שתף קטע נבחר

תושבים במזרח ירושלים: רבע מבתינו ייהרסו בהיעדר תכנון

הכפר וואלג'ה, שנמצא דרומית לשכונת גילה, ייכלל במלואו בצד הפלסטיני של גדר ההפרדה בעוטף ירושלים. שבע משפחות עתרו לביהמ"ש בעקבות הוצאת צווי הריסה לבתיהן: "אין תכנון, ואז רוצים להרוס את הבתים". השופט: "ההתנהלות לגבי הכפר אינה ראויה"

המדינה אינה מספקת לכפר שירותים מוניציפאליים, אבל במקביל החלה להרוס בתים בתחומו. כך עולה מדיון שנערך שלשום (יום א') בעתירה שהגישו תושבי הכפר הפלסטיני וואלג'ה, שנמצא בתחום העיר ירושלים, נגד משרד הפנים המבקש להרוס את בתיהם.

 

הכפר נמצא דרומית לשכונת גילה בירושלים, כשחלק משטחו נכלל בשטח B וחלקו בשטח C. גדר ההפרדה, שהולכת ונבנית בימים אלו, תותיר את הכפר במלואו בצד הפלסטיני של הגדר. אף על פי שחלק משטח הכפר נמצא בתחום המוניציפאלי של ירושלים, העירייה אינה מספקת לתושבים שירותים בסיסיים כמו פינוי זבל ובניית תשתיות.

"לא נותנים שירותים לתושבים, ואז רוצים להרוס". חלק מהעותרים ()
"לא נותנים שירותים לתושבים, ואז רוצים להרוס". חלק מהעותרים

בדומה לכפרים רבים במזרח ירושלים, מעולם לא אושרה במקום תוכנית מתאר ועל כן הבתים שנבנו בוואלג'ה בלתי-חוקיים. ב-2009 דחתה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תוכנית מתאר שהגישו התושבים שנאלצים לחיות את חייהם תחת מבוי סתום.

 

מתחילת עבודות הבנייה על הגדר ב-2010, נמנע משרד הפנים מלהוציא צווי הריסה לבתים בדומה לשכונות האחרות של ירושלים שנותרו מעבר לגדר. אולם בשנה האחרונה חל שינוי במדיניות: מאפריל האחרון חולקו כ-20 צווי הריסה ומתוכם נהרסו כבר ארבע יחידות דיור. צווי ההריסה הנוגעים לוואלג'ה מאיימים למעשה על כרבע מהבתים בכפר.

 

שבע משפחות בכפר הגישו בחודש אוגוסט ערעור נגד משרד הפנים שהוציא צווים להריסת בתיהן. העותרים ביקשו לדחות את הריסת הבתים עד לקידום הליכי תכנון בכפר. בדיון שהתקיים שלשום בנושא בבית המשפט המחוזי בירושלים ציין השופט משה יועד הכהן כי "ההתנהלות לגבי וואלג'ה לא ראויה, אך לכל רשות יש התפקיד שלה. בסופו של דבר אנחנו מצומצמים לדל"ת אמות. אין זה תפקיד בית המשפט להתוות מדיניות". החלטת בית המשפט בנושא תתקבל בימים הקרובים.

 

עאדל אבו סרור, שבביתו מתגוררים גם ילדיו הנשואים ובני משפחותיהם (כ-16 נפשות), נמנה עם העותרים. הבית של אבו סרור נבנה בשנת 2000 ובשנת 2005 ניתן לו צו הריסה שלא מומש. לדבריו, "העירייה לא מתכננת את המקום הזה, לא נותנת שירותים לתושבים, ואז רוצים להרוס את הבתים. זו בעיה גדולה לכל התושבים".

 

מעמותת "עיר עמים", שמסייעת לעותרים, נמסר: "מדינת ישראל יצרה מצב שבו שכונה שלמה ב'ירושלים המאוחדת' בנויה ללא היתרים. ההסתתרות מאחורי פורמליסטיקה של חוקי תכנון ובנייה לא מטשטשת את העובדה שהמדינה נחושה להרוס את בתיהם של מאות אנשים, לסלקם מאדמתם ולנתקם מקהילתם".

 

מעיריית ירושלים נמסר כי "אכיפת דיני התכנון והבנייה והטיפול בכפר וואלג'ה הם תחת אחריות משרד הפנים, ואליו יש לפנות בנושא". ממשרד הפנים טרם נמסרה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים