שתף קטע נבחר

רבנים נגד בנט: לא לעודד גיוס בנות לצבא

עשרות רבנים פרסמו עצומה בעקבות כוונת משרד החינוך לתקצב עמותות שמעודדות גיוס צעירות דתיות. "בנט, שמור על ערכי החינוך הדתי", קראו. משרד החינוך: "מסייעים לתלמידות שהחליטו להתגייס"

 

 

מחלוקת בין משרד החנוך לרבנים השמרנים. אילוסטרציה ()
מחלוקת בין משרד החנוך לרבנים השמרנים. אילוסטרציה

המחלוקת סביב השירות המשותף לגברים ונשים בצה"ל הופכת לירי בתוך הנגמ"ש: עשרות רבנים פרסמו עצומה שבה הם תוקפים את שר החינוך נפתלי בנט, בעקבות כוונת משרדו לתקצב עמותות המעודדות גיוס בנות דתיות לצבא. לטענתם, הרבנות הראשית לישראל אסרה זאת, ועל המדינה לכוון את תלמידות התיכונים והאולפנות לשירות לאומי בלבד.

 

בשנים האחרונות גדל משמעותית מספר בוגרות החינוך הממלכתי-דתי המתעלמות מהפסיקה ההיסטורית של הרבנות ומתגייסות לצה"ל. בשל זאת, הלכה ופחתה התנגדות הרבנים והמחנכים לכך. חלקם סבורים כי מדובר במלחמה אבודה וכי יש ללוות את הבנות הדתיות בתקופת השירות ולסייע להן, גם את בחרו בדרך הלא נכונה. אחרים נוקטים קו הלכתי עצמאי עוד יותר וקובעים כי הדבר כלל אינו אסור בהלכה.

 

 

העצומה של הרבנים. "על בנות דתיות להימנע משירות צבאי" ()
העצומה של הרבנים. "על בנות דתיות להימנע משירות צבאי"

עם הזמן נוסדו עמותות כמו "אלומה", המכוונות את התלמידות לקראת הגיוס, מייעצות להן לגבי האפשרויות השונות והמסלולים המתאימים, ודואגות עבורן לתנאים דתיים הולמים בתקופת השירות. בשנים האחרונות אף הוקמו מכינות קדם-צבאיות ייעודיות לבנות המגזר, וגם מדרשות המקבילות לישיבות ההסדר של הבנים.

 

בגלל רגישות הנושא, השנוי במחלוקת בין הרבנים, יש תיכונים ואולפנות שמרניים רבים המונעים פעילות זו בתחומם. העמותות, המבקשות להגיע לקהל גדול יותר, נאלצות להבהיר שוב ושוב כי הן אינן מעודדות גיוס, אלא רק מלוות את מי שכבר בחרו בכך. כעת, כאמור, מתכוון משרד החינוך לראשונה לתקצב אותן - למורת רוחם של הרבנים השמרנים.

שר החינוך נפתלי בנט. השר לשעבר פירון לא תמך (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שר החינוך נפתלי בנט. השר לשעבר פירון לא תמך(צילום: אוהד צויגנברג)
 

מינהל החינוך הדתי פרסם לאחרונה לעיון הציבור טיוטה של ה"מבחנים לתמיכה בפעילות לא פורמלית למתן מידע, הכוונה וליווי לתלמידות החינוך הדתי בנוגע לאפשרויות השירות הסדיר בצה"ל". אנשי המשרד הקפידו לכתוב במסמך כי השירות הלאומי הוא "דרך המלך לשירות נשים דתיות בישראל" וכי "התמיכה אינה מיועדת לעידוד לגיוס לצה"ל", אך הרבנים לא השתכנעו.

 

בעצומה שפרסם "פורום חותם – יהדות על סדר היום", נכתב: "לאחרונה נעשים ניסיונות שונים להיכנס לתוך מערכת החינוך הדתית ולהשפיע על בנות להתגייס לצה"ל במקום לשירות הלאומי. אנו קוראים בזאת לשר החינוך נפתלי בנט, ולכל הנוגעים בדבר, לשמור על ערכי החינוך הדתי ועל עקרונות החמ"ד (חינוך ממלכתי-דתי), המבוססים על פסקי הרבנות הראשית לישראל".

 

תחת הכותרת "שירות לאומי לכתחילה", נטען בעצומה כי "עמדתם של רבני הציונות הדתית בסוגיית גיוס בנות לצה"ל תאמה מאז ומעולם לעמדת הרבנות הראשית לישראל, ולפיה על בנות דתיות להימנע משירות צבאי. עמדה זו הייתה מאז ומתמיד גם עמדתה של מועצת החמ"ד, שקיבלה במשך כל שנות קיומה אוטונומיה מוחלטת באשר להחלטות ערכיות וחינוכיות כאלו, כנדרש על פי חוק החינוך".

הרב יעקב אריאל. בין החותמים על העצומה (צילום: יחסי ציבור) (צילום: יחסי ציבור)
הרב יעקב אריאל. בין החותמים על העצומה(צילום: יחסי ציבור)

עשרות רבנים דתיים-לאומיים חתמו על העצומה - בהם גם כמה ממנהיגי המחנה, כמו הרב יעקב אריאל והרב נחום אליעזר רבינוביץ'. שמות בולטים נוספים הם הרב אליקים לבנון והרב יהושע שפירא. בפורום חותם אומרים כי בכירים נוספים, שבאופן עקרוני אינם מצטרפים לגילויי דעת ציבוריים, הביעו תמיכה במהלך.

 

בין החותמים גם רבנים המכהנים מטעם המדינה: אריאל הוא רבה של רמת גן, לבנון הוא רב המועצה

האזורית שומרון, וברשימה מופיעים גם רב העיר ירושלים אריה שטרן, הרב של נהריה ישעיהו מייטליס, רב שרותי הכבאות וההצלה מנחם פרל, ובכיר במחלקת הכשרות ברבנות הראשית לישראל, הרב חגי בר-גיורא.

 

מבחני התמיכה ועצומות הרבנים באו על רקע עתירה שתלויה ועומדת בבג"ץ, בדרישה לתקצב באופן שוויוני עמותות לחיזוק זהותן הדתית של בנות והכנתן לשירות הצבאי, כפי שנהוג אצל הבנים והמתנדבות לשירות לאומי.

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "בהתאם להחלטת מועצת החמ"ד, מינהל החינוך הדתי פועל למציאת ליווי וסיוע עבור תלמידות שהחליטו להתגייס לצה"ל. מבחן התמיכה פורסם להערות הציבור ונמצא עתה בשלבי עיבוד וניסוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רבנים נגד גיוס נערות דתיות
מומלצים