שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  טראמפ והסביבה: כדור הארץ בכוננות ספיגה

  הנשיא האמריקני הנבחר סבור שהקונספט של התחממות גלובלית "נוצר על ידי הסינים כדי להפוך את התעשייה האמריקנית ללא תחרותית", והכריז שהוא בעד אנרגיה פחמית. האם הוא ישנה את גישתו כשיגיע לבית הלבן?

  כדור הארץ נכנס לכוננות ספיגה. על רקע הניצחון של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב, כדאי לבחון את העמדות שלו בנושאי איכות סביבה ושינויי אקלים. בניגוד להילרי קלינטון, אשר הגדירה את שינויי האקלים בכדור הארץ כ"איום דחוף" על הכלכלה, הביטחון הלאומי ובריאות האזרחים בעתיד, טראמפ סבור כי שינויי האקלים הם שקר, וכי הוא יפעל לבטל את הסכם פריז ושאר האמנות הבינלאומיות.  

   

  טראמפ אומנם לא התייחס לדברים במצע הבחירות שלו, אך אמר שהוא מתנגד לתקנות והגבלות סביבתיות, המגובות על ידי אקטיביסטים פוליטיים עם אג'נדות רדיקליות, המזיקים לכלכלת ארצות הברית.

   

  קלינטון הבטיחה כי תפעל הן מקומית והן בינלאומית כדי לפעול להורדת פליטת גזי חממה בשנים הבאות. טראמפ לעומת זאת התבטא בחריפות בנושא הסביבתי. באחד מציוציו הרבים אמר "הקונספט של התחממות גלובלית נוצר על ידי הסינים כדי להפוך את התעשייה האמריקנית ללא תחרותית". הוא טוען כי עדיין יש לחקור את נושא ההתחממות הגלובלית.

   

  לאורך הקמפיין שלו, חזר טראמפ והדגיש את עמדותיו נגד מחויבות של ארה"ב לטיפול בנושא משבר האקלים. שמענו התבטאויות הנוגעות לכך שהתחממות גלובלית היא קונספירציה סינית, לכך שיש לחזור להשתמש בפחם ועל איום לבטל את הצווים הנשיאותיים המחייבים את אמריקה להקצות תקציבים לטיפול בנושא.

  שלט בעיר פלינט, מישיגן, בה התגלו כמויות אדירות של עופרת במים, אשר אומר: "הרתחת מים לא מעלימה את העופרת" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  שלט בעיר פלינט, מישיגן, בה התגלו כמויות אדירות של עופרת במים, אשר אומר: "הרתחת מים לא מעלימה את העופרת"(צילום: AFP)
   

   

  "התבטאויות שמעוררות דאגה עמוקה"

  עו"ד עמית ברכה מנכ"ל 'אדם טבע ודין' אמר כי "התבטאויות אלו מעוררות כמובן דאגה עמוקה, אך אני בהחלט רואה אפשרות שבה טראמפ נכנס לבית הלבן ומבין שמשבר האקלים הוא 'עסק רציני' עם השלכות כלכליות, בריאותיות, חברתיות ובעל משמעות דרמטית לביטחון העולם בכל הנוגע לסוגיות של בצורת, משבר מזון, מים ומגורים.

   

  "מהזווית הישראלית, תוצאות הבחירות בארה"ב אינן צריכות להשפיע על הטיפול וההתגייסות של כל משרדי הממשלה להרתמות ולהקצאת משאבים לטיפול בהתחממות הגלובלית, ולו רק בשל המשמעויות הלוקאליות של הנושא. הבעיה המרכזית היא שעד היום ממשלת ישראל לא נרתמה לנושא והעדיפה לנהל את משק האנרגיה של מדינת ישראל בצורה רשלנית, ללא חזון ומבלי שהעומד בראשה מנהיג את המדינה אל עבר עתיד נקי יותר. בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב עלולה 'לסמן' לממשלת ישראל כי היא יכולה להמשיך ולהזניח את הנושא הקריטי הזה עבורנו ועבור הדורות הבאים".

   

  גרינפיס ארה"ב וארגונים ירוקים נוספים התגייסו במהלך הבחירות לקמפיין רשת במטרה לעצור את טראמפ. הנשיא הנבחר ידוע כספקן אקלים ואף הכריז כי יבטל את אשרור הסכם פריז. רגע לפני שהנשיא אובמה ארז את המזוודות מהבית הלבן, הוא הספיק לאשרר את הסכם האקלים ואף להביא לאשרורו על-ידי סין. בכך הביא אובמה למעשה את ההסכם לתוקף אחרי שהגיע עם הצטרפות האיחוד האירופי לסך הדרוש.

   

  מנכ"לית גרינפיס ארה"ב, אני לאונרד, אמרה כי "הפחד אולי ניצח את הבחירות, אבל האומץ, התקווה וההתמדה יגברו. למיליוני אנשים ברחבי העולם יש את כל הכוח הדרוש כדי להלחם בשינויי האקלים וליצור עולם הגון לכולנו. ברגע זה עלינו להיאבק למען האקלים ולמען זכויות אדם בכל רחבי העולם".

   

  "טראמפ לא יכול להתכחש לאורך זמן לעובדה ש-99% ממדעני העולם מסכימים עליה"

  102 מדינות, אשר אחראיות לקרוב ל-70% מפליטות גזי החממה, אשררו את ההסכם, כך שקשה להאמין שטראמפ יעמוד בדבריו, כמו בהצהרות נוספות שנשמעו ממנו במהלך השנה האחרונה. "טראמפ לא יוכל להתכחש לאורך זמן לעובדה ש-99% ממדעני העולם מסכימים עליה - העולם מתחמם בגלל הפעילות האנושית, אך עדיין לא הגיע לנקודת האל חזור ואפשר לעצור את זה, ובלבד שארה"ב תתגייס למטרה", אמר עו"ד ברכה.

   

  בגרינפיס ישראל אמרו ש"שינויי אקלים הם כבר מזמן לא איזו דעה פוליטית אלא עובדה מוסכמת בקרב הקהילה המדעית. שינויי האקלים כבר מתדפקים כאן מזמן: בעוד בעולם ההתחממות הייתה 0.9 מעלות מלפני המהפכה התעשייתית, אצלנו הטמפרטורות קפצו במעלה וחצי. מזג האוויר השתגע: סופות, בצורות, מכות חום וקור קיצוני ומה לא? לתופעה שמאיימת על כדור הארץ אחראי בעיקר ייצור חשמל מאנרגיות מלוכלכות, פחם, נפט וגז. הדרך היא להוריד בהקדם את השאלטר לאנרגיות מזהמות ולהעלות את השאלטר לאנרגיות מתחדשות נקיות ובטוחות".

   

  לא בטוח שזה הכיוון של טראמפ, שהכריז כבר שהוא בעד אנרגיה פחמית על מנת להתניע את תעשיית כריית הפחם ולספק עבודות. הוא התייחס לביטול מס על שימוש באנרגיות מזהמות ש"הורג מקומות עבודה", וציין כי אנרגיה סולארית היא "יקרה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים