שתף קטע נבחר

חדש בירושלים: גלגל חנייה ל-12 מכוניות

העירייה הציבה את המתקן באזור שוק מחנה יהודה במסגרת פיילוט. סגן ראש העיר: "מקווים שנוכל לאפשר חנייה לעוד מאות כלי רכב"

  

 

חונים לגובה: עיריית ירושלים וחברת עדן יפעילו החל מהשבוע הבא פיילוט באזור שוק מחנה יהודה שבמסגרתו יוצב גלגל שיספק מקומות חנייה נוספים. בכך מקווה העירייה להקל את המצוקה באוזר ההומה, שנהנה מפריחה של מסעדות וברים.

 

שוק מחנה יהודה הפך בשנים האחרונות לאחד המתחמים התוססים בירושלים. לצד הפריחה גברה מצוקת החנייה, שעליה נוספה הרכבת הקלה עם מדיניותה להפחתת מכוניות במרכז העיר. חלק מהרחובות הסמוכים נסגרו לתנועת רכבים או הפכו לחד-סטריים, וחלק מהחניונים בסביבה נסגרו לטובת הקמת מגדלי מגורים. כתוצאה מכך נגרעו כ-800 מקומות חנייה באזור השוק ומרכז העיר, ומציאת חנייה באזור השוק הפכה למשימה כמעט בלתי אפשרית.  

גלגל החנייה. פתרון יצירתי (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
גלגל החנייה. פתרון יצירתי(צילום: דניאל אליאור)

 

שוק מחנה יהודה. השגשוג הביא איתו בעיית חנייה (צילום: "יאללה בסטה") (צילום:
שוק מחנה יהודה. השגשוג הביא איתו בעיית חנייה(צילום: "יאללה בסטה")

כעת מנסה העירייה להיות מקורית, והיא הציבה גלגל מכוניות בחניון ברחוב מסילת ישרים הצמוד לשוק. המתקן תופס שני מקומות ומאפשר חנייה בצורת קרוסלה של 12 מקומות – תוספת של עשרה מקומות בחנייה לגובה. אם המתקן יזכה להצלחה יוצבו גלגלים נוספים בחניונים בעיר, וכך יכולים להתווסף עשרות מקומות חנייה בעלות נמוכה יחסית וללא צורך בשטח גדול עבור חנייה.  

גלגל החניה יפעל באופן אוטומטי: המקום הריק תמיד יהיה בפתח הגלגל, והנהג פשוט צריך להחנות את הרכב, והגלגל יסתובב למקום הריק הבא. כאשר הוא ירצה לסיים את החניה, הגלגל יסתובב עד המכונית המתאימה. סיבוב מלא של הגלגל ייקח 90 שניות.

 

סגן ראש העירייה עופר ברקוביץ (צילום: שרון גבאי) (צילום: שרון גבאי)
סגן ראש העירייה עופר ברקוביץ(צילום: שרון גבאי)

 

סגן ראש העירייה, עופר ברקוביץ, המחזיק בתיק מרכז העיר, אמר כי מדובר בחלק מפתרונות לבעיית מצוקת החנייה.

"אני גאה שבשנה האחרונה קידמנו שורה של צעדים משמעותיים להקלת המצוקה: פתיחה בחינם של חניון ספרא אחר הצהריים, פתיחה כוללת חינמית של חניון המעלות, הרחבת שעות פעילות חניון כיכר החתולות, הסדרי חנייה מוזלים בחניוני השוק", הוא אומר. "עתה הצלחנו להוציא לפועל מתקן חנייה לגובה ראשון, שאנחנו מקווים שבאמצעותו נוכל לאפשר חנייה לעוד מאות רבות של כלי רכב".

 

לדברי ברקוביץ, "הפתרון האסטרטגי למרכז העיר הוא שלושה קווי רכבת קלה, אבל בטווח הביניים, בשנים הקרובות, נמשיך לפעול כדי להרחיב את פתרונות החנייה ולאפשר למבקרים רבים להגיע למרכז העיר, לבלות בו ולקנות בו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאל אליאור
המתקן החדש
צילום: דניאל אליאור
מומלצים