שתף קטע נבחר

יהודים מדברים על סקס

לאורך כל חודש נובמבר מציע מרכז יהודי בלב מנהטן הרצאות, שיחות ותשובות לשאלות שמעולם לא העזתם לשאול, בטח שלא את הרב. התשובות עלולות להפתיע אתכם.

לפני כמה שבועות נכנסה אישה מקומית ל-MJE המרכז היהודי בו היא חברה, ולפתע זיהתה מודעה גדולה באדום נועז ובגדול ראתה את המשפט Lets Talk About Sex. "סקס בבית הכנסת?", היא נרעשה.

במרכז היהודי שבאפר ווסט סייד ציפו לתגובות הללו. למעשה הן בדיוק התגובות שהם קיוו לנפץ.

Manhattan Jewish Experience הוא מרכז יהודי מתקדם שהוקם עוד בשנת 98' על ידי הרב מארק ווילדס, ומחבר לאורך השנה, בדרכים שונות ומפתיעות בין קרוב ל-12,000 צעירים יהודים.

 

הרב מארק ווילדס ידוע היום ברחבי אמריקה ולאורך השנה מבקר קהילות יהודיות שונות בארה"ב לשיחות יהדות פרוגרסיביות, בהן שמח להציג את היהדות מהזוויות בהן היא מותאמת לכל מי שרק חפץ. לווילדס יש ערוץ יו טיוב משלו, הוא כותב קבוע להפינגטון פוסט ומתראיין לעיתים תכופות לערוץ החדשות של פוקס.

עם גישת ה'רוקנרול' שלו ליהדות לא פלא שהמרכז סוחף צעירים רבים. דרך הרצאות, מפגשים, פעילויות ואירועים שנוגעים בשלל תחומים, צעירות וצעירים יהודים וישראלים נפגשים ולומדים על היהדות מזווית פתוחה במיוחד. הם אוכלים ארוחות שבת ביחד, נפגשים לפעילויות חגים, יוצאים לטיולי סקי, חופשות בישראל, ועוד שלל פעילויות שיפתיעו אתכם ברחבי הסניפים שלהם במנהטן.

 

בחודש נובמבר החליטו במרכז להתמקד באחד הנושאים החשובים בחיי כולנו. מיניות ומערכות יחסים.

עטרה נייער, דיירקטורית המרכז באפר ווסט סייד, מספרת שהרעיון היה לתת לאנשים לפני הכל את הפתח לדבר על זה. לדבר על זוגיות, לשאול שאלות על דייטים, על דחייה או על דרכים למצוא את האחת או האחד. להבין קצת יותר על המקום של מיניות ויהדות ולהרגיש בנוח לשאול שאלות על מה שקורה בחדר במיטות ולקבל גם תשובות מזוווית מתקדמת עם מומחים מקצועיים ששוריינו למפגשים וגם להבין איפה בין כל אלו שזורה הזווית וההלכה היהודית. "חשבנו שחשוב ליצור פורום שבו אפשר לשאול הכל ובו אתה יודע שתקבל את כל התשובות, בלי שיפוט ובלי סייג".

 

חוקים חדשים לדייטים.  (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
חוקים חדשים לדייטים. (צילום: Shutterstock)

 

במרכז לא ממש התפלאו כשקרוב ל-100 צעירים נרשמו ומגיעים מדי שבוע, בכל יום שני בחודש הקרוב להרצאות והפאנלים.

במפגש הראשון הפתיע הרב ווילדס כשסיפר שהמיניות בתורה היא ממש לא רק למטרות פרו ורבו. "היה לי חשוב לנפת את המיתוס הזה שלפיו סקס הוא אקט שמותר ביהדות רק למצוות פרו ורבו", מספר הרב ווילדס ל'ידיעות אמריקה'. "בדתות אחרות, או בכלל באמריקה שבמידה רבה עוצבה על בסיס הנצרות הפרוטסטנטית, מיניות היא משהו מאוד מוגבל ולא מדובר. היהדות שונה, ושם גם טמון כוחה. היהדות מגלה הבנה גדולה למנטליות והצרכים של בני האדם. היא לא רק מסורתית", הוא טוען. "אלא היא שם לעזור בכל אספקט בחיינו כמו ביחסים שלנו ובחיים שלנו".

 

וכך, כפי שתיאר ווילדס בהרצאות שליווה ובמסגרת השיחות שעורך לאורך השבועות האחרונים עם פסיכולוגים, חוקרים, סקסולוגים וסופרים, הוא מדבר על מיניות ככלי שמשמש אותנו לשיפור מערכות היחסים שלנו. "אנחנו מאמינים שמיניות זה דבר יפה, אם מגיעים אליה בדרך של יחסים, מחויבות והתמסרות, סקס הופך להיות דבר חיובי. כשאנחנו מתחת לחופה, מכנים את הסקס 'קידושין'. מין זה דבר קדוש".

 

על פי ההלכה, גבר ואישה יכולים לעשות ככל שיעלה על דעתם בינם לבין עצמם, כל עוד שהדבר נעשה בהסכמה וברצון. רבים מהמשתתפים הופתעו לגלות על המשקל שמעניקה היהדות למיניות וווילדס הקפיד לסייג בין מיניות לבית שימוש שלילי במיניות. "כשמיניות היא כלי להשיג דברים, כשהיא הופכת למשהו זול, היא מאבדת מהמשמעות שלה ומשבשת את הכלים שלנו. לא רק היהדות מעניקה את המשמעות למיניות כצינור למשהו עמוק יותר", הוא מדגיש. "היהדות מעודדת מיניות ככלי הנאה והנעהשל זוגיות טובה ויחסים קרובים וכך גם מחקרים. בהרצאה האחרונה אליה הגיעה הפסיכולוגית נעמי מארק המשתתפים התפלאו לגלות כיצד תואמת הגישה היהודית העתיקה את המחקרים. נעמי דיברה על מחקר שמצא שזוגות שלא חיו ביחד לפני הנישואים היו אלו שנפרדו פחות. יותר זוגות שחיו ביחד לפני שנישאו, התגרשו מאשר אלו שלא. ביהדות מאמינים כי אהבה אמיתית מתפתחת באמת רק אחרי שמתחתנים. אני לא אומר", הוא מתעקש לציין, "שאנשים צריכים להתחתן בלי יחסים או משיכה או כימיה, אבל כל אחד רוצה ללכת על בטוח ואין דבר כזה כי אנחנו כל הזמן משתנים. אין ערבויות בלנסות את המים ולחיות ביחד לפני שמחליטים להתמסד".

 

ווילדס מאוד פתוח להחלטה של דור המילניאלס שמסתייגים ממוסד הנישואין ובדרכו מנסה להציג אותו בהרצאות באופן פתוח יותר. "הם רגילים שיהדות מסתכלת בהתנשאות על מין ובנחרצות על חתונה ונישואין. רציתי שבחודש הזה יבינו כמה הדת שלהם פתוחה ומבינה את החיים. אני מבין שבהקשר של נישואים זה נשמע להם לא מעודכן כי רובם אקטיביים מינית לפני שהם מתחתנים וחיים ביחד לפני שהמחשבה על נישואין אפילו מגיעה, אבל אני חושב שאפילו צעירים חילונים יכולים לשמוע קצת יותר ולהתחיל לחשוב על זה, כך אולי יעשו בחירות שחפות מכל אנטי או רתיעה, ויהיו פתוחים גם לזה או יתייחסו מזווית קצת אחרת.

 

השבועיים הקרובים יערכו במרכז שני מפגשים מעניינים בנושא וכולם מוזמנים. ביום שני הקרוב יהיה זה ד"ר דיוויד פלקוביץ שידבר על זוגיות ויחסים מיניים ברוח חג ההודיה. על הודיה הוקרת תודה וכעסים בתוך קשרים זוגיים או מערכות יחסים. הוא משתף במחקריו על מערכות יחסים, על טיפים והנחיות למציאת בני זוג או בנייה של זוגיות טובה יותר. הוא יספר מה משותף להשקפה היהודית והפסיכולוגית על מיניות ויענה על כל שאלה. "פלקוביץ הוא ממש מאסטר של מערכות יחסים", מספר ווילדס. "לא רק סקס. הוא ערך הרבה מחקרים על מערכות יחסים, מה הסיבות לפרידות, נקבל ממנו הסבר על הסיבה מספר אחת לפרידות (ספוילר: כסף), ונבקש ממנו עצות לפנויות ופנויים. הוא ייעץ כיצד להימנע מיחסים לא מוצלחים איך לא לחזור לדפוסי זוגיות ודייטים שלא משרתים אותנו ואיך לצאת לדרך חדשה או מוצלחת יותר אל עבר מה שכולנו רוצים, אהבה".

 

אל המפגש האחרון תגיע הסקסולוגית רייצ'ל הרשמן שתאפשר לכל משתתף לשאול הכל כולל הכל. המפגש יכלול דיון בין ווילדס לבין הרשמן על הערך של סקס בעין היהודית המשמעות של סקס בפני עצמו, בין אם הוא למען פרו ורבו, בנית או חיזוק קשר או לצרכי הנאה בלבד. רייצ'ל הרשמן תתעמק במשמעות של סקס אצל רווקות ורווקים לעומת סקס בחיי זוגיות או נישואין.

במרכז יפתחו את הדיון של שמירת ביתולין לפני נישואין בעידן שבו אף אחד לא ממהר להתחתן וישאלו מה הבעיה המינית הגדולה ביותר אצל זוגות. הרשמן תספק תשובה מפתיעה. ותסביר מה בדיוק המשקל של סקס בהצלחה או כישלון של מערכות יחסים.

 

"אני חושב שמילינאלס מתקשים היום לפתח מערכות יחסים או שלא ממש יודעים איך לטפח אותן", מסכם הרב ווילדס. "רבים מהם מגיעים עם הרבה ציניות לזוגיות. רבים גדלו בבתים עם גירושים או יחסים לא מוצלחים שראו והם רוצים לדעת מה האפשרויות. אנשים לא מרגישים שיש תשובות בתרבות העכשווית. הם עובדים, נלחמים, חיים ומגשימים אבל באהבה הם לא ממש מקבלים כלים או תשובות לצורך הבסיסי הזה. אנחנו מקדישים את החודש הזה להעניק לכל אחד, לא משנה מ הההעדפות שלו או איפה הוא נמצא, כלים והדרכה. על כימיה אני לא צריך לספר לאף אחד או להזכיר כמה היא חשובה, אבל בכל השאר, יש לנו הרבה מה לתרום".


פורסם לראשונה 17/11/2016 23:10

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
יהודים אוהבים.
צילום: Shutterstock
מומלצים