שתף קטע נבחר

ההקלטה של דגן, השיחה לסוויד, העדות של כרמון. עיקרי תחקיר "עובדה"

אמש שודר בתוכנית "עובדה" תחקיר על התנהלות לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל מעורבות רעייתו בנעשה בלשכה. ראש המוסד לשעבר מאיר דגן ז"ל נשמע מספר בהקלטה כיצד ביקש ראש הממשלה שיספר לצד רעייתו פרטים על מבצע חשאי. יועצת לשעבר בלשכת ראש הממשלה סיפרה כיצד נדרשה להשיב כספים ממשכורתה. צפו גם בתגובת ראש הממשלה לתחקיר

 

 

אמש שידרה העיתונאית אילנה דיין תחקיר על הנעשה בלשכת ראש הממשלה ועל מעורבותה של אשת ראש הממשלה בעבודת הלשכה. אלה עיקרי התחקיר:

 

1. על פי התחקיר, בתקופת ימי השיא של המערכה החשאית מול הגרעין האיראני, הגיע ראש המוסד לשעבר מאיר דגן ז"ל למעונו של ראש הממשלה בירושלים. על הפרק היה מבצע סודי מעבר לגבול. דגן הגיע על מנת לעדכן את נתניהו בפרטי המבצע.

 

בהקלטה ששודרה בתחקיר, סיפר דגן על מה שקרה באותו ערב. "היינו אצלו בבית, ואשתו נכנסה והיא אומרת לי: 'תמשיך, תדבר'. הוא (נתניהו) אומר: 'כן, כן, היא שותפה לכל דבר'. אמרתי לה: 'אני לא יודע גברתי, שהקהילה הסמיכה אותך ברמת סיווג 'קהיליה', ומאחר ואין לך רמת סיווג 'קהיליה' את לא שותפה, אני לא אוכל לדבר' ('קהיליה' היא רמת הסיווג הגבוהה ביותר)".

 

דגן סיפר כי נתניהו לא הגיב. "שתק, לא אמר כלום. אבל מה זה? אתה רוצה לדבר איתה באופן כללי? אין לי בעיה, אבל אתה לא... דנים בפרטים אופרטיביים מקצועיים. כי חוץ מזה יש הגדרה חוקית. לא שאני כזה מרובע, פורמליסט, אבל קבענו שלחומר 'קהיליה' אתה צריך סיווג – והיא אין לה סיווג. מה פתאום שהיא תהיה שותפה? נו מה, אני אתבייש בגלל שראש הממשלה לא נעים לו? היא התפנתה, היא יצאה בסערה ואני ידעתי שמהרגע הזה יחסיי עם משפחת נתניהו הסתיימו. אבל בשלב הזה כבר לא היה איכפת לי".

 

2. ורד סוויד הייתה ראש הרשות לקידום מעמד האישה. 

 

סוויד העידה מול המצלמות על שיחת טלפון שקיבלה בעניינו של מני נפתלי, לשעבר אב הבית במעון ראש הממשלה. השיחה התקיימה לאחר שנגד נפתלי הוגשה תלונה על הטרדה מינית. "קיבלתי בזמנו טלפון ממקורבת שלא עובדת בלשכה, והיא לא הבינה איך אני לא מגייסת את גדודי ארגוני הנשים למאבק סביב כל פרשת מני נפתלי. למה את לא מגייסת, למה את לא עוזרת? דאגו לך, האריכו לך את המינוי. הייתי בהלם, בהלם. יש לפעמים שאת ללא מילים, כן. ברור שלא עסקתי בגיוס ולא פעלתי מעולם במשימות מהסוג הזה", סיפרה.

  

ורד סוויד, מתוך "עובדה" ()
ורד סוויד, מתוך "עובדה"

 

אחרי ראיון בערוץ 10, בחורף 2015, היא גילתה הודעות בהולות בנייד שלה להתקשר מיד ללשכה. "חשבתי באמת שקרה איזשהו אסון לפי הדחיפות". שרה נתניהו הייתה על הקו: "השיחה נסבה סביב הראיון וכנראה ראיונות שהיו לפני. אני מרגישה כעס בלי פרופורציה ואני עובדת סוציאלית במקצוע שלי ואני חשבתי בדקות הראשונות שמי שמדבר איתי עלול לחטוף איזשהו התקף לב או איזשהו אסון נוראי. הייתי עסוקה כמה דקות בלהרגיע, עד שהבנתי את הסיטואציה, שבכלל אם יש מישהו שצריך לרחם עליו בסיטואציה זה אני שחוטפת את כל המקלחת".

 

"למחרת 'ארי הרו (ראש הסגל של רה"מ) יקרא לי ויטפל בי' ואני... וכאילו וזה היה הכל בטונים, אז לא הבנתי כאילו מה קורה. אמרתי אני קודם כל רוצה שלא יקרה לה כלום, זה נורא הבהיל אותי, הסערה שהייתה שם. הרגשתי קצת פחד, בהלה זעזוע סוג של את יודעת להתמודד עם הרבה דברים אני בסוף גם מפרנסת יחידה... מבחינתי באותו רגע רק נפל לי האסימון ויכולתי להבין הרבה מאוד דברים שלא הבנתי לפני".

  

3. אודליה כרמון שימשה יועצת התקשורת לנתניהו עת שימש כיו"ר האופוזיציה ב-2006. על פי התחקיר, תקציב המדינה היה מוגבל, והוחלט שכרמון תקבל את שכרה כיועצת דרך אגודת ידידי הליכוד באמריקה.

 

"זה נראה לי סביר בהחלט, מקובל בהחלט. באיזשהו שלב, תוך 4-5 חודשים נתניהו נבהל פתאום", העידה מול המצלמה. "לא הבנתי על מה ולמה. והוא אמר צריך לפעול ולהשיב את הכסף הזה. שלחתי מכתב שלא אני ניסחתי, אלא נתניהו ניסח אצל עו"ד שמרון".

 

המכתב, שהובא בשידור, נשלח למנכ"ל ידידי הליכוד דאז, ארי הרו. "כפי שאתה זוכר סיכמנו שאתן שירותי יחסי ציבור לעמותת ידידי הליכוד בארה"ב תמורת ריטיינר של 3,000 דולר", כתבה כרמון והצהירה שהיא מחזירה 9,000 דולר, לכאורה משום שעבדה פחות ממה שסוכם. "נתניהו ניסח", העידה. "זה היה לי מאוד מוזר בלשון המעטה, אבל זרמתי איתו".

 

הרו מצידו הגיב במכתב ובו פירוט הסכומים שכרמון קיבלה, תמורת עבודתה עבור ידידי הליכוד. זה לא היה סוף הסיפור.

 

כרמון סיפרה: "מה שקרה זה שהוא העביר את השכר אליי, אל החשבון שלי, מהחשבון הפרטי שלו...". מדובר לדבריה בלמעלה מ-50 אלף שקל. "נסענו לארצות הברית ביחד, והיו חילופי דברים בינו ובין רעייתו, והנושא הזה גם צף, כנראה הוא אמר לה שהוא ביצע איזשהן העברות, ואז הסתבר שהוא ביצע העברה אליי ואל נפתלי בנט ואיילת שקד, שגם עבדו עבורו באותה תקופה. היא לא הייתה שותפת סוד, ושהיא עלתה על העניין הזה היא מאוד מאוד התרעמה על העניין והיא הגיבה כפי שהיא הגיבה. היא ביקשה שאני אשיב את מה שהועבר אליי, את מלוא המשכורות שהועברו אליי... היא יצאה מתוך הנחה שאני עובדת בהתנדבות, ולא עבדתי בהתנדבות... בזה תמה מערכת יחסיי עם שרה נתניהו".

 

כרמון העידה שעות ארוכות במשטרה. "50 שעות עדות מצטברת", סיפרה.

 

עו"ד דוד שמרון, פרקליטו של נתניהו, מסר: "העובדות שמתוארות בפנייתכם אינן מדויקות, לשון המעטה ומעוותות את המציאות. מעולם לא הייתה גברת כרמון אמורה להשיב לי סכום כלשהו וגם התיאור בדבר פגישתה איתי אינו נכון".

 

ארי הרו סירב להגיב.

 

צפו באילנה דיין מקריאה את תגובת לשכת ראש הממשלה:

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים