שתף קטע נבחר

אבריאל בר יוסף הוא הבכיר הביטחוני החשוד בשוחד

הותר לפרסום כי הבכיר לשעבר במועצה לביטחון לאומי, שהיה אמור לעמוד בראשה, עוכב לחקירה וחיפוש נערך בביתו. תחקיר "ידיעות אחרונות" חשף לאחרונה כי התנהלותו של בר יוסף בנושא משק הגז, שאותה נימק בטעמים ביטחוניים, היטיבה עם אינטרסים של אנשי עסקים זרים שמקורבים לו

 

אבריאל בר יוסף ()
אבריאל בר יוסף

תא"ל (מיל') אבריאל בר יוסף הוא הבכיר שהיה אמור להתמנות על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו לתפקיד ראש המועצה לביטחון לאומי (מל"ל), אך מועמדותו הוסרה על רקע חשד לפלילים. כך הותר לפרסום הבוקר (יום ה'). בר יוסף (61), לשעבר המשנה לראש המל"ל, חשוד בביצוע עבירות שוחד, הלבנת הון ומרמה והפרת אמונים. שלשום הוא עוכב לחקירה על ידי המשטרה. חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה הגיעו לביתו וערכו בו חיפוש.

 

המל"ל מגיב לקשר בין פרקליטו של נתניהו לעסקת הצוללות

 

על פי תחקיר "ידיעות אחרונות" מיולי האחרון, במסגרת תפקידו הוא קידם את ענייניהם של אנשי עסקים גרמנים המקורבים לו, חיים רוזבסקי ומייקל הרצוג, במשק הגז הישראלי. המשטרה חושדת שהוא עשה זאת בתמורה לשוחד, בין היתר באמצעות הטבות וכספים לו או לבני משפחתו, ומבלי שדיווח כדין על הקשר ביניהם. החקירה מלווה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

 

במסגרת התחקיר נחשפה מהות קשריו של בר יוסף עם אנשי העסקים הגרמנים, וכן השפעתם על משק הגז. בין השאר נחשף כי בתו של בכיר המל"ל הוטסה לברלין במטוס ה"אמבראר לגאסי" הפרטי של אחד מהם, אלא שעיקר הפרסום נגע לכך שבר יוסף שותף בהתוויית מדיניות הממשלה בנושא משק הגז הטבעי בישראל.

 

בתחקיר פורסם כיצד הוא דחף "מטעמים ביטחוניים" להקים מתקן שעלותו מיליארדי דולרים, באופן שתואם את עסקיהם של אנשי העסקים שעמם הוא קיים קשרים. זאת למרות התנגדות מומחים בינלאומיים, ובטכנולוגיה שעדיין לא קיימת.

 

התחקיר העלה חשש שמדיניות הממשלה בנושא הגז והחלטות הרות גורל לעתיד המשק נקבעו במעורבות גורם שקיים קשרים עם בעלי אינטרסים זרים. החשש היה שבר יוסף השפיע על תוצאות דיונים רגישים ביותר מתוקף מעמדו כנציג מערכת הביטחון, בזמן שהוא מחובר לגורמים עסקיים בעלי אינטרס בנושא. 

 (צילום: "אלבטרוס") (צילום:
(צילום: "אלבטרוס")
 

בר יוסף הכחיש אז את הדברים, וטען כי פעל "להגנת תושבי המדינה וביטחונם", וכי "אין יסוד לטענה שעמדתי המקצועית קשורה להיכרותי למי מהדמויות הנזכרות בכתבה. אני גאה בעמדתי".

 

בר יוסף נשוי, אב לארבעה וסב לשלושה. מ-2009 ועד לפני כשנה שימש משנה לראש המל"ל. קודם לכן, במשך כשש שנים הוא היה מנהל ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, ומנהל הוועדה לתקציב הביטחון. הוא שירת בצה"ל 25 שנה ובתפקידו האחרון היה ראש מספן ציוד בחיל הים.

 

בפברואר השנה החליט נתניהו למנות את בר יוסף לתפקיד ראש המל"ל במקומו של יוסי כהן, שמונה לתפקיד ראש המוסד. ההחלטה התקבלה בהרמת גבה על ידי רבים במערכת הביטחון, שסברו שאין לו את שיעור הקומה הדרוש לתפקיד.

 

מינויו של בר יוסף אמור היה להגיע לממשלה, אך ברגע האחרון הוא הוסר מסדר היום עקב תלונה ראשונית לנציבות שירות המדינה, שלפיה בר יוסף קיבל טובת הנאה. כמו כן הוא אולץ להתפטר מתפקידו כיו"ר הנהלת נמל חיפה שבו הוא שימש במקביל להיותו המשנה לראש המל"ל. נציבות שירות המדינה העבירה את המידע למשטרה, וזו פתחה בבדיקה נגדו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים