שתף קטע נבחר

70 אחוזים נכשלו בבחינת לשכת עורכי הדין

הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" על מגמת העלייה בנכשלים בבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין. הלשכה פרסמה את הנתונים, שלפיהם לא פחות מ-70 אחוזים נכשלו בבחינה בציון ממוצע של 57.3, עלייה של 24 אחוזים. האוניברסיטאות ממשיכות להוביל באחוז העוברים

התדרדרות בהצלחה: לשכת עורכי הדין פרסמה הבוקר (ג') את נתוני בחינת ההסמכה האחרונה ומהם עולה כי 70 אחוזים מהנבחנים נכשלו בציון ממוצע של 57.3. מדובר בעלייה של 24 אחוזים בכמות הנכשלים לעומת הבחינה הקודמת בחודש מאי.

 

לתוצאות המלאות - לחצו כאן

 

הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי מתמחים שנבחנו סבורים שהייתה מטרה מראש לגרום לשיעור גבוה של נכשלים בשל טענות על "אינפלציה" במספר עורכי הדין. מהנתונים עולה כי משנת 2007 עד 2015 נכשלו במבחן בין 19 ל-47 אחוזים מהמתמחים בלבד. "זה היה מבחן תופת", אמרה אחת הנבחנות ל"ידיעות אחרונות". רבים מהנכשלים מתכוונים לערוך בימים הקרובים הפגנת מחאה.

 

לבחינה ניגשו 2,481 מתמחים, מתוכם 1,422 ניגשו אליה לראשונה. מאלו שניגשו לראשונה רק 42 אחוזים עברו אותה. 83 אחוזים מן המבחנים היו בוגרי מכללות. אחוז המעבר בקרב המתמחים שיצאו מן המכללות שניגשו לראשונה הוא 33 בלבד, לעומת אחוז מעבר של 70 אחוזים שניגשו לראשונה באוניברסיטאות.

 

המוסד האקדמי עם אחוז המעבר הגבוה ביותר של מתמחים היה האוניברסיטה העברית, עם 73 אחוזי מעבר, ואחריה אוניברסיטת תל אביב עם 65 אחוזי מעבר. באוניברסיטת בר אילן עברו 59%, במרכז הבינתחומי 54 % ובחיפה 53%. במכללת ספיר עברו את הבחינה מחצית מהנבחנים ובמכללה למנהל עמד נתון העוברים על36 אחוזים. בשערי משפט ובקריה האקדמית אונו עמד אחוז העוברים על 17 ו-16 אחוזים בהתאמה.

 

"תוצאות הבחינה מדברות בעד עצמן ומחזקות את המסקנה כי קיים פער גדול בין הישגי האונברסיטאות להישגי המכללות", מסרו בלשכת עורכי הדין. "לאור פער זה נגזרים בהתאם אחוזי המעבר של הבחינה, וכך גם הדבר ביחס לנבחנים חוזרים אשר במחזור זה היוו 43 אחוזים מסך כל הנבחנים ותוצאותיהם בבחינה גוררות מטה באופן משמעותי את אחוזי המעבר הכלליים".

 

בשנים האחרונות סובל שוק עריכת הדין מהצפת יתר של עורכי דין. מתמחים וסטודנטים רבים טענו במועדים האחרונים כי הבחינה קשה מדי במכוון ולא הוגנת.

 

עורך הדין יניב לנקרי, שייצג עותרים נגד הבחינה הקודמת, התייחס לתוצאות: "אנו עדים פעם נוספת למועד בחינה קיצוני שניחן בשאלות קצה פינתיות. לצערי, אם שרת המשפטים וראש הלשכה לא יפעלו לאלתר לשינוי המתכונת כמובטח, ניאלץ להתמודד חדשות לבקרים עם הליכים משפטיים שיכפו את עצמם על הלשכה וכותבי השאלות. גם במועד הזה ניערך להגיש השגות רבות ועתירות בשם הנבחנים, עד לשינוי הבחינה. הזעקה היא זעקה אמיתית של מי שקולם כעת משול לציבור מוחלש המוגדר כבנים חורגים לצערי. לא עוד".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים