שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: ירון ברנר

  מתי כספי: "לאונרד כהן ואני היינו צוות בידור"

  "קראתי לו אליעזר", מספר המוזיקאי הישראלי מתי כספי על הרגעים המיוחדים שחלק במלחמת יום כיפור עם לאונרד כהן שהלך לעולמו, ונזכר בעצב בחודשיים בהם התרוצצו בין המוצבים בחצי האי סיני בניסיון לשמח את החיילים. ואפילו אריק שרון זכה לשמוע אותו שר מקרוב

  לאונרד כהן ז"ל היה מחובר לזהות היהודית שלו - כאדם וכיוצר, וב-1973 זיקתו הרבה לישראל הביאה אותו לארץ הקודש בזמן מלחמת יום כיפור. יחד עם מספר אמנים ישראלים, הבולט בהם הוא מתי כספי, הופיע כהן במשך חודשיים מול חיילים במוצבים בחצי האי סיני, ולקח עמו משם זיכרונות שמצאו דרכם אל מילות השירים.

   

  לאונרד כהן במלחמת יום הכיפורים (צילום: צבי ליבנת ) (צילום: צבי ליבנת )
  לאונרד כהן במלחמת יום הכיפורים(צילום: צבי ליבנת )

  "נפגשתי ברחוב עם אושיק לוי כשהתחילה המלחמה, ודיברנו על זה שצריך להתארגן ולרדת להופיע", מסביר כספי את השתלשלות האירועים שהובילה אותו לחבור לכהן במהלך המלחמה. "אושיק אמר לי שלאונרד כהן מגיע לארץ ושהוא גם מבקש להצטרף, ואז הפכנו לצוות בידור. אושיק לוי, פופיק, אילנה רובינא, אנוכי ולאונרד כהן. היינו פשוט צוות, נסענו ממקום למקום, ואחת ההופעות הראשונות הייתה באיזשהו אולם בבסיס חי האוויר בתל נוף".

   

  "אני ליוויתי אותו בהופעות ויום אחד הוא עשה מעשה מוזר אבל מוצלח", מוסיף הזמר. "לצד השירים הרגילים שלו, הוא יצר על הבמה את השיר 'Lover, Lover, Lover', עם המנגינה והמילים. מהופעה להופעה הוא שיפר אותו, וכעבור 45 הופעות זה כבר הפך לשיר שלם שהיה לחלק בלתי נפרד מהרפרטואר שלו".

   

  "מצאנו את עצמנו עוזרים לסחוב פצועים חזרה להליקופטרים". כספי (מימין) וכהן ואריאל שרון (משמאל) (צילום: ארנון גנץ) (צילום: ארנון גנץ)
  "מצאנו את עצמנו עוזרים לסחוב פצועים חזרה להליקופטרים". כספי (מימין) וכהן ואריאל שרון (משמאל)(צילום: ארנון גנץ)

  חוויות המלחמה הותירו בכהן רושם עז, שבא לידי ביטוי גם בשיר "Who By Fire" ("מי באש"), שכתב לאחר מכן ויצא ב-1974 במסגרת האלבום "New Skin for the Old Ceremony". השיר מבוסס על קטע מתוך פיוט יום הכיפורים "ונתנה תוקף". שיר נוסף שעסק בחוויותיו משדה הקרב הוא "There Is a War". חוויות אלו נחרטו עמוק גם בזיכרונו של כספי, שחוזר כעת לאותם ימים טרופים.

   

  להתראות, לאונרד כהן:

  השירים הגדולים של לאונרד כהן

  "קול פלאי נדם": העולם נפרד מלאונרד כהן

  מוזיקאי, משורר וסופר: הספרים שכתב לאונרד כהן

  לאונרד כהן הלך לעולמו בגיל 82

  על "You want It Darker", אלבומו האחרון של לאונרד כהן

  לאונרד כהן בהרהורים על הסוף: "אמרתי שאני מוכן למות. הגזמתי"

  עם השיר הזה חגג לאונרד כהן את יום הולדתו האחרון

  הלכה לפניו: לאונרד כהן נפרד מהמוזה מריאן

  "החיים של לאונרד כהן": ביוגרפיה על אדם לא רגיל

  הופעתו האחרונה של לאונרד כהן בישראל 

   

  "הגענו לרפידים והוא שר שם את 'Bird on a Wire' בפני חיילים שירדו ממטוסים ומיד אחרי זה נסעו במשאיות לעבר פאיד", ממשיך המוזיקאי בסיפורו. "וככה הוא שר; קבוצות קבוצות שירדו מהמטוסים לפני שעלו על המשאיות ונסעו - לכל קבוצה כזו הוא ניגן שיר. בסוף היום גם אנחנו הגענו לפאיד ומצאנו את עצמנו עוזרים לסחוב פצועים חזרה להליקופטרים".

   

   

  בין כהן וכספי נרקמה ידידות שהמשיכה גם לאחר מכן, וראשיתה בימיהם כצוות הווי ובידור מלחמה. "הוא היה בן אדם נורא נחמד, נורא חביב", מספר כספי."אני קראתי לו אליעזר, כי הוא אמר לי שזה שמו בעברית, אז קראתי לו כך כשם חיבה. הוא כמובן נענה ברצון", מספר כספי ומוסיף בנוסטלגיה: "ישנו יחד במשך חודשיים בשקי שינה על החול. עברנו חוויות של חצי טירונות - חצי מחנה של הצופים, וכל זה תוך כדי מלחמה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הופיעו יחדיו, ממוצב למוצב. מתי כספי ולאונרד כהן
  לאתר ההטבות
  מומלצים