שתף קטע נבחר

עכשיו הוא הבוס של כולנו: לגלות מחדש את טראמפ ו"המתמחה"

הוא צועק, הוא אוהב, ובסוף הוא תמיד מפטר. "המתמחה" בהנחיית הנשיא הנבחר היא אוסף תובנות תוצרת טראמפ בתוספת כמה מתמודדים שלומדים בעיקר דבר אחד: את הבוס הגדול לא מעצבנים. עמי פרידמן צפה מחדש בריאליטי רגע לפני שהדונלד נכנס לבית הלבן

"קוראים לי דונלד טראמפ ואני איל הנדל"ן הגדול ביותר בניו יורק. יש לי בניינים בכל מקום, מגרשי גולף, סוכנות דוגמנות, תחרויות מיס יוניברס ובתי קזינו". במילים האלה פותח דונלד ג'יי טראמפ, הנשיא ה-45 של ארצות הברית, את "המתמחה", תוכנית הריאליטי שהנחה במשך 14 עונות מאז 2004.

 

"אבל זה לא תמיד היה כל כך קל", ממשיך איל הנדל"ן. "לפני 13 שנה הייתי בצרות רציניות. היו לי חובות של מיליארדים. אבל השתמשתי בשכל וביכולות המו"מ שלי ופתרתי את הכל. היום החברה שלי גדולה וחזקה מתמיד ואני נהנה יותר מאי פעם. אני אשף באמנות העסקה, והפכתי את השם 'טראמפ' למילה נרדפת לאיכות מותג. כעת, כמאסטר בתחומי, אני רוצה להעביר את הידע שלי למישהו אחר".

  

טראמפ נמנה גם עם מפיקי התוכנית, שצולמה במגדלי טראמפ בניו יורק ובמרכזה 16 מיני-טראמפים בפוטנציה, אנשי עסקים שמתחרים ביניהם על הזכות לעבוד באחת מהחברות של טראמפ במשך שנה ו"להרוויח משכורת עתק!", כמילותיו של הבוס. כלומר, מדובר בפורמט שהוא למעשה המקבילה העסקית של "כוכב נולד", נניח. רק עם מלא כסף, ובלי האפשרות שהכל יסתיים בהופעה מול 12 איש בקפה ביאליק.

 

היות שמדובר בתוכנית שעלתה בימי פריחתו של הז'אנר, צופיה ומשתתפיה כאחד לא היו מודעים עדיין לכוחו ובעיקר למניפולציות שהוא מכיל. מה שהיום נראה כמובן מאליו עבור קהל מפוכח שכבר ראה הכל, נחשב אז כאמת מוחלטת, סנסציונית לפרקים ודרמטית באופן לא פרופורציונלי למשקלה במציאות. ותעיד על כך משימת מכירת הלימונדה הדרמטית (המשימה דרמטית. הלימונדה פחות) שצפייה נטולת קונטקסט בה תעביר את הרושם שמדובר באתגר של חיים ומוות. ולא, למשל, בניסיון די עצוב של סוחרי מכוניות יד שנייה לעתיד, להיטפל לעוברי אורח ולכפות עליהם גזוז.

 

מילה נרדפת לאיכות. טראמפ ()
מילה נרדפת לאיכות. טראמפ

מאז כבר השכלנו להבין שלא הרבה דברים אכן קרו במציאות של תוכניות המציאות. אבל ב"המתמחה" יש גורם אחד שכולו אמת, ולו כיוון שהוא פשוט בלתי ניתן לחיקוי, שכפול, זיוף או ריסון. ד' טראמפ, כבוד הנשיא בשבילכם, הופך את הצפייה בתוכנית לחגיגה של האדרה עצמית והצהרות חיבה לשלל דברים ("איי לאבבבבב...", פותח טראמפ 70 אחוז מהמשפטים שיוצאים לו מהפה. המשך המשפט יכול לנוע בין רכבות הרים, שמות של זמרים, אוכל מסוים או חומרי בניין).

 

אה, כן ויש גם את עניין עלבונות. ולא מעט, יש להודות. אלה מוגשות בקריפיות חיננית - בדיוק כמו בקמפיין הבלתי נגמר שלו. זה שהוביל אותו למעמד האזרח ה-1 של האומה האמריקנית. רק תשאלו את ג'וש מהפרק ה-6 בעונה הרביעית. "אני חושב שאתה מנהיג לא אפקטיבי וקבלת ההחלטות שלך איומה. זו הייתה משימת מכירה ולא מכרתם כלום", מטיח בו דונלד, ואז שב לירות מילים ביתר הנוכחים בחדר: "מעולם לא הייתה לנו קבוצה שהביאה תוצאות כל כך נמוכות. כולכם מפוטרים. ארבעתכם. לכו, לכו הביתה".

 

בעונה אחרת הביט טראמפ בעיניו של היזם הצעיר דרק ואמר: "כולם צוחקים עליך, אני מתחיל לצחוק עליך". וכשהקולגה סאמר מתגייסת להגנתו, מורת רוחו של הבוס מבהירה לה שבעסקים עדיף לפעמים לסתום את הפה. "איזו החלטה מטומטמת זו להיכנס לי בדברים בדיוק כשאני עומד לפטר מישהו אחר", הוא אומר בכעס. "את יודעת מה, סאמר? את מפוטרת. דרק, היא הצילה את התחת שלך עם הטיפשות שלה".

 

בכלל, מוטיב חוזר לאורך העונות הוא חוסר היכולת של טראמפ לסבול מתמודדים שקוטעים משפטים. אלא אם כן מדובר בו. "לפעמים אתה יודע מה האדם שמולך עומד להגיד ואין טעם לשמוע את יתר המשפט", הוא אומר. בהמשך הוא שואל מתמודדת כנועה - "דבי, מה את חושבת על מה שקרה פה הפרק?". "חשבתי שהיינו צריכות להשתמש ביכולות המוזיקליות שלי", היא עונה בביטחון. "מאחר וצפיתי בתכנית, אני מרגישה..."

"דבי", חותך אותה הדונלד. "למי אכפת. את מי את רוצה לפטר?".

 

הוא, אגב גם שומר לעצמו את זכות היחידים, לעלוב במתמודדים. וככל הנראה מאוד לא מרוצה כשהם עושים זאת בעצמם. "טיה, זה לא מציג אותך באור אינטליגנטי כל כך", זרק למשתתפת משתנקת שמבטה הביע אימה.

 

"אני ווייט טראש, אני אוכל במסעדות עם מתאבנים מטוגנים בשמן עמוק", אומר מתמודד אחר, שרוצה להפגין בקיאות בעולם האוכל המהיר. "למה אתה מתכוון וייט טראש?", שואל טראמפ המזועזע. "למה אתה אומר את זה? אתה לא חושב שזה דבר לא יפה להגיד על עצמך? אתה בעצם מסתובב ואומר לאנשים שאתה ווייט טראש? אני חושב שאני רוצה להעסיק אדם שהוא ווייט טראש?".

 

"אני אומר את זה כבדיחה לפעמים", מנסה המתמודד , ובכן – להתמודד. אני לא אוהב את הבדיחה הזו", ממשיך האיש הסמכותי. "אתה יודע מה? אתה מפוטר. אני חושב שזה כל כך מטופש מצדך לעשות את זה. אתה מפוטר. לך. נורא. כמה טיפש אתה יכול להיות?".

 

אבל לא הכל שלילי בממלכת טראמפ. למען האמת, לא מעט אהבה יש באיש, שחיבתו לכל דבר בעצם נוכחת לאורך התוכנית. "הפרויקט הזה יזכה בהרבה כסף, זה יהיה פנטסטי", הוא אומר בפרק הפתיחה של עונת הסלבס (כן, הוא מפטר גם את איאן זירינג, סטיב מ"בוורלי הילס 90210", בשלב מסוים). "היית מתמחה אצל דידי?", הוא מתפלא לשמוע ממתמודדת שעברה סטאז' אצל הראפר המבוסס. "איי לאבבבב דידי!". "אני אוהבבבבב את התוכנית שלך" הוא אומר למגיש העבר ארסיניו הול, בטרם פתח את משימת הכריכים המסוכנת.

 

לאב לאב לאב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לאב לאב לאב(צילום: AFP)

"אתם הולכים להכין סלבריטי סנדוויצ'ים ולמכור אותם" מסביר מנהיג העולם החופשי לעתיד, ובסוף הפרק יסביר "הסנדוויץ' הזה היה פנטסטי. היה כיף להסתכל עליו הוא היה טעים, שזוף". פנטסטי.

 

מובן שבין כל הקסם וההשפלות טראמפ גם רוצה להעביר את הידע שלו הלאה. וזאת הוא עושה באמצעות סרטוני השראה קצרים שצצים להם מדי פעם, ומחכימים אותנו ברזי עולם העסקים.

 

כלל חשוב בביזנס, כפי שאנחנו למדים, הוא השראה. "מנהיגות היא דבר מאוד חשוב בעסקים ואתה צריך לתת השראה לצוות שלך. אתה צריך באמת לגרום להם לכבד אותך", מסביר הטראמפ. אנשים אוהבים לעבוד בשביל תאגיד טרמאפ, כי אני עושה את זה כיף עבורם. אני עושה את החיים מעניינים. זה תמיד שונה, תמיד מרגש. כי איפה עוד תבלה כמו שאתה מבלה עם טראמפ? טראמפ הוא טראמפ", מסביר טראמפ.

 

"היה גלדיאטור!" אומר עיקרון אחר, ולאחריו אנחנו צופים בטראמפ צורח בטלפון על מי שאמור להיות שותף בעייתי לעסקים. "הקו לא התנתק!", הוא צורח בפנים כעוסות. "אני ניתקתי לך!".

 

ויש גם את עניין המשפחה כמובן. כל הכסף הזה צריך לשים אוכל על השולחן, וזה עומד במרכזה של שיחת טלפון של טראמפ לאישתו מלניה, בשיאו של יום עבודה עמוס. "מה את רוצה שאביא לך לארוחת ערב היום? עוף עם פרמז'ן?", שואל אותה הבעל ממושב הלימוזינה האחורי. "אהה, עם רוטב. אוקי מותק, אדאג שזה יקרה. אשיג לך גם ספגטי. את כה בת מזל שהתחתנת איתי".

 

בל נשכח גם את עיקרון "Can't we all just get along?" ההכרחי להצלחה בעסקים. "להסתדר עם כולם זה מאוד חשוב", מטיף טראמפ, "אם לא תסתדר עם אנשים אולי תצליח, אבל זה יהיה הרבה יותר קשה".

 

משפחה זה חשוב. מלניה, דונלד והבן הקטן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
משפחה זה חשוב. מלניה, דונלד והבן הקטן(צילום: AFP)

צפייה רצופה בפרקים של "המתמחה" גורמת לתחושה שטראמפ הוא מגלומן לא קטן ("טראמפ הוא הכוכב הכי גדול בחדר", מעיד טראמפ) ולא בדיוק מעסיק אידיאלי. סביר להניח שבארבע השנים הקרובות עובדי הבית הלבן יזכו לטיפול הסטירה-ליטוף-סטירה האהוב עליו. "את מפוטרת, תודה רבה לך", הוא אומר למתמודדת ויקטוריה. "את אישה פנטסטית. עכשיו עופי מפה". טיפול קצת יותר קשה מקבל המתחרה אננד, שבפרקה העשירי של העונה התשיעית מתגלה כרמאי. ועוד אחד כושל.

 

"קיבלתי הרגע ידיעות מטרידות במיוחד", מעניק טראמפ לפקודיו מבט חודר. "נאמר לי שאננד מסמס לאנשים, אומר להם להביא כסף. אננד, האם זה נכון?". אננד מכחיש בתחילה, ולאחר מכן לומד שיעור בהשפלה, כשטראמפ מקריא סמס בו ביקש מחברים להתחזות לזרים ולרכוש ממנו מוצרי טיפוח. "אף אחד לא בא", מתגונן אננד. "הם לא באו כי הם לא מכבדים אותך, לא מפני שהם ידעו שאתה מרמה", יורה עליו טראמפ. "בגלל זה המדינה הזו נכנסה לכאלה צרות". צודק. כמה טוב שהוא פה כדי לתקן אותה עכשיו. גוד בלס אמריקה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דונלד טראמפ. בואו לעשות אצלו סטאז'
לאתר ההטבות
מומלצים