שתף קטע נבחר

אלוף-משנה ראשון בצה"ל מקרב בני העדה האתיופית

בצבא ערכו סבב מינויים של קציני מטה שהועלו לדרגת אלוף-משנה: בין היתר קודמו כרמל ווהבי שיהפוך לשופט הדרוזי הראשון בצבא שמכהן כנשיא בית דין, ולירון דונל שתהפוך לקצינה הראשונה בתפקיד מפקדת מחוז בפיקוד העורף. ד"ר אברהם יצחק, יליד אתיופיה, יהיה קצין הרפואה של פיקוד הדרום

קידומים פורצי דרך בצה"ל: שורת מינויים של קציני מטה שהועלו לדרגת אלוף-משנה כוללת לפי ההחלטה שמתפרסמת היום (ב') שלושה קידומים בולטים במיוחד. סגן-אלוף ד"ר אברהם יצחק יהפוך לראשון מקרב העדה האתיופית שיענוד דרגות אלוף-משנה, עם קידומו לתפקיד קצין הרפואה של פיקוד הדרום - האחראי על מגוון מערכי הרפואה בשגרה ובחירום עבור הכוחות של פיקוד הדרום.

 

התפקיד שאותו יאייש ד"ר יצחק, שנולד באתיופיה, היווה בעבר מקפצה לתפקיד קצין הרפואה הראשי בצה"ל, שדרגתו היא תת-אלוף. כיום הוא משמש כראש ענף רפואה מבצעית באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. עם מינויו אמר ד"ר יצחק: "שמח לקבל את הבשורה המשמחת הזו. אני מתקשה להאמין, אך מקבל בתודה תוך הכרת גודל האחריות של תפקיד זה. מתרגש מאוד".

"מתקשה להאמין". ד"ר יצחק (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"מתקשה להאמין". ד"ר יצחק(צילום: דובר צה"ל)

ד"ר יצחק, נשוי ואב לארבעה מבאר שבע, עלה לארץ בגיל 19 בשנת 1994. הוריו עלו לארץ בשנת 1981. הוא החל להתכונן לבחינות הפסיכומטרי על מנת להכשיר בלימודי רפואה באוניברסיטה בישראל, שאותם התחיל בגיל 16 באדיס אבבה לאחר שהוקפץ כמה כיתות.

 

הוא המשיך את לימודי הרפואה באוניברסיטת בן גוריון ובמקביל לסיום הדוקטורט ברפואה עבר טירונות, קורס חובשים וקורס קצינים. בסיום לימודיו שובץ לפי בקשתו לתפקיד קצין רפואה גדודי בגדוד 101 של חטיבת הצנחנים. לאחר מכן שימש כרופא של סיירת מגלן. בתקופת מלחמת לבנון השנייה יצחק היה מתחמה בכירורגיה כללית, וגויס לתפקיד רופא עורפי בחטיבת הנח"ל.

 

12 שעות לפני סוף הלחימה נפצע יצחק בזרועו השמאלית מרסיס ועבר ניתוח. לאחר ההחלמה סיים את התמחותו כרופא כירורג. במהלך מבצע עופרת יצוקה שימש כראש מדור רפואה בפיקוד הדרום. לאחר מכן השלים את השלב השני בהתמחותו ושב לשירות כקצין הרפואה של אוגדת עזה במהלך המבצעים עמוד ענן וצוק איתן. לאחר מכן התמנה לתפקיד ראש ענף רפואה מבצעית בחיל הרפואה. יצחק שימש כירורג בכיר בבית חולים שדה שהוקם בהאיטי, במסגרת המשלחת ההומניטרית ששלח צה"ל לאזור האסון.

סא"ל ווהבי. נמנה עם הרכב השופטים של אלאור אזריה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
סא"ל ווהבי. נמנה עם הרכב השופטים של אלאור אזריה(צילום: מוטי קמחי)

השופט סגן-אלוף כרמל ווהבי מבית הדין הצבאי ביפו קודם לדרגת אלוף-משנה ויכהן כנשיא בית הדין הצבאי המיוחד ונשיא בית הדין של מחוזות מטכ"ל ופיקוד העורף שבקריה. בכך יהפוך ווהבי לשופט הדרוזי הראשון בצה"ל שמכהן כנשיא בית דין.

 

סא"ל ווהבי נמנה עם הרכב השופטים שדן את החייל אלאור אזריה המואשם בהריגת מחבל מנוטרל בחברון. בעוד כחודש הוא ישתתף בהכרעת הדין במשפט המתוקשר. גם ראש ההרכב במשפט, אלוף-משנה מאיה הלר, זכתה בסוף השבוע שעבר לקידום כשהועברה לבית הדין לערעורים בקריה.

"אמון גדול שיש למפקדים בי". סא"ל דונל ()
"אמון גדול שיש למפקדים בי". סא"ל דונל

סגן-אלוף לירון דונל מפיקוד העורף תקודם אף היא בדרגה ותהפוך לקצינה הראשונה שתשמש כמפקדת מחוז (דן) בפיקוד. דונל, מפקדת המחוז הראשונה של פיקוד העורף, תהיה אחראית בשגרה על ההכנות של ערי גוש דן למלחמה הבאה, ובחירום תפקד על זירות הרס בגזרת אחריותה - אם יהיו כאלה. מפקד מחוז בפיקוד העורף מקביל למפקד חטיבה מרחבית בגזרות הביטחון השוטף.

 

סא"ל דונל, נשואה ואם לשלושה ממיתר, התגייסה ב-1994 לשירות בבה"ד 12. במהלך שירותה היא ביצעה הרבה תפקידי פיקוד ובכללם ארבעה תפקידי מ"פ, מפקדת יחידת מורות-חיילות וסגנית מפקד בסיס טירונים. על קידומה אמרה סא"ל דונל כי "אני מאוד נרגשת מהמינוי. מבחינתי זה לא מובן מאליו, זה מביע אמון גדול שיש למפקדים בי ואני רואה בזה מחמאה ענקית".

 

שתי נשיאות לבתי הדין הצבאיים

סבב המינויים המשיך בייצוג המרשים של נשיאות בבתי הדין הצבאיים: אלוף-משנה נועם זומר מונתה לנשיאת בית הדין הצבאי ביפו, וסגן-אלוף טלי פריד תועלה בדרגה ותכהן כנשיאת בית הדין הצבאי בקסטינה.

 

שני קצינים נוספים מקרב העדה הדרוזית שקודמו הם סגן-אלוף ויסאם חאמד שיועלה לדרגת אלוף-משנה ויכהן כראש מחלקת המבצעים והתיאום במתאם פעולות הממשלה בשטחים, וסגן-אלוף איאד סרחאן שיועלה אף הוא בדרגה וישמש כראש מנהלת התיאום והקישור באוגדת עזה.

 

קידום נוסף של קצינה בכירה הוא של סגן-אלוף ד"ר אולגה פוליאקוב, שתועלה לדרגת אלוף-משנה ותהפוך לקצינת הרפואה של פיקוד העורף. מקרב המועלים לדרגת סגן-אלוף מונתה בתחילת השבוע מפקדת גדוד ראשונה ליחידת המז"לטים של חיל התותחנים ("רוכב שמיים"). מדובר בסגן-אלוף רעות, שתצטרף לסגן-אלוף אושרה שרשמה היסטוריה כמג"דית הקרבית הראשונה בצה"ל, כשמונתה לפני כשלוש שנים לפקד על גדוד האיסוף הקרבי של אוגדת אדום החולשת על הגבול עם סיני.

 

בכך הסתיימה היום עונת דיוני השיבוצים שהחלה בחודש יולי. במהלך תקופה זו סוכמו 76 תפקידים בדרגת אלוף-משנה, מתוכם קודמו 13 נשים. כמו כן סוכמו 21 תפקידים בדרגת תת-אלוף, מתוכם קודמו שתי נשים. לאחר כניסת המינויים ישרתו בסך הכול בצה"ל שש נשים בדרגת תת-אלוף ו-32 נשים בדרגת אלוף-משנה. כמו כן ישרתו בצבא שלושה קצינים בדרגת תת-אלוף בני העדה הדרוזית ותשעה מבני העדה בדרגת אלוף-משנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים