שתף קטע נבחר

מזונות במחלוקת: כשהאב מוסלמי וילדיו נוצרים

גבר נוצרי שהתאסלם ביקש להפחית את התשלום החודשי לגרושתו והסתמך על הפער בין החוק האזרחי לבין הדין השרעי. מה קבע ביהמ"ש לענייני משפחה?

בית המשפט לענייני משפחה בחיפה נדרש לאחרונה להכריע בתביעת מזונות מסובכת שבמסגרתה דרש גבר נוצרי שהתאסלם להפחית את הסכום החודשי שאותו יחויב לשלם לארבעת ילדיו, בשל ההבדלים בין הדין השרעי לבין החוק האזרחי. השופטת שושנה ברגר קבעה לבסוף כי הוא ישלם רק 600 שקל לכל ילד, ולא 1,100 כפי שדרשה האם.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בני הזוג - אישה מוסלמית וגבר שהיה אז נוצרי - נישאו בבית הדין השרעי בירושלים והביאו לעולם ארבעה ילדים, שנרשמו במרשם האוכלוסין כנוצרים. ב-2014, בחצי שנה אחרי שהחלו בהליכי גירושים, המיר האב את דתו לאסלאם. בתחילת 2015 הושלמו הגירושים, ובית המשפט לענייני משפחה החליט שהילדים יישארו במשמורתה של האם.

 

בשלב זה נותרה מחלוקת בנוגע לגובה המזונות שבהם יחויב האב: האם הם ייקבעו על פי הדין המוסלמי או על פי חוק המזונות האזרחי? האם ביקשה לחייב את האב לשלם לה מזונות חודשיים בסך 1,100 שקל לכל ילד. היא טענה שהיא במצב כלכלי קשה, ומתקיימת מקצבאות ומהכנסה של מתפרה שברשותה.

 

טענתה המרכזית הייתה כי הדין החל עליהם הוא הדין המוסלמי, וזאת משום שכיום שניהם מוסלמים. לפי דין זה, האב – ורק הוא – חייב במזונות ילדיו.

 

מנגד ביקש האב להותיר על כנם את דמי המזונות הזמניים שכבר נפסקו. לדבריו הילדים רשומים כנוצרים מאז לידתם, ולכן אין להחיל בעניינו את דיני השריעה המוסלמית, אלא את הוראות חוק המזונות האזרחי, שלפיו יש לחייב את שני הצדדים במזונות הקטינים באופן יחסי להכנסותיהם.

 

הוא הוסיף שמצבה הכלכלי של האם טוב בהרבה משלו משום שרוב הכנסותיה לא מדווחות, בעוד הוא נכה המתקיים מקצבת נכות ובעל חובות אדירים.

 

השופטת שושנה ברגר הבהירה שהעובדה שהילדים רשומים כנוצרים אינה רלוונטית, שכן המזונות נקבעים לפי הדין האישי של ההורים, ולכן יש לבחון איזה דין דתי מחייב את האב. היא ציינה שמדובר בשאלה מורכבת: מחד, בזמן שהילדים נולדו, וכן בעת הגשת התביעה, היה האב נוצרי. מאידך, אין לו זיקה כלשהי לנצרות, וכיום הוא מוסלמי.

 

על כך הוסיפה השופטת עניין מכריע: האם לא הוכיחה שהנישואים היו דתיים ומוכרים על ידי דין האסלאם. על פי הדין המוסלמי אב אינו מחויב במזונות ילדיו שנולדו שלא מנישואים שרעיים, אלא אם הכיר בהם בהליך מיוחד. "לפיכך, איני יכולה לקבוע כי חלה על הנתבע חובת מזונות מכוח דינו האישי", כתבה בפסק הדין, וקבעה כי יש לחייבו במזונות אזרחיים מכוח חוק המזונות.

 

בסיכומו של דבר קבעה השופטת ברגר שהאב ישלם 600 שקל מזונות עבור כל ילד, ובסך הכול 2,400 שקל עבור כל הילדים. בנוסף נקבע כי האב ישלם לאם דמי מדור בסך 700 שקל בחודש, וכן יישא במחצית הוצאות חינוך והבריאות של הילדים.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד מוסטפא ראפע
  • ב"כ הנתבע: עו"ד סאמר בשארה
  • עו"ד מאיר יצחק וינד עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים