שתף קטע נבחר

קלינטון: "טראמפ יהיה הנשיא שלנו, יש לתת לו הזדמנות"

רק שעות ארוכות אחרי שטראמפ הוכרז כמנצח יצאה קלינטון לנאום ההפסד. "זה יכאב עוד הרבה זמן", הודתה בעיניים בורקות, אך הפצירה בתומכיה: "קבלו את טראמפ בראש פתוח. הימים הטובים ביותר עוד לפנינו". לנשים הבטיחה שלאמריקה תהיה נשיאה: "נשבור את תקרת הזכוכית". מסתמן: ההפסד של קלינטון בבחירות בא אף שיותר אמריקנים הצביעו לה מלטראמפ

 

 

תשע שעות ארוכות אחרי שדונלד טראמפ הוכרז כמנצח הסנסציוני של הבחירות לנשיאות ארה"ב, יצאה הערב (יום ד') הילרי קילנטון לראשונה למצלמות כדי לשאת את נאום ההפסד שלה. בעיניים בורקות, מתקשה להסתיר את התרגשותה מהמעמד המסמל למעשה את ירידתה מהבמה הפוליטית הבכירה אחרי עשרות שנים, קראה קלינטון לתומכיה לכבד את התוצאות: "דונלד טראמפ הולך להיות הנשיא שלנו, ואנו חייבים לקבל אותו בראש פתוח ולתת לו הזדמנות להנהיג". ynet העביר את נאומה של קלינטון בשידור חי.

 

מאז אתמול בלילה ועד הערב נעלמה קלינטון לגמרי מהמסכים - היא לא התייצבה כנהוג לנאום בפני תומכיה שחיכו במטה שלה בניו יורק אלא שלחה את ראש הקמפיין שלה לדבר עמם, והסתפקה בהודעה על כך ששוחחה עם טראמפ ובירכה אותו על ניצחונו. אחר הצהריים נמסר כי היא תצא לנאום ב-16:30, אבל נאומה נדחה והתעכב שוב ושוב במשך יותר משעתיים, עד שב-18:45 היא עלתה סוף סוף לשאת דברים לאומה. 

קלינטון הנרגשת, הערב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קלינטון הנרגשת, הערב(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

 

קלינטון עלתה לנאום כשבשורה הראשונה מריעים לה עוזריה הבכירים, שנראו נרגשים ועצובים. "תודה רבה לכולכם", פתחה קלינטון הנרגשת את דבריה, אבל תומכיה עמדו ומחאו לה כפיים במשך שניות ועיכבו את תחילת הנאום. "בלילה שעבר בירכתי את דונלד טראמפ והצעתי לו לשתף פעולה למען ארצנו. זו לא התוצאה שלה קיווינו ואני מצטערת שלא ניצחנו בבחירות האלה למען ערכי ארצנו, אבל אני מרגיש גאה בקמפיין הנפלא הזה שבנינו יחד. אתם נציגיה של אמריקה הטובה ביותר, ולהיות המועמדת שלכם היה הדבר הכי טוב בחיי".

תומכי קלינטון מריעים לה בנאום ההפסד (צילום: AP) (צילום: AP)
תומכי קלינטון מריעים לה בנאום ההפסד(צילום: AP)

"אני יודעת כמה אתם מאוכזבים, וכך גם עשרות מיליוני אמריקנים שקיוו כל כך", אמרה. "זה כואב וזה יכאב במשך זמן רב, אבל אני רוצה שתזכרו שהקמפיין שלנו לא עוסק באדם אחד או במערכת בחירות אחת – הוא עסק באמריקה כולה. ראינו שארצנו סובלת מפילוג עמוק משחשבנו, אבל אני עדיין מאמינה באמריקה ותמיד אאמין בה. אם גם אתם מאמינים בה – אנחנו חייבים לקבל את התוצאות ולהביט לעתיד. דונלד טראמפ הולך להיות הנשיא שלנו, ואנו חייבים לקבל אותו בראש פתוח ולתת לו הזדמנות להנהיג".

 

קלינטון קראה להמשיך להשקיע מאמצים בבניית אמריקה צודקת יותר, וביקשה להודות לאנשי צוותה, בהם סגנה טים קיין והזוג הנשיאותי ברק ומישל אובמה. היא הודתה גם לבעלה ביל ולבתה צ'לסי, ולשאר בני משפחתה. קלינטון, שלאורך הקמפיין ספגה ביקורת על כך שהיא נראית מרוחקת-משהו, נראתה הערב נרגשת במיוחד ודיברה רגעים ארוכים בעיניים בורקות.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

"אף פעם אל תפסיקו להאמין ששווה להיאבק עבור מה שאתם מאמינים בו", הפצירה בתומכיה. "לכל הנשים, ובמיוחד הצעירות, שנתנו את אמונן בי - אני רוצה שתדעו ששום דבר לא גרם לי גאווה גדולה יותר מאשר להוביל את מאבקכן". היא הבטיחה שיום יבוא ולארה"ב תהיה נשיאה: "אני יודעת שעדיין לא ניפצנו את תקרת הזכוכית הגבוהה והקשה ביותר, אבל אני יודעת גם שיום אחד מישהי תעשה זאת – ואני מקווה שזה יקרה מהר יותר מכפי שאנחנו חושבים כרגע. ולכל הילדות הקטנות שצופות בנו כעת – שלעולם לא יהיה לכן ספק שאתן יקרות ערך וראויות לכל הזדמנות להגשים את חלומותיכן".

 

קלינטון סיימה את נאומה במילים: "אני עדיין מאמינה באמריקה, ומאמינה שימינו הטובים ביותר עדיין נמצאים לפנינו".

 

אבסורד אמריקני: קלינטון קיבלה כנראה יותר קולות

ברמת האלקטורים ההפסד המפתיע של קלינטון מסתמן כלא פחות מתבוסה מהדהדת: טראמפ הבטיח לעצמו 279 אלקטורים לעומת 224 שלה, אבל הוא מוביל גם בשורה של מדינות שהספירה הרשמית בהן טרם הסתיימה וב"ניו יורק טיימס" מעריכים שמספר האלקטורים שבהם זכה יטפס לכ-306.

תומכי קלינטון בהלם, בלילה האחרון (צילום: mct) (צילום: mct)
תומכי קלינטון בהלם, בלילה האחרון(צילום: mct)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

מנגד, ככל שעוברות השעות הולך ומסתמן כי ההפסד של קלינטון בא אף שבפועל יותר אמריקנים הצביעו לה מאשר לטראמפ: כשספירת הקולות מתקרבת לסיומה קלינטון מובילה באופן עקבי בכעשירית האחוז על טראמפ, אבל בגלל שיטת הבחירות בארה"ב שבה המנצח הוא מי שגורף יותר "אלקטורים" מהמדינות השונות - גם אם יתברר שקלינטון אכן צברה יותר קולות בוחרים הניצחון עדיין יהיה של טראמפ.

 

מצב דומה נרשם בבחירות לנשיאות בשנת 2000: המועמד הדמוקרטי אל גור קיבל יותר קולות בוחרים מג'ורג' בוש הבן, אך הפסיד לו בפלורידה על חודם של כמה מאות קולות - וכך קרה שבוש גרף יותר אלקטורים וניצח. אגב, בדיוק בגלל ההתרחשויות של השעות האחרונות המוני אמריקנים שיתפו היום ציוץ של טראמפ משנת 2012, אז הוא כתב "שיטת האלקטורים היא אסון לדמוקרטיה".

החגיגות במטה של טראמפ. נגד כל הסיכויים (צילום: AP) (צילום: AP)
החגיגות במטה של טראמפ. נגד כל הסיכויים(צילום: AP)

לפני נאומה של קלינטון הערב עלה לדבר סגנה, טים קיין. הוא אמר כי קלינטון היא אישה שעשתה היסטוריה, והדגיש כי בניגוד למקרה של דונלד טראמפ - לאיש לא היה ספק שקלינטון תכיר בתוצאות הבחירות, יהיו אשר יהיו. זמן מה לפני כן דיבר גם יו"ר בית הנבחרים האמריקני, הרפובליקני פול ראיין. הוא אמר "זכינו בהרבה יותר מושבים בבית הנבחרים משחשבנו – והרבה מזה תודות לדונלד טראמפ".

 

מוקדם יותר היום התקשרה קלינטון לטראמפ ובירכה אותו על ניצחונו. מנהלת הקמפיין של טראמפ, קלי-אן קונווי, תיארה ברשת ABC את השיחה שבה החליפו ברכות. היא סיפרה כי העוזרת הבכירה של קלינטון, הומה אבדין, התקשרה אליה וקישרה בין קלינטון לטראמפ. קלינטון בירכה את טראמפ על ניצחונו, והוא אמר לה שהיא "חכמה מאוד וקשוחה מאוד". טראמפ גם החמיא לה: "ניהלת קמפיין אדיר".

 

קונווי ציינה אז שבמטה טראמפ לא מאוכזבים מהעובדה שקלינטון טרם הכירה פומבית בהפסדה. עוד אמרה כי הבטחת הבחירות של טראמפ למנות שופט-חוקר לחקור את קלינטון לא עלתה לדיון בשיחה בין השניים.

 

הערב: תדרוך נשיאותי ראשון לטראמפ

זמן קצר לפני קלינטון עלה לשאת דברים יו"ר בית הנבחרים האמריקני, הרפובליקני פול ראיין. "זה ההישג הפוליטי המדהים ביותר שראיתי בימי חיי", אמר ראיין, ושיבח את מפלגתו על כך שהצליחה לשמור על שליטתה גם בסנאט וגם בבית הנבחרים: "זכינו בהרבה יותר מושבים בבית הנבחרים מכפי שחשבנו – והרבה מזה תודות לדונלד טראמפ". הוא אמר כי דונלד טראמפ חולל מהפכה בפוליטיקה, והבטיח לעבוד בשיתוף פעולה לקידום האג'נדה הרפובליקנית.

 

טראמפ, בן 70, ניצח במרוץ לנשיאות אף שלכל אורכו הוא נלחם הן בדמוקרטים והן במפלגתו שלו, המפלגה הרפובליקנית. בכירים רפובליקנים רבים הודיעו כי לא יתמכו בו, והחשש במחנהו היה שגם השערוריות שעוררו אמירותיו על נשים והטענות להטרדות מיניות יגרעו ממנו מצביעים, ובעיקר מצביעות. אמש התברר כי הנשיא הרפובליקני לשעבר ג'ורג' בוש הבן ואשתו לורה לא הצביעו לטראמפ, אלא הותירו את משבצת המועמד לנשיאות ריקה - אבל עשרות מיליונים אחרים בחרו בו, והובילו לאחת מהפתעות הבחירות הגדולות בהיסטוריה.

"הילרי, את חכמה וקשוחה מאוד". הנשיא הנבחר טראמפ (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
"הילרי, את חכמה וקשוחה מאוד". הנשיא הנבחר טראמפ(צילום: gettyimages)

ג'ורג' בוש האב דווקא שלח הערב ברכות לטראמפ ואמר כי הוא מתפלל למענו ולמען משפחתו. גם ג'ון מקיין, המועמד הרפובליקני לשעבר לנשיאות ארה"ב, שלא הסכים לתמוך בטראמפ בשל התנהגותו השערורייתית, בירך אותו הערב בטוויטר על זכייתו.

 

טראמפ יקבל כבר הערב תדרוך ראשון במגדל טראמפ במנהטן לקראת העברת הנשיאות. הוא ייכנס לתפקיד ב-20 בינואר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הילרי קלינטון. תבוסה באלקטורים
צילום: AFP
מומלצים