שתף קטע נבחר

בגלל הזרמת ביוב: שוב דגים מתים בירקון

אחרי שהגשם הראשון זיהם את הירקון, השבוע שוב זוהם הנחל, הפעם בביוב "באיכות גרועה מאוד" שהוזרם מאיזור השרון. צלמת טבע צילמה את המראות: "ראיתי דגים נאבקים לנשום את נשימתם האחרונה. על המים היה קצף"

אחרי תמותת דגים שאירעה בירקון בעקבות הגשם הראשון, שוב נִצפו דגים מתים בנחל והפעם הגורם הוא מכון טיהור השפכים בדרום מזרח השרון. צלמת הטבע עירית דרוב, ראתה השבוע את המראות ואף צילמה את הגוססים והמתים.

 

מאות דגים מתים בנחלי איילון והירקון

קצף לבן בירקון בגלל ביוב שהגיע מהשרון

הזיהום בירקון נמשך: קצף לבן על פני הנחל

 

גססו ומתו. דגי הירקון (צילום: עירית דרוב) (צילום: עירית דרוב)
גססו ומתו. דגי הירקון(צילום: עירית דרוב)

 (צילום: עירית דרוב) (צילום: עירית דרוב)
(צילום: עירית דרוב)


 (צילום: עירית דרוב) (צילום: עירית דרוב)
(צילום: עירית דרוב)

"כזה דבר - לא ראיתי"

"זה התחיל לפני כמה ימים. ראיתי את כל הדגים בירקון גוססים, נאבקים לנשום את נשימתם האחרונה", סיפרה ל-ynet. "על המים היה קצף. אחרי עוד יומיים ראיתי כבר דגים מתים. והבוקר הכל החל מחדש, ראיתי את הדגים נאבקים לנשום שוב. מדובר בהרבה דגים. אי אפשר היה לספור אותם. ראיתי את כל הדגים שוכבים שם במים ופשוט נרקבים. פעמיים בשבוע שדבר כזה קורה, זה מוגזם. בעבר, זה היה קורה פעם בכמה חודשים. בדרך כלל אחרי הגשם הראשון. אבל כזה דבר - לא ראיתי. יש שם זוהמה ומראות קשים. אני רואה אנשים שוחים שם, וצריך להתריע. צריך לעשות משהו בנוגע למפגע הזה.

 

ויקה, תושבת ת"א סיפרה ל-ynet: "זה קורה כל שנה. בשנים האחרונות רשות ניקוז ירקון טיפלו במפגע מהר מאוד. אבל הפעם מה שקרה זה נורא. הדגים המתים נמצאים מחוץ לנחל וברור מה קורה לדגים מחוץ למים. יש זיהום בחוץ ובפנים. היו צריכים לעשות על זה רעש ולטפל בזה. יש ריח נורא". 


"הדגים שוכבים במים ופשוט נרקבים" (צילום: עירית דרוב) (צילום: עירית דרוב)
"הדגים שוכבים במים ופשוט נרקבים"(צילום: עירית דרוב)

 (צילום: עירית דרוב) (צילום: עירית דרוב)
(צילום: עירית דרוב)

זו לא הפעם הראשונה השנה, שביוב זורם לירקון והורג דגים. בפברואר, שפכים שזרמו מקווי הביוב של אלפי מנשה, קלקיליה ואזור דרום השרון המזרחי גרמו לקצף לבן בירקון.

 

גם החודש נצפו מאות דגים מתים בנחל איילון והירקון. הסיבה לכך היתה כאמור, הגשם הראשון, ששטף חומרים מזהמים לנחל, והדגים נחנקו ומתו מזיהום וממחסור בחמצן. "הנחל מפוצץ דגים מתים. יש שם אלפים. זה מחזה מזעזע", סיפר רפי, אזרח שדיווח על כך ל-ynet. ההסבר לתמותה הוא שהגשם הראשון שוטף את כל העיר שמלאה בחומרי הדברה, עשן מכוניות ואשפה והכל נשטף לנחלים וזורם לים.


קודם גשם, עכשיו ביוב: הדגים מתים מזיהום (צילום: עירית דרוב) (צילום: עירית דרוב)
קודם גשם, עכשיו ביוב: הדגים מתים מזיהום(צילום: עירית דרוב)

מרשות ניקוז ירקון נמסר בתגובה כי: "הזיהום הוא זרימות של קולחים (מי קולחין - מי שפכים. א.ק) באיכות גרועה מאוד ממט"ש (מתקן טיהור שפכים א.ק) דרום שרון מזרחי. לפי דיווחי איגוד ערים דרום שרים מזרחי (ביוב) לקראת מחצית 2017 אמורה להסתיים הקמת מט"ש חדש שיפיק קולחים באיכות שלא תפגע בירקון".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אירית דרוב
צילמה והזדעזעה
צילום: אירית דרוב
מומלצים