שתף קטע נבחר

כוכב הריאליטי שהגיע הכי רחוק שיש. דונלד טראמפ - פרופיל

הוא כבש את כלי התקשורת עוד בשנות העשרים לחייו, סיפק לא מעט שערוריות, הצליח בעסקים וגם פשט רגל, הרגיז את בית המלוכה הבריטי, ואפילו היה מועמד לפרס האמי. האיש שלא עשה אף פעם חשבון נבחר היום למנהיג העולם החופשי. זהו דונלד טראמפ - האיש שהצהיר שהוא לא אוהב ללחוץ ידיים - בקרוב הדייר החדש בבית הלבן

דונלד טראמפ שנבחר הבוקר (יום ד') לנשיא ה-45 של ארצות הברית נולד ב-14 ביוני 1946. הוא הרביעי מבין חמשת ילדיהם של איל הנדל"ן הניו יורקי פרד טראמפ ואשתו עקרת הבית אן מארי. את מרבית ילדותו בילה טראמפ הצעיר, אז "דוני", בהתחמקות מבית הספר, אי ציות לחוקים ונהיגה פראית ברחובות השכונה העשירה בקווינס. שנים אחר כך יעידו שכניו כי הילד הבעייתי הושעה פעמים כה רבות מבית הספר עד שהוריו נאלצו לשלוח אותו בגיל 13 לאקדמיה צבאית. אולם בעוד אימהות רבות הזהירו את ילדיהן שלא יתקרבו לילד החצוף, היו שטענו כבר אז כי הוא עוד "יעשה זאת, ובגדול".

 

ואכן, השינוי המשמעותי בדרכו לחייו הבוגרים החל בעת שהותו באקדמיה הצבאית. הוא הפך אט אט לנער מרשים שהצטיין בבייסבול, בפוטובול ובכדורסל, וכונה בפי חבריו "האיש של הבחורות". בגיל 17 הפך לקפטן המחלקה - אך לא לזמן רב. תוך תקופה קצרצרה הועבר לתפקיד לא פיקודי, ואף שטראמפ סיפר בהמשך כי היה זה קידום עבורו, אחרים הציעו גרסה אחרת. "מרגע שהוא נכנס לתפקיד הוא השאיר את כל הניהול בידי קציניו", סיפרו. "הוא הורה להם לנהוג ביד קשה ואלימה, כשהוא עצמו היה פורש לחדר אחרי ארוחת הערב. לא היה לו שום פיקוח על הנעשה". הם תיארו אווירה קשה ומתוחה תחת פיקודו של טראמפ, והסבירו כי מקרה אלימות מצד אחד מקציניו הוביל להדחתו הסופית.

 

טראמפ בילדותו ()
טראמפ בילדותו

כתב 16 ספרים ()
כתב 16 ספרים
הרביעי מבין 5 אחים, דונלד בצד שמאל ()
הרביעי מבין 5 אחים, דונלד בצד שמאל
חבריו נהגו לכנותו "דוני". טראמפ, בגיל 12, שני משמאל (צילום: Paul Ornish מתוך אתר CNN) (צילום: Paul Ornish מתוך אתר CNN)
חבריו נהגו לכנותו "דוני". טראמפ, בגיל 12, שני משמאל(צילום: Paul Ornish מתוך אתר CNN)

עם תום האקדמיה פנה טראמפ ללימודים בקולג', לא לפני שהשיג פטור משירות צבאי ממלחמת וייטנאם בשל מה שהגדיר "בעיה בעקבים". זמן לא רב לאחר מכן הוא עורר סערה כשהתייחס לתקופה זו ואמר: "בית הספר הצבאי סיפק לי יותר אימונים צבאיים מאשר הרבה בחורים שהלכו לצבא". את הקולג' הוא עזב לבסוף לטובת לימודי נדל"ן בבית הספר לעסקים "וורטון" בפנסילבניה, ובשנת 1971, בהיותו בן 25 בלבד, קיבל את השליטה על חברת הנדל"ן של אביו.

 

בגיל 27 בלבד הגיח טראמפ לראשונה לתודעה ציבורית עת הואשם על ידי מחלקת המשפטים האמריקנית בכך שהציג דמי שכירות גבוהים מהרגיל לבני מיעוטים וטען בפניהם לתפוסה מלאה בבנייניו.

 

אבל טראמפ עלה על הדרך המהירה להצלחה. הוא מיצב את עצמו כאיל נדל"ן עשיר בעל גינונים של סלבריטי ונחל הצלחות בתחום העסקי. הוא בנה ורכש מלונות, בתי קזינו, מגרשי גולף ומבנים מרשימים הנושאים את שמו ותמונתו. הוא נהג לנופף בעושרו והשיג דריסת רגל גם בעסקי הבידור עם תוכנית רדיו על שמו ("Trumped"), תוכנית הטלוויזיה המצליחה "המתמחה" (שעליה היה מועמד לשני פרסי אמי), רכישת תחרויות "מיס אמריקה", ואף קבלת תפקידי אורח בסדרות ובסרטים - בעיקר בתפקיד עצמו.

 

עד מהרה נתפס טראמפ בעיני הציבור האמריקני כדמות מרעננת, חצופה וססגונית, והוא, מצדו, הרווה את צמאון הצופים והמאזינים. טראמפ הוציא לאור 16 ספרים פרי עטו, זכה לקבל כוכב בשדרת הכוכבים של הוליווד, ולשלוש חתונותיו המתוקשרות הוא הזמין את כל עשירי ארה"ב.

הושעה כל כך הרבה מבית הספר עד שהוריו נאלצו לשלחו לאקדמיה הצבאית ()
הושעה כל כך הרבה מבית הספר עד שהוריו נאלצו לשלחו לאקדמיה הצבאית
 
"אווירה קשה תחת פיקודו", טראמפ שני משמאל (צילום: New York Military Academy) (צילום: New York Military Academy)
"אווירה קשה תחת פיקודו", טראמפ שני משמאל(צילום: New York Military Academy)
"האיש של הבחורות" (צילום: New York Military Academy) (צילום: New York Military Academy)
"האיש של הבחורות"(צילום: New York Military Academy)

כבר בהיותו צעיר הוא אהב לספק אמירות שערורייתיות. כך למשל נהג להתרברב בחיי המין שלו ("עם כל הבנות שהייתי, זה שניצלתי מאיידס ומחלות מין היה הווייטנאם הפרטי שלי"), טען שעשה עסקים עם הנסיכה דיאנה והנסיך צ'ארלס (טענה שהוכחשה במהירות על ידי ארמון בקינגהאם), ועורר את זעמם של הבריטים פעם נוספת כשאמר: "הייתי שוכב עם הנסיכה דיאנה ללא היסוס. היו לה הגובה, היופי והעור הנכונים. היא הייתה משוגעת, אבל זה פרט שולי".

 

נוסף על הצלחותיו ספג איש העסקים הצעיר גם הפסדים רבים ופשיטות רגל, ושמו נקשר ביותר מ-150 תביעות פדרליות - שאותן כינו עורכי הדין שלו "תהליך טבעי מחייו של איש עסקים". למעשה, עד היום לא ברור כמה כסף יש בידו, ויש הטוענים כי מדובר בסכום נמוך בהרבה ממה שהוא מציג.

 

חרושת שמועות על משפחה מפוקפקת

במשך השנים רדפו את טראמפ שמועות מטרידות על משפחתו שהסבו לו לא מעט נזק, גם במערכת הבחירות שהסתיימה זה עתה. כך למשל טענו יריביו בפריימריז של המפלגה הרפובליקנית שסבו הפעיל בית בושת ושאביו היה חבר בקו קלאס קלאן (KKK). אביו גם היה מושא לשיחה בפי מכריו של טראמפ משכונת ילדותו, ואלו תיארו אותו כאדם קר ונוקשה שמיעט להפגין חום כלפי ילדיו. דונלד, לעומת זאת, הרבה לשבח את אביו, ובאוטוביוגרפיה שכתב סיפר: "אבי היה האדם שלמדתי ממנו יותר מכל אחד אחר".

 

אחיו של טראמפ, פרד ג'וניור, מת כתוצאה מסיבוך הקשור באלכוהוליזם. זו הייתה הסיבה, טען דונלד בראיון שנערך עמו בשנות ה-90, שהוא לא שתה אלכוהול מעולם. "מעולם לא לקחתי סמים, מעולם לא שתיתי כוס קפה, מעולם לא עישנתי סיגריה, ומעולם לא שתיתי אלכוהול. מעולם", טען.

 

 

מככב בשדרת הכוכבים של הוליווד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מככב בשדרת הכוכבים של הוליווד(צילום: shutterstock)

בפעם אחרת הסתבך טראמפ עם מוצאה של משפחתו. בעוד הוא טען בכמה מספריו כי אביו הגיע לארה"ב משבדיה, הוא נאלץ להודות לבסוף כי משפחתו דווקא היגרה מגרמניה - אז שינה סבו את שם משפחתו המקורי "דראמפ" (Drumpf) כדי להתמזג טוב יותר בחברה האמריקנית. מאוחר יותר הסביר כי אביו העמיד פנים שהוא שבדי כדי לא להרחיק את השוכרים היהודים לאחר האסון הכלכלי של 1929.

 

למרות העיסוק הכמעט אובססיבי במשפחתו, מי שתפסו את עיקר אור הזרקורים היו דווקא שלוש נשותיו - שתיים מהן עוד היו אזרחיות זרות בעת שהכירו את המיליארדר. אשתו הראשונה הייתה הדוגמנית הצ'כית איוונה זלניקובה וזו שלמעשה טבעה את המונח "הדונלד" בראיון למגזין "ספיי". חמש שנים מאוחר יותר היא זכתה לקבל אזרחות אמריקנית, ולזוג נולדו שלושה ילדים. השניים התגרשו לאחר שנחשף הרומן של טראמפ עם השחקנית מרלה מייפלס - שאותה נשא אחר כך לאישה. לזוג נולדה ילדה אחת והם התגרשו כעבור שש שנים. בינואר 2005 נישא טראמפ בשלישית, הפעם לדוגמנית הסלובנית מלניה קנאבס. שנה לאחר מכן היא קיבלה אזרחות אמריקנית ולבני הזוג נולד בן.

 

דמוקרטי, רפובליקני או בכלל רפורמיסט?

העובדה שטראמפ נבחר לנשיא ארה"ב הדהימה את העולם כיוון שרבים ראו בתחילה את מועמדותו כטרנד חולף. בניגוד למועמדי העבר של המפלגה, כמו בני משפחת בוש או הסנאטור ג'ון מקיין - טראמפ איננו מזוהה כרפובליקני מבטן ומלידה.

 

למעשה, ב-15 השנים האחרונות החליף טראמפ שלוש פעמים לפחות את מפלגתו. ב-2001 הוא החליט לשנות את רישומו מדמוקרטי לרפובליקני, ב-2008 הפך שוב דמוקרטי, וב-2010 חזר לשורות הרפובליקנים. באחת הפעמים תיאר האתר "פוליטיקו" את עמדתו הפוליטית כ"אקלקטית, מאולתרת ולעתים סותרת", ולראיה הציג את גישתו התומכת בתוכנית בריאות ציבורית ובהפלות - תכנים שזכו בקמפיין הנוכחי להתנגדותו הנחרצת. בנושא אחד נותר טראמפ חד-משמעי: מאז ומתמיד הוא טען כי ההגירה המכסיקנית מסכנת את ארה"ב והאשים את המהגרים הלא חוקיים במעשי אונס ובפשיעה.

כבר בגיל 25 קיבל שליטה על חברת הנדל"ן של אביו. דונלד ופרד טראמפ ()
כבר בגיל 25 קיבל שליטה על חברת הנדל"ן של אביו. דונלד ופרד טראמפ
היספנים out, מזרח אירופיות in. טראמפ ואשתו מלניה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
היספנים out, מזרח אירופיות in. טראמפ ואשתו מלניה(צילום: EPA)
 

עמדותיו המשתנות מצאו ביטוי גם בשאיפותיו הפוליטיות. כבר ב-1988 הוא שקל לרוץ לפריימריז הרפובליקניים מול ג'ורג' בוש האב. קצת יותר מעשור אחר כך, בשנת 1999, הקים טראמפ ועדה לבחון את מועמדתו לנשיאות בבחירות 2000 - הפעם תחת המפלגה הרפורמיסטית. באותה פעם, כשנשאל על מסוגלותו לשמש כנשיא אמר: "אני בונה את הבניינים הכי טובים, ואני איל הנדל"ן הכי טוב בניו יורק. אף שזה נדל"ן וזו פוליטיקה, האם הם באמת כאלה שונים?". באותו ראיון ממש התייחס טראמפ להסתייגותו מלחיצות ידיים ("זה מנהג ברברי ולא סניטרי"), ואמר: "אם אצטרך לעשות זאת בשביל הנשיאות, אעשה זאת". בפעם ההיא ביטל טראמפ את מועמדותו, אך שקל לרוץ פעם נוספת בבחירות 2004 ובבחירות 2012.

 

לבסוף, ב-16 ביוני 2015, כשנעמד על מדרגות מגדל טראמפ בניו יורק והכריז על מועמדותו, רבים התייחסו לעניין כמעין בדיחה, סאגה חולפת. הוא מעולם לא נבחר לכהן בתפקיד ציבורי או ממשלתי. כמה מהתבטאויותיו החריפות גרמו להרמת גבות, גם בקרב המצביעים הרפובליקנים. עד מהרה נולדו כמה תיאוריות קונספירציה, הראשית שבהם נגעה דווקא למועמדת היריבה - הילרי קלינטון.

 

בעוד השניים הרבו לתקוף זה את זה בסבב הנוכחי, היו שתהו לא אחת: האם טראמפ רץ בעצם כדי לסייע למזכירת המדינה לשעבר להיבחר לנשיאות? בבסיס התיאוריה הזו נחה ההבנה שאם טראמפ היה מצליח להרתיע מספיק את המצביעים הרפובליקנים, הוא היה גורם נזק כה כבד למפלגתו עד שאלו יבחרו בקלינטון רק כדי לא לתת בידיו את המפתחות לבית הלבן. 

 

תומכי התיאוריה נשענו בהנחותיהם על היחסים הקרובים לכאורה בין משפחת טראמפ לבין הזוג קלינטון בשנים עברו, וטענו שטראמפ נחלץ לעזרת חברתו הטובה שעד לא מזמן הוא עצמו נמנה עם חסידיה. כך, כשהייתה קלינטון מזכירת המדינה, הוא אמר בראיון לרשת "פוקס": "הילרי היא אישה נפלאה. היא עובדת קשה ועושה עבודה טובה". שנים קודם לכן אמר לרשת CNN: "הילרי היא חברה טובה מאוד שלי, בעלה הוא חבר טוב מאוד שלי. הם אנשים נפלאים". ב-2005 אף הגיע הזוג קלינטון לחתונתו של טראמפ, וב-2008 אמר איל הנדל"ן: "הילרי תהיה נשיאה או סגנית נשיא מעולה".

היו ימים. טראמפ עם הנשיא לשעבר ביל קלינטון (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
היו ימים. טראמפ עם הנשיא לשעבר ביל קלינטון(צילום: gettyimages)
 

הנשיא לשעבר ביל קלינטון וטראמפ תחזקו קשרים טובים במרוצת השנים, וביל העיד כי הוא "אוהב אותו, ואוהב לשחק עמו גולף". בתחילת שנות ה-2000 הצהיר טראמפ כי ביל היה הנשיא הטוב האחרון, והוא אף נחלץ לעזרתו לאחר פרשת מוניקה לוינסקי. לכך מתווספת העובדה כי טראמפ תרם עשרות אלפי דולרים ל"קרן קלינטון" במהלך השנים, וגם בנותיהם של המשפחות שומרות על יחסים קרובים. ואם לא די בכך, הרי שקלינטון היה זה שמינה את מריאן טראמפ, אחותו הגדולה של דונלד, לתפקיד שופטת בבית משפט פדרלי - מינוי שאושר פה אחד על ידי הסנאט ב-1999.

 

לאחר ההכרזה של טראמפ על התמודדותו בפריימריז של המפלגה הרפובליקנית חשף העיתון "וושינגטון פוסט" שהוא שוחח עם ביל קלינטון שלושה שבועות בלבד קודם לכן: "ביל דיבר אישית עם טראמפ באותו זמן שטראמפ היה קרוב להודיע שהוא רץ לבית הלבן. ארבעה מחבריו של טראמפ ומכר אחד של הילרי אמרו שקלינטון עודדה את המאמצים של טראמפ למלא תפקיד גדול יותר במפלגה הרפובליקנית והציעה לו את נקודת המבט שלה לנוף הפוליטי".

 

השלושה הכחישו, ועל החתונה אמר טראמפ: "אמרתי להילרי 'בואי לחתונה שלי' והיא באה. לא הייתה לה ברירה כי הבאתי לה תרומות". למרות התיאוריה, רבים לא הצליחו להסכים עם ההנחה שטראמפ, שכה דואג להאדיר את שמו ומתרברב לא אחת ביכולותיו ובעושרו, יסכים להפסיד בכוונה לטובת אדם אחר, גם אם מדובר בחברה ותיקה.

 

על הכוונת: מוסלמים, מהגרים והקלינטונים

לאורך קמפיין הבחירות שלו, טראמפ שינה לחלוטין את הטון כלפי בני הזוג קלינטון. ביל, "חברו", הפך ל"אנס" ול"מתעלל הכי גדול בנשים בהיסטוריה של הפוליטיקה", ואילו הילרי כונתה "פושעת" על-ידי המיליארדר בכל הזדמנות אפשרית, כשהוא מפנה אצבע מאשימה לעברה בגין פרשת המיילים ומטיל ספק בכשירותה הרפואית לשמש נשיאה. מנגד, טראמפ עצמו הואשם לא אחת בהיותו שונא נשים, ולא פחות מ-13 נשים התייצבו מול המצלמות וטענו כי איל הנדל"ן הטריד אותן מינית לאורך השנים.

 

יריית הפתיחה של טראמפ במסעו לעבר הבית הלבן הייתה קריאתו לאסור על כניסת מוסלמים לארה"ב, זמן קצר לאחר הטבח בסן ברנרדינו שבקליפורניה, שבו נרצחו 14 בני אדם. הוא טען בין היתר שלחלק גדול מהאוכלוסייה המוסלמית בעולם "יש שנאה גדולה כלפי האמריקנים" והבהיר כי "המדינה שלנו אינה יכולה להיות קורבן של התקפות איומות של אנשים המאמינים רק בג'יהאד, כשאין להם סיבה או כבוד לחיי אדם". לאחר מכן הוא קרא לסמן מוסלמים במסגרת המלחמה בטרור העולמי, וטען כי גם ישראל עושה זאת בהצלחה.

 

לכל אורך הדרך הואשם טראמפ בגזענות כלפי מיעוטים, בין היתר בשל מדיניות ההגירה שלו. המועמד הרפובליקני הציע לבנות חומה לאורך הגבול הענק (3,200 קילומטרים) בין ארצות הברית למכסיקו, כדי לעצור הגירה בלתי חוקית של מכסיקנים למדינה. הוא ביקש למעשה לעצור את זרם ההגירה למדינה, הציע להגביל את ההגירה החוקית, וכן תמך ב"גירוש כפוי" של 11 מיליון מהגרים שחיים במדינה ללא תיעוד.

 

גם מדיניות החוץ של טראמפ הייתה שונה לחלוטין משל קלינטון. הוא תקף בחריפות את השותפות בין ארה"ב לנאט"ו, והציע לחייב את המדינות החברות בנאט"ו עבור הביטחון שארה"ב מעניקה להן. הוא גם הציע לשלוח אלפי חיילים למזרח התיכון כדי להיאבק בדאעש, והדגיש פעמים רבות כי ניצחון על ארגון הטרור הוא בראש סדר עדיפויותיו.

 

בניגוד לקלינטון, טראמפ חיפש ליצור קשר חם וקרוב יותר עם רוסיה, ואף החמיא לנשיאה ולדימיר פוטין לא פעם בנאומיו ובהופעותיו השונות. מנגד, טענו קלינטון והנשיא אובמה כי המועמד הרפובליקני הוא "בובה של פוטין". טראמפ העביר ביקורת על עמדת ארה"ב בעולם, אמר כי המדינה פשרנית מדי ושהוא רוצה לחולל מהפכה במדיניות החוץ כך שהאינטרסים של ארה"ב יקבלו עדיפות עליונה.

 

במקביל, כמעט בכל עצרת בחירות דאג טראמפ לתקוף את מדיניות הסחר של סין, טען שהמעצמה הקומוניסטית "אונסת את ארה"ב" ואחראית "לגניבה הגדולה ביותר בתולדות העולם". מנגד, טראמפ הצהיר שהוא ייצור 25 מיליון משרות בעשור הקרוב, כשהוא חוזר פעם אחר פעם על סיסמת הקמפיין שלו: "נהפוך את אמריקה לנהדרת שוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים