שתף קטע נבחר

חוסכים כסף: כך תוזילו את ריבית המשכנתא

הפערים בין המסלולים השונים של ריבית המשכנתא עלולים להגיע למאות אלפי שקלים. כדי שתשיגו את המסלול המתאים ביותר ותהפכו את הליך רכישת הדירה לחכם יותר, אתר "המקצוענים" עם טיפים לבחירה מושכלת של יועץ משכנתא וטווח מחירים מומלץ

רכישת דירה היא לרוב ההשקעה הכספית הגדולה ביותר שתהיה לכם בחיים. מעבר לעובדה שמחירי הנדל"ן בישראל גבוהים במיוחד, מאחוריהם מסתתרות עלויות נוספות שמייקרות את הרכישה ב-50% ולעתים אף ב-100% משוויה המקורי. כלומר, ייתכן שעל הנייר תרכשו דירה בשווי מיליון שקל, אך בשל הריבית, כעבור 15-20 שנה תשלמו עליה בפועל מיליון וחצי שקלים ויותר.

 

עוד כתבות בנושא:

האפשרויות והלבטים בטרם לקיחת משכנתא ראשונה

כיצד לשנות תנאי משכנתא לטובתכם

חיפוש בעלי מקצוע: ההמלצות שיעזרו לכם

 

בטרם ההתחייבות על המשכנתא כדאי לקחת בחשבון עלויות שקשורות בעסקת המימון עצמה, בשכר טרחת עורך-הדין, בדמי התיווך ובמיסים הנלווים. רבים ממהרים לפנות לבנק לצורך בדיקת זכאותם למשכנתא, אך למעשה כובלים את עצמם לסניף מסוים ומונעים אפשרות התקשרות עם סניף אחר, שאולי יהיה נוח יותר מבחינת תנאיו. אז מה כדאי לדעת על בחירה מושכלת של יועץ משכנתא, ממה יש להיזהר בעת התקשרות אתו ומה טווח המחירים המומלץ בשוק עבור שירות זה? לפניכם הסקירה.

 

לפני הכל: האם יועץ המשכנתא פועל מטעם בנק מסוים?

אם תרצו לקבל ייעוץ משכנתא בחינם, תוכלו לקבוע פגישה עם נציג המשכנתאות בסניף הבנק שלכם. "היתרון הוא היעדר התשלום והחיסרון הוא שהוא מייצג את הבנק ולא אתכם", אומר מוטי מגן ממגן משכנתאות באתר "המקצוענים". "במקרה כזה, ייתכן שתקבלו הצעה שתהיה פחות כלכלית, יותר מסוכנת ויכול להיות שקרן ההלוואה תעלה לאורך השנים מפני שהיא צמודה למדדים ששומרים יותר על האינטרס של הבנק".

 

אך גם אם תבחרו לשלם על ייעוץ משכנתא ותפנו ליועץ משכנתאות חיצוני, קחו בחשבון שהוא אולי לא נציגו הרשמי של הבנק, אך בהחלט יכול לעבוד עם בנק מסוים באופן שוטף.

 

"יועץ חאפר יכול לבחור עבורכם משכנתא עם תנאים שאינם בהכרח התנאים הכי טובים שהייתם יכולים לקבל בשוק", מסביר מגן. "אינטרס אפשרי שלו הוא להיצמד לבנק מסוים משום התנאים הטובים שהוא מקבל שם. אני לא מאמין שבנק משלם לו ישירות עמלה, אך בהחלט יכול להיות שהבנק יאשר לו משכנתא בתיקים סבוכים יחסית, מה שיקל על היועץ במקרה של לקוחות בעיתיים שמגיעים אליו. בתמורה הוא יעביר לבנק לקוחות עם יכולת החזר גבוהה יותר, שייתכן שיקבלו ייעוץ שהוא פחות אובייקטיבי ויותר רווחי לבנק מאשר ללקוח".

 

לכן, בשלב פגישת ההיכרות הראשונית כדאי להיות ערניים וקשובים. אם מקבלים תחושה שהוא מפעיל עליכם לחץ ומכוון לבנק מסוים, זה אמור לעורר חשד. סביר יותר שתקבלו ממנו הצעות למספר בנקים שונים.

 

האם כדאי לגשת תחילה לקבל ייעוץ בחינם בבנק או לפנות קודם ליועץ? מגן: "החיסרון היחיד שבקבלת הצעה למשכנתא מהבנק לפני הפנייה ליועץ היא שברגע שמקבלים הצעה לרוב כבולים לסניף מסוים בבנק. לבנקאים בדרך-כלל לא נעים "למשוך" את התיק מסניף אחר וכך הלקוח כבול לסניף מסוים ולנציג מסוים. לעתים יועץ יכול לקבל תנאים טובים יותר באותו הבנק אך בסניף אחר, והמהלך הזה כובל אותו ומונע ממנו יכולת לשפר את ההצעה בעתיד".

 

לפני שמתחייבים ל-20 שנה, כדאי להתייעץ  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לפני שמתחייבים ל-20 שנה, כדאי להתייעץ (צילום: shutterstock)

 

האם יש ליועץ השכלה פיננסית וניסיון בתחום?

מכיוון שאין שום רגולציה מחייבת לגבי מי יכול להיות יועץ משכנתאות ולא נדרשת תעודת הסמכה כלשהי או רישיון, ידם של הצרכנים על התחתונה בשלב בחירת היועץ. אז מה בכל זאת כדאי לברר? מהי ההשכלה שלו וכמה ניסיון יש לו בתחום.

 

מאחר שאין תואר אקדמי בייעוץ משכנתאות, אלא קורסים שונים בתחום זה, כדאי לברר לפחות האם יש לו תעודת הסמכה כלשהי. קורס מזורז של כמה שבועות במכללה כלשהי, לא מספיק במקרה כזה. כדאי שיהיה לו ידע פיננסי נרחב יותר. כמובן שתואר אקדמי בתחומים רלוונטיים כמו כלכלה, מנהל עסקים, מימון או משפטים לא יכול להזיק.

 

"חשוב שתהיה לו ראייה רחבה בעסקת המימון עם רקע כלשהו בנדל"ן", אומר מגן. "צריך לזכור שהעבודה כרוכה בהבנה בחוזים ובהפרתם, בסוגי נדל"ן שונים ובידע על הסדרי תשלומים. מבחינת ניסיון, כדאי לבחור ביועץ בעל ניסיון של כמה שנים לפחות. כחלק משלב הבדיקה בהחלט כדאי לערוך חיפוש באינטרנט ולקרוא חוות-דעת שנכתבו עליו. כדאי לבקש גם המלצות מלקוחות קודמים ולבקש לדבר איתם ולהתרשם מטיב הייעוץ שניתן להם".

 

יועץ משכנתא עצמאי או חברה לייעוץ משכנתאות?

ישנם יתרונות וחסרונות לכל אחת מהאפשרויות האלו. "היתרון של פניה ליועץ עצמאי הוא שכל העבודה מתבצעת מול אדם אחד שיש לו מידע נרחב על התיק", מסביר מגן. "בשונה משכיר, הוא יכול להרגיש מחויב יותר ללקוחותיו והיקף התיקים שהוא מטפל בהם יכול להיות קטן יותר. החיסרון הוא שהוא יכול לפשוט רגל ולהיעלם לכם".  

 

לדבריו, "היתרון של פניה לחברה לייעוץ משכנתאות הוא שהסיכוי שהיא תפשוט רגל הוא הרבה יותר קטן, והתחושה היא שיש לך גב חזק יותר. החיסרון הוא שלרוב המחיר יהיה גבוה יותר, ההתנהלות תהיה מול עובד שכיר (לעתים בתחילת דרכו) אשר במרבית המקרים יקבל את המידע לגבי התיק שלכם מגורמים שונים.

 

"זאת, מפני שבחברות נהוג שישנו עובד שאחראי על הקשר עם הלקוחות, עובד שמתמקד בייצוג מול הבנקים וכו'. ברגע שישנה חלוקת תפקידים, התיק עובר בין כמה ידיים, וזה גם עניין שכדאי לקחת בחשבון".

 

לא משנה באיזו אופציה בוחרים, כדאי מאוד להיות מוגנים בתהליך זה מבחינה כלכלית ולשלם את שכר הטירחה בחלקים. השליש הראשון כמקדמה (בהחלט לא כדאי להתפתות לשלם יותר מ-30% בשלב זה), השליש השני בעת קבלת אישור עקרוני למשכנתא מהבנק והשליש הסופי בעת מתן אישור סופי מהבנק או בעת קבלת כספי המשכנתא מהבנק".

 

כיצד מתומחר הייעוץ וכמה זה יעלה?

השיחה הטלפונית ופגישת הייעוץ הראשונה ניתנות בחינם. בעבור השירות עצמו טווח המחירים רחב יחסית ונע בין כ-3,000 שקל עבור יועץ משכנתאות בתחילת דרכו, ועד כ-7,000 שקל (לא כולל מע"מ) עבור יועץ ותיק או בחירה בחברת ייעוץ. ישנן חברות שלא נוקטות בסכום עבור הייעוץ אלא באחוזים משווי המשכנתא.

 

"במקרה כזה, צריך לקחת בחשבון שאולי תמחור השירות באחוזים נראה זניח, 1-2 אחוז משווי המשכנתא, אך בפועל הסכום יכול להגיע ל-10-20 אלף שקלים ולהיות הרבה יותר גבוה מאשר תמחור של סכום מוגדר מראש", מסביר מגן. 

שימו לב שלא נדרשת הסמכה רשמית לייעוץ משכנתא ובחרו בחוכמה  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
שימו לב שלא נדרשת הסמכה רשמית לייעוץ משכנתא ובחרו בחוכמה (צילום: shutterstock)

מה צריך לעורר אצלכם חשד? יועץ שגובה תעריף ייעוץ שעתי או יועץ שגובה את שכרו כאחוזים מגובה ה"חיסכון" שהוא כביכול השיג עבורכם. תעריף שעתי יכול להגיע לסכום כסף גבוה במיוחד עבור תהליך שלעתים נמשך כמה חודשים, ולא תמיד יכולה להיות לכם שליטה עליו.

 

מגן: "לגבי אחוז מגובה ה'חיסכון' שהיועץ טוען שהשיג עבורכם, הרי שזהו נתון נבואי שהוא בגדר הערכה, ואשר יתברר רק כעבור 15-20 שנה. הוא תלוי ביכולת ההחזר שלכם, במצבכם הכלכלי בעתיד ובמשתנים נוספים".  

 

איך בכל זאת תוכלו להוזיל את עלות הייעוץ? לקחת שירות ייעוץ שיתבצע מאחורי הקלעים.

 

מגן: "במקרה כזה, ניתן ייעוץ אך המשא ומתן בעניין הריבית מול הבנקים מתבצע על-ידי רוכשי הדירה. במקרה כזה ייעוץ יעלה 1,000-1,500 שקל (לא כולל מע"מ) והשירות לא יכלול ליווי אישי לבנק.

 

"זהו פתרון שעדיף על פני היעדר ייעוץ אובייקטיבי בכלל, אך ייתכן שמפסידים בו לטווח ארוך מבחינת גובה הריבית. יועץ לרוב ער יותר לניואנסים של נציגי הבנק ויודע באילו מקרים ניתן להפעיל לחץ נוסף".

 

האם התמחור משתנה במקרה שרוצים לפנות ליועץ לצורך "מחזור משכנתא" (שיפור תנאי משכנתא קיימת)? מגן: "לרוב זהו אותו תמחור שכן מדובר באותה העבודה. ייתכן שהוא יהיה מעט יותר יקר בגלל שההליך כרוך ביותר בירוקרטיה, אך הסיכון שלו לרוב ידוע מראש. כלומר, במקרה של מחזור משכנתא מקיימים בדיקת היתכנות מקדימה לפני ורואים אם יש בכלל אפשרות לשיפור תנאי המשכנתא, מה שיכול להקל על קבלת ההחלטה עבור רוכשי הדירה".

 

מחפשים יועץ משכנתא? לרשימה המלאה

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים