שתף קטע נבחר

להחזיר את אמריקה לגדולתה. החזון של טראמפ

אחרי שהצליח להיבחר לבית הלבן, הגיע הזמן של טראמפ להגשים את חזונו: הורדת המס, הקלות על הנשק וכמובן, החומה הגדולה עם מכסיקו. המדריך המלא להחזרת אמריקה לגדולתה

הקמפיין של דונלד טראמפ התבסס על אידיאולוגיה שבמרכזה החזרת אמריקה לגדולתה (סיסמה דומה לזו שהובילה את רונלד רייגן לבית הלבן). סוגיות כמו הנשק וההגירה קיבלו הרבה כותרות, אבל גם סוגיות כמו ההתחממות הגלובלית וההפלות.

 

דונלד טראמפ ומשפחתו  ()
דונלד טראמפ ומשפחתו

רפורמת המס

טראמפ הציג במהלך הקמפיין שלו רפורמה לשיטת המס בארצות הברית. הוא רוצה לבטל לחלוטין את מס הירושה, ובמקום שיהיו שבע מדרגות מס, להכניס שיטה חדשה שבה יש רק שלוש מדרגות מס. לפי התחזיות, הרפורמה של טראמפ תעניק עלייה בשיעור דו-ספרתי בהכנסות העשירים אבל רק עלייה של שני אחוזים לשכבות החלשות ביותר באוכלוסייה.

 

בנוסף טראמפ רוצה להרחיב את הטבות המס הניתנות לעצמאיים ולהוריד משמעותית את מסי החברות. התוכנית שלו צפויה לעלות למדינה טריליוני דולרים בחמש השנים הקרובות, עוד לפני שהיא תתחיל בפועל.

 

הגירה

עמדתו של דונלד טראמפ בנושא הזה היא ככל הנראה השנויה ביותר במחלוקת. הנשיא הנבחר רוצה לבנות חומה לאורך הגבול הענק (3,200 קילמוטרים) שבין ארצות הברית למכסיקו, כדי לעצור את ההגירה הבלתי חוקית של מכסיקנים למדינה. אם תהיתם מי ישלם על החומה הזאת, טראמפ כבר הצהיר כמה פעמים שהמכסיקנים הם אלו שישלמו על הבנייה. הם מצדם מסרבים.

 

המכסיקנים וההיספנים הם חלק משמעותי באוכלוסיית הבוחרים בארה"ב, אבל טראמפ הצליח לחדור לחוסר הביטחון של האמריקני הממוצע והציע חקיקה יציבה שתמנע הגירה ממדינות שמוגדרות "בעייתיות". הוא רוצה לעצור את זרם ההגירה למדינה, להגביל את ההגירה החוקית ולגרש 11 מיליון מהגרים שחיים בארצות הברית ללא תיעוד.

 

 

 

בריאות

אחת המתקפות החוזרות ונשנות של טראמפ על הילרי קלינטון והממשל הנוכחי עסקה ברפורמת הבריאות שהציג הנשיא ברק אובמה וזכתה לשם Obamacare. טראמפ רוצה לבטל את התוכנית של אובמה לאפשר למשפחות חלשות גישה לשירותי בריאות איכותיים וכן להנגיש ביטוח בריאות במחירים נמוכים לאלה שנמצאים בתחתית הכלכלה.

 

מדיניות החוץ

כבר במהלך הקמפיין טראמפ תקף בחריפות את השותפות בין ארצות הברית לנאט"ו. הוא הציע לחייב את המדינות החברות בארגון עבור הביטחון שארצות הברית מעניקה להן. הוא גם הציע לשלוח אלפי חיילים למזרח התיכון כדי להיאבק בדאעש, והדגיש פעמים רבות כי ניצחון על ארגון הטרור הוא בראש סדר עדיפויותיו.

נשיא רוסיה פוטין. טראמפ רוצה לחזק את היחסים בין המדינות (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא רוסיה פוטין. טראמפ רוצה לחזק את היחסים בין המדינות(צילום: AP)
 

בכל הקשור לרוסיה, טראמפ מחפש ליצור קשר חם וקרוב יותר עם הקרמלין ואף החמיא לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לא פעם במהלך נאומיו. טראמפ העביר ביקורת על עמדת ארה"ב בעולם ואמר כי המדינה פשרנית מדי ושהוא רוצה לחולל מהפכה במדיניות החוץ כך שהאינטרסים של ארה"ב יקבלו עדיפות עליונה. הוא הציע גם להקים בריתות נוספות וחזקות יותר באירופה.

 

אבטלה

טראמפ הצהיר כמה פעמים שהוא ייצור 25 מיליון משרות בעשור הקרוב. לטענתו, מרבית המשרות במגזר התעשייתי הולכות למדינות עולם שלישי והממשלה צריכה להשקיע בתשתיות ולהפחית מסי חברות מ-35 אחוז ל-15 אחוז. הוא קרא גם לצמצם את גירעונות הסחר ולהקל את תקנות הסחר כדי להאיץ יצירת מקומות עבודה במדינה.

 

טראמפ. 25 מיליון משרות בעשור הקרוב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ. 25 מיליון משרות בעשור הקרוב(צילום: AFP)

התחממות גלובלית

הנשיא האמריקני החדש טוען ששינוי האקלים בעולם ואפקט ההתחממות הגלובלית הוא "זיוף". זה טיעון שחוזר ונשנה בקרב אנשי המפלגה הרפובליקנית. הוא מתנגד לרגולציה על תעשיית האנרגיה והבטיח כי לאחר שייבחר יבטל את ההסכם הבינלאומי שהושג השנה בפריז וכל הסכם אחר שהושג בתחום. עם זאת הוא תומך בסביבה נקייה אבל אומר שהטענה שבני האדם גורמים להתחממות גלובלית היא "בדיחה".

 

הפלות

זהו אחד הנושאים המרכזיים והשנויים במחלוקת בארה"ב. טראמפ דוחה על הסף ביצוע הפלות. במהלך הקמפיין הוא טען שיש להוציא את ההפלות מחוץ לחוק ולהעניש נשים שבחרו בכל זאת להפיל. אנשי הקמפיין שלו מיהרו להתנער מהאמירות האלה ואמרו שטראמפ מטיל את האחריות בנושא הזה על המדינות השונות, שכל אחת תקבע באופן עצמאי.

 

עם זאת, טראמפ הבהיר שהוא לא יתנגד להפלה כאשר אישה הרתה כתוצאה מאונס או מגילוי עריות או אם חייה של האם בסכנה.

טראמפ. האלימות בארה"ב שוברת שיאים לדעתו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ. האלימות בארה"ב שוברת שיאים לדעתו(צילום: רויטרס)

פשע ואכיפת חוק

טראמפ טוען שהאלימות בארצות הברית שוברת שיאים ועל הממשלה ורשויות האכיפה לפעול באופן קשוח יותר כלפי עבריינים. הוא גם תומך בזכותם של שוטרים לעצור אזרחים ולבצע עליהם חיפוש.

 

נשק

הנשיא החדש דוגל בכך שלא צריך להחיל חוקים נוקשים יותר בנוגע לכלי נשק ושהחוק הנוכחי גורע מזכויותיהם של אזרחי ארצות הברית לשאת כלי נשק. הוא אמר כי אם היו מספיק אנשים חמושים הם יכלו להתערב בכל אירוע של ירי המוני או אירועים דומים ולעזור לשמור על הציבור.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מחזיר את אמריקה לגדולתה
צילום: AP
מומלצים