שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

מרוקו סוערת בגלל מוכר דגים שנמחץ למוות במשאית זבל

הרשויות בעיר אל-חוסיימה החרימו את הדוכן של מוחסין פיכרי בן ה-31 בטענה שהדגים שלו מקולקלים והשליכו אותם לתוך משאית זבל. מוכר הדגים קפץ לתוך המשאית כדי להשיב לעצמו את סחורתו ומצא את מותו בטוחן האשפה. בעקבות מותו פרצה מחאה גדולה ברשת וברחובות: "כולנו פיכרי"

הפגנות מחאה גדולות פרצו בעיר אל-חוסיימה שבצפון מרוקו לאחר שמוכר דגים שסחורתו הוחרמה על ידי הרשויות נמחץ למוות בתוך משאית זבל. עד יום שישי האחרון היה מוחסין פיכרי בן ה-31 אדם אלמוני בארצו, אולם תמונתו של הצעיר המת בתוך משאית הזבל עוררה סערה גדולה ברשתות החברתיות, והובילה מאות אזרחים לצאת לרחובות למחות על מותו.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

על פי כמה דיווחים, פיכרי ניסה להשיב לעצמו את הדגים שהוחרמו ממנו על ידי הרשויות והושלכו לתוך משאית זבל.

 

תמונתו של מוכר הדגים המת בתוך משאית הזבל הסעירה מדינה שלמה. פיכרי ()
תמונתו של מוכר הדגים המת בתוך משאית הזבל הסעירה מדינה שלמה. פיכרי
הרשויות הורו להחרים את סחורתו בטענה שהיא מקולקלת. פיכרי ()
הרשויות הורו להחרים את סחורתו בטענה שהיא מקולקלת. פיכרי
מחאת ההמונים ברחובות ()
מחאת ההמונים ברחובות

הכול החל כשהשלטונות במרוקו טענו שפיכרי מוכר דגים מקולקלים והורו להשמיד את סחורתו. נציגי הממשל המקומי הגיעו לדוכן שלו בעיר אל-חוסיימה והחרימו את סחורתו למרות טענותיו שהם פוגעים בפרנסתו. הדגים הושלכו, כאמור, לתוך משאית הזבל, שבה מנגנון שטוחן את האשפה. פיכרי לא ויתר, קפץ לתוך המשאית כדי להשיב לעצמו את הדגים שנלקחו ממנו - ומצא את מותו כשנפל לתוך טוחן האשפה ונמחץ למוות.

 

ברשתות החברתיות נפתח האשטאגים רבים בעקבות הסיפור, ובהם ההאשאטג "כולנו פיכרי", כאות סולידריות והזדהות עם מוכר הדגים המת. יוצרי ההאשטאג קראו לרשויות במרוקו להעמיד לדין את האחראים לתקרית הקשה. שר הפנים מוחמד חסאד כבר הורה לחקור את נסיבות התקרית שהובילה למותו של המוכר הצעיר.

קריקטורה שפורסמה בתקשורת במרוקו בעקבות סיפורו של מוכר הדגים ()
קריקטורה שפורסמה בתקשורת במרוקו בעקבות סיפורו של מוכר הדגים
 

הרשויות בעיר אל-חוסיימה הדפו את הטענות נגדן וכן את זו לפיה איש הממשל המקומי ביקש מפיכרי שוחד כדי שיעלים עין מסחורתו.

 

בעיר מגוריו של פיכרי נערכה בסוף השבוע הפגנה עם מספר רב של משתתפים שמחו על מותו. "העמידו לדין את כל המעורבים בתקרית", קראו המפגינים. ראש ממשלת מרוקו, עבד אל-אילה בן כיראן, שרק באחרונה חגג את הזכייה המרשימה של מפלגתו האיסלאמיסטית בבחירות לפרלמנט, הביע צער רב על התקרית. אולם, הוא גם קרא במקביל לתומכי מפלגת "הצדק והפיתוח" שבראשה הוא עומד שלא להיענות לקריאות לצאת לרחובות במחאה על מותו של מוכר הדגים. מפלגות ואגודות פוליטיות וחברתיות שונות במרוקו קראו לציבור להפגין בעשר ערים במחאה על התקרית שמסעירה את המדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא רצה לאבד את פרנסתו. מוחסין פיכרי
מומלצים