שתף קטע נבחר

הכול זהב. מבט מבפנים על מגדל טראמפ

המעליות נוצצות, הספות מבד קטיפה והשכן הוא ברוס וויליס: מה קורה בתוך מגדל טראמפ, הבניין הכי מפורסם עכשיו בניו יורק?

גורד השחקים העשוי זכוכית ומתכת, ומצופה כמובן זהב, נוצץ בלב השדרה החמישית של מנהטן. בקומת הקרקע תיירים ותושבי ניו יורק עשירים עורכים שופינג של תכשיטים יקרים. בקומות העליונות העשירים יותר ולעתים גם המפורסמים משתכנים בדירות פאר והדר.

 

מגדל טראמפ, אחד הבניינים המפורסמים ביותר בניו יורק, זוכה כעת לפרסום רב עוד יותר, משהדייר המפורסם ביותר שלו, דונלד טראמפ, נבחר לנשיא ה-45 של ארה"ב.

בקומות התחתונות של מגדל טראמפ, הפתוחות לציבור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בקומות התחתונות של מגדל טראמפ, הפתוחות לציבור(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

חזית המגדל. היהלום שבכתר של אימפריית טראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חזית המגדל. היהלום שבכתר של אימפריית טראמפ(צילום: AFP)

טראמפ מארח השבוע את ראש ממשלת יפן בסוויטה שלו במגדל טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ מארח השבוע את ראש ממשלת יפן בסוויטה שלו במגדל טראמפ(צילום: רויטרס)

המגדל הרם משקף את כל מה שהאמריקנים למדו על הנשיא הנבחר האניגמטי-משהו שלהם: הסגנון הנועז, ההמוני והראוותני שלו הוא בדיוק הסגנון שאיל הנדל"ן בן ה-70 הפגין לאורך קמפיין הבחירות שלו. הוא אפילו אירח את תוכנית הריאליטי שלו "המתמחה" בארמון האנכי הזה, שאותו הוא בנה כיהלום שבכתר של אימפריית הנדל"ן שלו.

 

טראמפ עצמו אמר כי הוא מצפה להעביר זמן רב מתקופת נשיאותו – לא ברור כמה זמן בדיוק – בסוויטות היוקרתיות במגדל. מקורביו מעידים כי הוא "חולה בית" שמוכן לנסוע שעות ארוכות בלילה רק כדי לישון במיטתו ולא במקום זר, וכי מאז היבחרו הספיק לשאול את עוזריו כמה זמן יהיה חייב לשהות בפועל בבית הלבן, מעונו הרשמי של נשיא ארה"ב.

קומת הלובי. אתגר ביטחוני חדש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קומת הלובי. אתגר ביטחוני חדש(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מבט מבחוץ. לא הותאם לתקנים שאחרי 11 בספטמבר (צילום: AP) (צילום: AP)
מבט מבחוץ. לא הותאם לתקנים שאחרי 11 בספטמבר(צילום: AP)

אם טראמפ ילון זמן רב במקום שאינו הבית הלבן יהיה זה צעד לא שגרתי עבור נשיא אמריקני. מומחים אומרים שהדבר יהיה כאב ראש עבור אנשי השירות החשאי האמונים על השמירה עליו. חלק מהאתגר הביטחוני נובע מטבעו הציבורי של מגדל טראמפ העמוס בחנויות יוקרה, למשל של גוצ'י, בקומה הראשונה של הבניין. המגדל הוקם עוד לפני מתקפת הטרור של 11 בספטמבר, והוא לא עבר מאז שדרוג שיתאים אותו לתקנים ביטחוניים נוקשים יותר.

 

על כוס וויסקי בטראמפ-בר

במגדל אפשר למצוא שלל מוסדות המשתייכים למותג טראמפ: טראמפ גריל, טראמפ בר, גלידת טראמפ, טראמפ סטור וחלונות ראווה המוקדשים לקידום תיקים ותכשיטים המעוצבים ומשווקים על-ידי בתו הגדולה של טראמפ, איוונקה.

עניין ציבורי גובר. הגישה לקומות העליונות חסומה (צילום: AP) (צילום: AP)
עניין ציבורי גובר. הגישה לקומות העליונות חסומה(צילום: AP)

גוצ'י ותיקים של איוונקה. "טראמפ סטור" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גוצ'י ותיקים של איוונקה. "טראמפ סטור"(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

גורד השחקים, בן 58 קומות, נבנה בשנים 1983-1979, והוא מסמל עידן שבו רשם טראמפ כמה מההצלחות המסחריות הגדולות ביותר בסצנת הנדל"ן של מנהטן. זה גם המקום שבו הוא השיק את קמפיין הנשיאות המפתיע שלו ביוני 2015. הוא ירד במעלית מוזהבת לקומת הלובי לאירוע הבחירות הראשון שלו.

 

ג'ין וג'רי ווגנר, בני זוג בחופשה שהגיעו מדרום דקוטה, ישבו השבוע ב"טראמפ בר", וסיפרו כי חלמו במשך חודשים על הביקור שלהם במגדל הגרנדיוזי. "אני חושבת שהוא דומה מאוד לג'ון קנדי – למעט הגיל", אומרת ג'ין. "אני חושבת שרוב האנשים מקבלים עכשיו את העובדה שבחירתו היא דבר מעורר תקווה במקום כל השליליות".

תומכי הנשיא הנבחר מבקרים במגדל. "ניו יורק זו לא אמריקה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תומכי הנשיא הנבחר מבקרים במגדל. "ניו יורק זו לא אמריקה"(צילום: AFP)

הכביש מול הכניסה למגדל טראמפ חסום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הכביש מול הכניסה למגדל טראמפ חסום(צילום: AFP)

איוונקה טראמפ, בתו של הנשיא הנבחר, בכניסה למגדל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
איוונקה טראמפ, בתו של הנשיא הנבחר, בכניסה למגדל(צילום: AFP)

במרחק לא רב משם יושבים לארוחת צהריים שני אנשי עסקים, ומספרים שגם הם מרוצים מהבחירה בטראמפ, גם אם רוב תושבי ניו יורק אינם מחבבים אותו.

 

מגדל טראמפ נעשה בשבוע האחרון מוקד להפגנות מחאה נגד הנשיא הנבחר, ובעקבות זאת התחולל כאוס תחבורתי שגרם עוד מטרד גדול מאוד לאנשי הביטחון. אחד מאנשי העסקים שישבו במסעדה במגדל, אליוט, אומר: "תושבי ניו יורק אולי מפחיתים בהדרגה את המחאה שלהם, אבל הם לעולם לא יקבלו אותו. אבל כזו היא ניו יורק, וניו יורק אינה אמריקה".

 

השכן ברוס וויליס

בתוכנית "המתמחה" השתמש טראמפ בחדר הישיבות המפורסם שלו כדי להטיח במתמודדים המודחים "You're fired!" ("אתה מפוטר!"). היה זה המשפט המזוהה ביותר איתו עד שבאה לעולם סיסמת הבחירות שלו "להפוך את אמריקה לגדולה שוב".

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הקומות העליונות במגדל טראמפ, קומות שלציבור הרחב אין גישה אליהן, כוללות (לפי מה שאפשר ללמוד מצילומי מגזינים) דירות יוקרה של משפחת טראמפ, עם ריהוט זהב וקטיפה. בקומות האלה גרים סלבריטאים נוספים: לפי דיווחים ברוס וויליס שוכר שם דירה, ובעבר גרו שם מייקל ג'קסון וליברצ'ה.

 

כעת משמש המגדל מטה הפעילות הפוליטית של טראמפ. הוא הפך למרכז העצבים של עוזריו הבכירים, האמונים על הקמת הקבינט העתידי של ממשלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צליום: AFP
בתחתית מגדל טראמפ. כאן צולמה "המתמחה"
צליום: AFP
מומלצים