שתף קטע נבחר

אסירים בכלא שיטה: "שב"ס התרשל באבחון שחפת"

אסירים בכלא בצפון טוענים כי בשב"ס פעלו בשלוות נפש בעת שאסיר אחר, שבא עמם במגע, התלונן על חולי: "נתנו לו טיפול נגד שיעול". אחרי שהתברר כי האסיר נדבק בשחפת הופנו האסירים לקבלת טיפול מונע למחלה. עורכי דינם: "מחדל חמור". שב"ס: "המחלה התגלתה רק לאחר שחרור האסיר"

אסירים בכלא שיטה בעמק חרוד טוענים כי הם נדרשו לקבל טיפול מונע לשחפת, רק לאחר שנודע כי אסיר אחר שהיה כלוא עמם באותו אגף נדבק במחלה. פרקליטיהם של כמה מהאסירים טוענים כי שירות בתי הסוהר התרשל באבחון האסיר וכינו את הטיפול בו ובאסירים שהם מייצגים "מחדל חמור".

 

האסיר שחלה בשחפת ריצה עונש מאסר ובא במגע עם כלואים אחרים באגף ועם אסירים אחרים בסדנאות חינוך ובקבוצות שיקום. כמה אסירים טענו כי חברם לאגף פנה למרפאת הכלא והתלונן על כך שהוא חולה, אולם לדבריהם האסיר קיבל טיפול רפואי נגד שיעול ולא הוכנס להסגר על מנת למנוע הדבקת אסירים אחרים. עוד ציינו האסירים כי למרות פניותיו של האסיר, השב"ס לא אבחן שחפת.

 

האסיר החולה השתחרר מהכלא לפני כמה חודשים, אולם רק בעת האחרונה התברר כי הוא אכן נדבק במחלה הזיהומית. שישה אסירים שבאו עמו במגע הופנו בשבוע שעבר לרופא מומחה, והוא העניק להם טיפול מונע. הטיפול כולל בליעת כדור אחד ביום למשך תשעה חודשים וביקורת של פעם בחודש מאז תחילת הטיפול.

אילוסטרציה (צילום: דוברות שב"ס) (צילום: דוברות שב
אילוסטרציה(צילום: דוברות שב"ס)
 

עורכי הדין אור שפירו-סער ואיתי כהן ()
עורכי הדין אור שפירו-סער ואיתי כהן

עורכי הדין אור שפירו-סער ואיתי כהן, שמייצגים שניים מהאסירים המקבלים טיפול מונע, אמרו כי "מדובר במחדל חמור של שירות בתי הסוהר, שחטא לתפקיד העיקרי: החזקת אסירים במשמורת חוקית תוך הגנה על שלומם, ביטחונם ובריאותם. נגישותם המוגבלת של האסירים לשירותי בריאות, בצירוף תנאי המחיה הירודים והצפיפות בכל בתי הסוהר, מחייבים הקפדה יתרה והתייחסות רצינית וזהירה לכל תלונה של אסיר בענייני רפואה, דבר אשר לצערנו לא תמיד נעשה".

 

השניים הוסיפו כי "האסירים ממשיכים להתמודד עם השלכות המקרה ונדרשים להמשך טיפול מונע ממושך אשר כשלעצמו עלול להביא לנזקים בריאותיים אחרים. רשלנות שב"ס חמורה שבעתיים, כיוון שחלק מן האסירים אשר נחשפו למחלה משולבים בסבב חופשות ובאים במגע עם הציבור הרחב, ולמרות זאת לא כולם נקראו להיבדק. יש לקוות כי יופקו הלקחים מאירוע זה".

 

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה כי "ככלל, אסיר המעלה תלונות רפואיות המעלות חשד לשחפת עובר בירור על ידי הצוות הרפואי בבית הסוהר, אשר פועל בהתאם להנחיות המרכז לטיפול בשחפת במשרד הבריאות. במקרה זה התגלתה המחלה אצל האסיר המשוחרר לאחר שחרורו מבית הסוהר, ובהחלטת משרד הבריאות האסירים אשר שהו עמו בזמן מאסרו נבדקו. משלא נמצאה עדות למחלה אצלם ניתן להם טיפול מונע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים