שתף קטע נבחר

רון-טל נגד לוחמות בשריון: "טירוף מערכות"

מפקד זרוע היבשה לשעבר ויו"ר חברת החשמל, אלוף במיל' יפתח רון-טל, טען כי נשים לא יכולות לשרת כלוחמות בשריון: "להכניס בנים ובנות יחד לטנק זה טירוף. חיילת עם אפוד שלובשים הבנים מייצרת פגיעות קשות". אחר כך הבהיר: "הובלתי פתיחה של יותר מ-80% מתפקידי הלחימה גם לנשים"

 

 

 

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, אלוף במיל' יפתח רון-טל, התבטא היום (א') בגנות ההצעות שנשמעו לשילוב נשים חיילות כלוחמות בחיל השריון. בראיון לתחנת הרדיו "גלי ישראל" אמר מפקד זרוע היבשה לשעבר כי "להכניס בנים ובנות ביחד לתוך טנק זה טירוף מערכות".

 

רון-טל טען בדבריו כי ארגוני שמאל עומדים מאחורי הרצון לשלב נשים בשריון. "הייתה עבודה שנעשתה לפני כמה שנים, מי מוביל את הקו של הרחבה משמעותית ולא מידתית של נשים בתפקידי לחימה בצה"ל, ואז הסתבר שמי שעומד מאחורי המחקר הזה הם לא ארגוני נשים. אלה ארגוני שמאל שמעמידים את האישה בחלק מהמאמצים שלהם בחזית. ויש עדויות שהתכלית של הפעולה הזאת היא החלשה של צה"ל".

 

רון-טל. האשים ארגוני שמאל בהחלשת צה"ל - והתנצל (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
רון-טל. האשים ארגוני שמאל בהחלשת צה"ל - והתנצל(צילום: מאיר אוחיון)

 

רון-טל, שחיבר את פקודת השילוב הראוי של נשים בצה"ל, ציין בראיון: "אני מתנגד לכך התנגדות נמרצת. אני חושב שזה טעות, לא רק טעות אלא גם תקלה, זה לא רק תקלה - זו גם שערורייה שתפגע בכל מה שרק ניתן להעלות על הדעת ובסוף בדבר הכי חשוב וזה ביכולת של צה"ל". לדבריו, "צה"ל הוא צבא העם וככזה נכון שכולם צריכים לשרת, וצריך גם לאפשר שירות בו לכל המגזרים ותהיה בעיניי פגיעה מאוד קשה ביכולת של החייל הדתי לשרת ולשמור על האמונות שלו הכי בסיסיות ועל הערכים שלו הכי בסיסיים. להכניס בנים ובנות ביחד לתוך טנק זה נראה לי טירוף מערכות קולוסאלי, אין לי ביטוי עדין יותר".

 

הוא הוסיף כי "גם לצוללות לא מכניסים בנות ויש עוד כמה תפקידים שלא מכניסים אליהם בנות. בסך הכול פתחו, אני חושב, סדר גודל של 80% מהתפקידים בצה"ל עבור בנות, וזה בסדר גמור. אגב, גם בשריון הן נמצאות, בחטיבה 460, בתפקידי הדרכה, כטנקיסטיות בתפקידי הדרכה - אני דאגתי להכניס אותן".

 

הקצין הבכיר לשעבר הסביר מדוע לנשים יש קושי לשרת כלוחמות בשריון. לדבריו, "יש גם פגיעה ישירה בפיזיולוגיה, בבריאות של הבנות. הובלתי מחקר עם הצבא האמריקני, אין בצבא האמריקני שריונריות מבצעיות, מאיפה כל הקשקוש הזה? יש בצבא האמריקני הרבה מאוד לוחמות אבל לא בתוך טנקים. במסגרת של בנים ובנות ביחד אין דבר כזה".

 

הוא הוסיף בהקשר זה כי "כטען קשר הפיזיולוגיה תהרוס את הגוף של האישה, ונזק כזה הוא נזק לכל החיים. מה, אנחנו ירדנו מהפסים?! חיילת עם אפוד במשקל הממוצע של האפודים שלובשים הבנים מייצרת לעצמה פגיעות קשות מאוד מבחינה אורתופדית, עד כדי שברי הליכה. יש לנו הנחיה למשל שבש"ג בת יכולה לשבת, זה לא תופס בתוך טנק".

  

"הארגונים רוצים בטובת צה"ל" 

בשעות הערב פרסם רון-טל בפייסבוק הודעה שבה הוא התייחס לדברים. "אני מבקש להבהיר את עמדתי בכל הנוגע להרחבת השירות המבצעי של הנשים בצה"ל לחיל השריון. אני אמנם מתנגד לכך מתוקף ניסיוני בצה"ל ומתוך הבנתי והיכרותי עם הנושא לעומקו, אך אני מתנצל מעומק לבי אם השתמע מדבריי שעמדתי היא שארגוני שמאל עומדים מאחורי המהלך, מתוך כוונה להחליש את כוחו של צה"ל. עמדתי היא לחלוטין לא כזו, ואני משוכנע מעומק לבי שארגונים אלו רואים ורוצים בטובתו של צה"ל ובטובתו של ביטחון המדינה".

 

הוא ציין עוד: "ברצוני להדגיש ולהזכיר שכמפקד זרוע היבשה בצה"ל, בתחילת שנות האלפיים, הובלתי מטעם הרמטכ"ל את פקודת השילוב הראוי, הובלתי פתיחה של יותר מ-80% מתפקידי הלחימה גם לנשים, וזכיתי להוקרה והערכה בין השאר מהלובי לקידום מעמד האישה בכנסת, בראשותה של הגברת יעל דיין, לאחר שהצגתי בפניהן את עיקרי התוכנית. ושוב, אם התבטאתי בצורה שהביאה לכך שהובנתי לא נכון, אני מתנצל על כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים