שתף קטע נבחר

אחרי דיון סוער: חוק ההסדרה אושר בוועדת השרים

נתניהו הורה לא להצביע, יו"ר הבית היהודי בנט ושרת המשפטים שקד התעמתו עם שר הביטחון ליברמן לאחר שהאחרון אמר כי בנט "מונע ממניע אלקטורלי". בנט תקף את נתניהו: "הייתה לכם שנה לטפל ולא קרה כלום". לאחר העימות הסוער, החוק אושר פה אחד. גורם בליכוד: היינו בעד החוק והצבענו בעדו. בנט: שרי הליכוד הוכיחו אחריות לאומית

 

 

בנט, נתניהו ושקד. האם ההצבעה תידחה?
בנט, נתניהו ושקד. האם ההצבעה תידחה?

חוק ההסדרה אושר הערב (א') פה אחד בוועדת השרים בניגוד לעמדת ראש הממשלה שהורה לא להצביע ושל היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שהגיע לפורום ראשי המפלגות ואמר כי חוק ההסדרה המרוכך בעייתי ומהווה הפרה של החוק הבינלאומי. למנדלבליט לא עזרו ההסברים ולפיהם כל סעיפיו של החוק בעייתיים ולא יעמדו במבחן בג"ץ, וכי אין תקדים לכך שהפקיעו שטח פרטי ולקיחת זכויות מאנשים. "זה עלול ליצור בעיה", אמר היועמ"ש, שראה כיצד החוק מאושר. אם לא יוגש ערר, יועלה החוק בקריאה טרומית ביום רביעי בכנסת.

 

בדיון בפורום ראשי המפלגות התפתח עימות בין יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט לבין שר הביטחון אביגדור ליברמן, לאחר שהאחרון אמר לו כי הוא מונע ממניעים אלקטורליים. בנט דרש שליברמן יתנצל על דבריו והוא ואיילת שקד נטשו את הדיון. לפני כן אמר בנט לראש הממשלה, שהפעיל את כובד משקלו להתנגד לחוק: "היתה לכם שנה לטפל ולא קרה כלום. מאות אלפי ישראלים הם סוג ב', עכשיו צריך להתקדם".

היועמ"ש מנדלבליט. האזהרות לא הועילו (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
היועמ"ש מנדלבליט. האזהרות לא הועילו(צילום: צביקה טישלר)
 

קודם לכן נערך דיון בפורום ראשי המפלגות, שם ניסה ראש הממשלה בנימין נתניהו לדחות את ההצבעה עד להכרעת בג"ץ בעניין בבקשה להארכת המועד לפינוי עמונה. אלא ששרי הליכוד ובהם זאב אלקין, גילה גמליאל, אופיר אקוניס, יובל שטייניץ ומירי רגב, וכן שרי הבית היהודי אורי אריאל ושקד הצביעו בעד החוק החדש. כעת החוק אמור לעבור לקריאה טרומית במליאת הכנסת, כאשר עמדת הקואליציה היא בעד. אם אחד השרים חברי הוועדה יגיש ערר - החוק יובא לדיון מחודש.

 

מנדלבליט הציג לראש הממשלה ולוועדת השרים לענייני חקיקה את חוות דעתו המשפטית לגבי הצעת חוק ההסדרה, לפיה הצעת החוק מאפשרת הפקעה של קניין פרטי בניגוד לכללי המשפט הישראלי, ובאופן שאינו מתיישב עם חובותיה של מדינת ישראל לפי המשפט הבינלאומי. הוא הסביר כי הצעת החוק אינה מתיישבת עם עקרונות בסיסיים של שלטון החוק, בכך שהיא סותרת את החובה המוטלת על רשויות המדינה לכבד את הכרעות הרשות השופטת במקרים פרטניים. היועץ המשפטי לממשלה עמד על המשמעויות שעלולות לנבוע מאישור הממשלה את הצעת החוק, ובכלל זה ביחס לבקשת המדינה מבג"ץ לדחות את פינוי עמונה.

 

בנט אמר לאחר ההצבעה: "שרי הליכוד ושרי הממשלה הוכיחו הערב אחריות לאומית. היום התחלנו בתהליך היסטורי של הסדרת ההתישבות ביוש לאחר חמישים שנה"

 

גורם בליכוד אמר לאחר ההחלטה: "הליכוד היה בעד חוק ההסדרה והצביע בעד חוק ההסדרה. השאלה שעמדה על השולחן היא דחייה של 48 שעות מתוך רצון למצות את אפשרות הדחייה של בג"צ – לטובת המתיישבים בעמונה. כשנתקבלה ההערכה בישיבת ראשי הקואליציה שהסיכוי לקבלת את החלטת בג"צ עד יום שלישי הוא קלוש, הוחלט לאפשר לשרי הליכוד לתמוך בחוק וכך הם עשו".
 

יוזמת חוק ההסדרה ויו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, אמרה בתגובה לאישור החוק בוועדת השרים: "התקדמנו שלב נוסף בתהליך שיתקן עוול ויביא נורמליזציה למשפחות רבות המשרתות את המדינה, משלמות מיסים ובונות את ביתן כחוק. מוקדם לומר שניצחנו, שכן צפויות עוד מהמורות בדרך ליצירת שיוויון זכויות כלפי אותם תושבים. 50 שנה אחרי שחזרנו לשטחי ארץ ישראל כולה, עושה המדינה צעד נוסף להסדרת ההתיישבות".

  

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר במהלך הדיון שח"כ אבי דיכטר מכין הצעת חוק בנושא ההסדרה בתקווה שתהיה חוקתית ונוחה יותר ברמה הבינלאומית וביקש להביא אותה להצבעה בהקדם גם אם במיוחד, ומכיוון שתגן על זכויות שני הצדדים, אולי תעמוד בפני המשפט הבינלאומי. 

 

ראש הממשלה ניסה לדחות את ההצבעה על החוק, אולם שרת המשפטים איילת שקד ושר החינוך נפתלי בנט עמדו על כך שיובא להצבעה. במקביל, יו"ר הקואליציה דוד ביטן הודיע כי בעקבות ההתנהלות של מפלגת הבית היהודי וכולנו , שלטענתו לא מאפשרות בוועדות הכנסת לקדם ולזרז הצעות חוק של הליכוד, יוטל וטו על כל חקיקה של שתי המפלגות, לא כולל חוק ההסדרה. בתגובה הודיעה שרת המשפטים שקד כי לא תאפשר כל חקיקה אחרת של הקואליציה.

 

אז מה בעצם אומרת הצעת החוק? הנוסח המרוכך שהוגש כולל שלוש נקודות עיקריות:הראשונה היא שכל יישוב שהמדינה הייתה מעורבת בהקמתו ובהתיישבות בו מבחינת מימון ותמיכה - לא יפונה. בנוסף, אם בעתיד תתבצע החלטה מדינית שמצריכה פינוי היישוב, תפצה המדינה את התושבים במקום באופן מלא ותינתן להם קרקע חלופית.

 

הסעיף השלישי מדבר על כך שבכל מקרה, המפונה יוכל לפנות לערכאה משפטית ולפעול נגד הפינוי אם יעמוד על סדר היום. המטרה בחוק ההסדרה היא לשנות את המצב המשפטי של יישובים רבים שהמדינה השתתפה בהקמתם, אבל השטחים שעליהם נבנו הבתים הם שטחים שבמחלוקת ושלא חלה עליהם ריבונות ישראלית.

 

במהלך ישיבת הממשלה היום התפתח עימות בין נתניהו לבנט על רקע הצעת החוק. נתניהו אמר כי הוא מעוניין שחוק ההסדרה שמקדמת מפלגת הבית היהודי לא יובא הערב להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה. בנט טען מנגד: "אני משוכנע שראש הממשלה ייתן רוח גבית". בנקודה זאת סינן נתניהו לגבי בנט: "כל כך ילדותי וחסר אחריות. לא נבזבז כאן זמן על בלוגרים". בנט ענה לו: "נו באמת, מי כאן הבלוגר? אתה?"

 

החוק שבבית היהודי מבקשים להביא לאישור הממשלה נועד למנוע בין היתר פינוי יישובים שהמדינה הייתה שותפה

להקמתם אך הקרקעות שעליהם הוקמו נמצאת במחלוקת. היועץ המשפטי לממשלה כבר קבע כי גם בגרסה המרוככת יש בעיות משפטיות והוא נוגד את החוק בינלאומי, כך שראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה כעת לדחות את ההצבעה במטרה ליצור נוסח מוסכם, גם משפטי.

 

על החוק החדש חתומים יואב קיש ודוד ביטן מהליכוד, יחד עם שולי מועלם ובצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי. הצעה קודמת שלו נדחתה על ידי היועמ"ש אביחי מנדלבליט בטענה לאי-חוקיות. גם את הנוסח השני דחה מנדלבליט, בטענה שהוא לא יוכל להגן על עתירה לבג"ץ נגד חוקתיותו. החוק נולד על רקע ההחלטה על פינוי עמונה, אולם נתניהו גורס כי כל עוד לא הוחלט בבג"ץ על דחיית הפינוי, כפי שמבקשת המדינה, אין טעם לחוקק את החוק. מנגד, אומרים בבית היהודי כי פינוי עמונה עלול להיות רק השלב הראשון ולאחר מכן עשויים להגיע באותו אופן פינויים נוספים של יישובים אחרים, ויש לפתור זאת בתוכנית רחבה יותר ובאמצעות חקיקה.

 

התגובות במערכת הפוליטית לאישור החוק בוועדת השרים לא איחרו להגיע. "מול הנזק הגדול של חוק ההסדרה צריך להתייצב ראש ממשלה, להגיש ערר ולקבוע בעצמו מתי יתקיים הדיון בממשלה. אם נתניהו נותן לזה לעבור - האחריות הבלעדית היא עליו ושום קריצה לא תעזור", אמרה ח"כ מהמחנה הציוני, ציפי לבני. "חוק ההסדרה הוא נזק לשלטון החוק בבית, נזק למדינת ישראל בחוץ ומעביר מסר שכל דאלים גבר מול ראש ממשלה חלש".

 

ח"כ אראל מרגלית אמר: "חוק ההסדרה, המתאים למשטרים רודניים, יוזם פיגוע מכון בחזון המדיני של רבין. הגיע הזמן להתעורר ולהחליף את ההנהגה בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, דניאל אליאור
נתניהו ובנט
צילום: עמית שאבי, דניאל אליאור
מומלצים