שתף קטע נבחר

הקורבן לבית המשפט: "ברלנד גזל ממני את שמחת החיים"

מחר יתקיים שלב הטיעונים לעונש במשפטו של הרב אליעזר ברלנד שהורשע במעשים מגונים. במסגרת הסדר טיעון סיכמו הצדדים על עונש של 18 חודשי מאסר וייתכן כי מחר תתקבל הכרעה. אחת הנפגעות בפנייה נרגשת לבית המשפט: "הוא צריך לשלם את המחיר"

 

רגע לפני שבית המשפט יגזור את דינו של הרב אליזער ברלנד, הנפגעות בפרשה מתנגדות להסדר הטיעון ודורשות עונש חמור יותר מ-18 חודשי המאסר שהפרקליטות וסנגוריו הסכימו עליהם. אחת הנפגעות, א', הגישה תצהיר לבית המשפט שידון מחר (ג') בשלב הטיעונים לעונש וייתכן כי יכריע אם לקבל את העונש שסוכם בין הפרקליטות לסנגוריו של הרב.

 

"הייתי כלה צעירה ותמימה שחייה נהרסו בן לילה", כותבת א' בתצהיר. "הרב ברלנד היה עבורי דמות נערצת, אב רוחני והוא פגע בי אנושות. נכנסתי אליו בחרדת קודש לקבל ממנו ברכה והוא נצמד אליי, הכניס את ידו לחזה שלי ומישש את לשונו לתוך פי".

ברלנד בבית המשפט בשבוע שעבר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ברלנד בבית המשפט בשבוע שעבר(צילום: אוהד צויגנברג)

לדבריה, מהתקיפה חייה השתנו והיא לא אותה אישה שהיא הייתה. "מאז התקיפה שתקף אותי הנאשם ה'צדיק', אני נרתעת ממגע מיני וממגע גופני גם עם בעלי. אני נזכרת איך הרב פגע בי ובא לי להקיא. הנאשם גזל ממני את שמחת החיים שהייתה לי".

 

בשבוע שעבר הודה הרב ברלנד בעבירות המיוחסות לו במסגרת הסדר טיעון, ובו סוכם על מחיקת שני אישומים נגד נשים, אחת מהן קטינה, ועל עונש מאסר בפועל של 18 חודשי מאסר, בניכוי ימי מעצרו. גזר הדין נדחה על מנת לאפשר לא' ולבעלה, וכן למתלוננת נוספת, להביע את התנגדותם להסדר הטיעון.

 

העונש אינו מספק את א' ואת בעלה, שמאז שהם חשפו את מעשיו של הרב ברלנד, הם נרדפו על ידי קהילתם ולטענתם, הרב ברלנד אף שלח שניים מחסידיו לתקוף את בעלה. כעת הם חוששים מפגיעה נוספת על ידי החסידים משום שהרב ברלנד לא הביע חרטה או ביקש את סליחתם.

 

"עד ליום חמישי האחרון, הרב הכחיש לגמרי את מה שהוא עשה לי, וביום חמישי הוא הודה על סיפור מרוכך יותר", "מעידה א'. "בחוץ חסידיו של הנאשם ממשיכים לטעון שהוא לא עשה דבר וכי הודה בכתב האישום המתוקן רק על מנת להשתחרר מהכלא".

 

עוד היא מוסיפה: "גזר הדין כפי שהוא בהסכם הטיעון הינו סטירת לחי מצלצלת בפניי, בפני בעלי, ובפני המתלוננות. אם להביע את תסכולי במילים פשוטות, אני אישה קטנה וחלשה מול הנאשם ומאות ואלפי תומכיו, עם כל הכספים האדירים העומדים לרשותו, סוללת עורכי הדין ויועצי התקשורת, הייתי נאיבית ואולי אף טיפשה כשהשליתי את עצמי שהנאשם שפגע בי, ישלם באמת את המחיר וירצה את העונש המגיע לו".

 

עו"ד אפרים דמרי, שמייצג את הרב ברלנד יחד עם עורכי הדין מאיר כהן-זדה ומשה בר, אמר לאחר הדיון בשבוע שעבר: "הגענו לעיקרי הסדר טיעון. מדובר באדם עם בעיות בריאותיות ואחרות שכבר לא יכול לסבול את היותו מאחורי סורג ובריח. לפעמים צריך להיות ריאלי, לנתח את המצב המשפטי ולסיים את הסאגה הזו בגלל גילו ומצבו הבריאותי. ריככנו את כתב האישום. מה שהתחיל בקול תרועה, הסתיים בקול ענות חלושה. הרב לא מוסר הודעה למתלוננת עד לקבלת גזר הדין הסופי".

 

עו"ד יובל קדר מפרקליטות מחוז ירושלים הגיב להסדר הטיעון: "הוא כולל עונש מוסכם של 18 חודשי מאסר בפועל, המשקף רמת ענישה ראויה. ההסדר התחשב ברמת הענישה הנוהגת בגין מעשים ברף זה, בגילו של הנאשם, בהודאתו במעשים המיוחסים לו, ברצון לחסוך מהמתלוננות את הצורך להעיד".

 

עו"ד שרה מרקוביץ', המייצגת את שתיים מהמתלוננות נגד הרב ברלנד, והן את המתלונן שהותקף, אמרה בתגובה להסדר שהושג: "זו סטירת לחי מהפרקליטות. המתלוננות המומות, מרגישות שירקו להן בפרצוף. המסר הוא שלא כדאי לכן להתלונן. המתלוננות בטוחות שאם היה מתנהל משפט, הציבור היה נוכח שההר הוא הר, ושזהו רק קצה הקרחון. הציבור החרדי יסיק את המסקנות וכל אחד שיוטרד מינית ישאל את עצמו אם כדאי לו להתלונן"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ברלנד בבית המשפט
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים