שתף קטע נבחר

שלוש חזיתות של אש: יישוב ומוצב פונו

הכבאים מתמודדים כבר שעות עם שריפות בנטף שבהרי ירושלים, בגילון שבצפון ובמוצב נווה יאיר בבנימין שפונה מחיילים. גם כל תושבי גילון שבמשגב פונו, בתים עלו בלהבות. תמר כהן שביתה בנטף נשרף: "הבת שלי צרחה. אנדרטה, זה מה שאני רואה"

גל השריפות נמשך - והכבאים מתמודדים עם כמה חזיתות בו זמנית, בצפון ובמרכז: השריפה בנטף נבלמה בצהריים (יום ד'), אבל האש התפשטה מערבה בגלל הרוחות העזות. במקביל החלה שריפה גדולה נוספת בצפון, בין היישובים גילון וצורית במשגב, לבין שעב. בנוסף פרצה שריפה במוצב הצבאי נווה יאיר-חלמיש שבאזור בנימין. שריפת הקוצים שהחלה מחוץ למוצב התפשטה וחצתה אל המוצב, והוחלט לפנותו, אולם בהמשך הושגה שליטה על האש.

 

בסך הכול נרשמו מהבוקר 220 אירועי שריפה, מתוכם 189 בשטחים פתוחים. טייסת הכיבוי ביצעה 107 גיחות שבמהלכן הוטלו 50 טון חומר מעכב בעירה. בסך הכול היו המטוסים באוויר 75 שעות.

 

20 צוותים וארבעה מטוסים הוזנקו לאזור משגב וכן הוזעק סיוע מתחנת הכיבוי בטבריה. השריפה באזור משגב הגיעה עד לגילון והובילה לשריפת כמה בתים ביישוב. מדובר בעיקר בחצרות ומרפסות. עצים שעלו באש מפזרים גיצים בין הבתים ברחוב התחתון ביישוב. המשטרה הורתה לכל תושבי היישוב הקהילתי להתפנות מהמקום. בסביבות השעה 17:00 סיימו מטוסי הכיבוי את פעולתם, עקב החשיכה.

 

 

 

במשטרה אומרים כי פונו כ-80 בתים ביישוב גילון שבמשגב, המונה 270 משפחות. בגילון פועלים 20 צוותים. האש לכיוון הבתים נבלמה בשלב זה אולם התחזקות הרוח יכולה לשנות את המצב במהירות. האש בוערת בשתי חזיתות. בסך הכל נפגעו 2 בתים בצורה יותר משמעותית ולאחרים נגרם נזק קל בלבד.

 

רשף משנה מועדי, מפקד משמרת תחנת כיבוי גליל מרכזי, סיפר: "היו להבות ממש גבוהות. הצוותים נפרשנו מהקצה המזרחי של היישוב עד הקצה המערבי תוך כדי חדירה בין הבתים. בצד הדרומי של הבתים יש חורש טבעי והרוח הייתה לכיוון הבתים. אנחנו התחלנו לתקוף את הלהבות עם כמויות מים מטורפות".

 

ארבעה צוותי כיבוי הוזעקו לנווה יאיר שבבנימין. מפקד התחנה במקום דיווח על דליקה גדולה המתפשטת בעוצמה בחסות הרוחות. דובר כבאות מחוז יהודה ושומרון מסר כי שריפת קוצים התפשטה והגיעה למוצב. למקום הוזעקו כוחות נוספים בסיוע מיכליות, ולקראת 20:00 הושגה שליטה על האש.

 

שריפת קוצים החלה אחר הצהריים סמוך לגדר היישוב אלעזר שבגוש עציון. כרגע לא נשקפת סכנה ליישוב. צוותים של כבאות ומשטרה במקום.

 

אחרי 29 שעות הוכרזה שליטה על השריפה בזכרון יעקב. כל התושבים הורשו לחזור למעט אלו שבתיהם ניזוקו. כל כוחות הכיבוי שוחררו למעט שמונה צוותים שנותרו לאבטחה.

 

שירותי הכבאות וההצלה בירושלים מסרו כי לוחמי האש עדיין נאבקים בשלוש גזרות במאמץ לבלום את התפשטות הלהבות בשריפה באזור נטף. המשטרה עיכבה לחקירה ארבעה עובדי קבלן שעבדו בסלילת כביש בסמוך ליישוב נטף בחשד למעורבות בגרימת השריפה לאחר שהציתו מדורה שיצאה מכלל שליטה. בשלב זה נבדקים כל הכיוונים, בהם רשלנות שהובילה לפרוץ הלהבות.

 

בשטח פועלים 63 צוותי כיבוי, שבעה רכבי כיבוי מצה"ל, 13 מטוסי כיבוי ו-150 לוחמי אש. סגן מפקד כבאות והצלה מחוז ירושלים, טפסר ניסים טויטו: "אנו נמצאים כתשע שעות מתחילת האירוע שבו סופת אש סיכנה ואף איימה באופן ממשי על תושבי ובתי הישוב נטף. בזכות היערכות מוגברת ודריכות מבצעית יוצאת דופן של לוחמי האש, הצלחנו להדוף את חזית האש שהתקדמה והתפשטה בקצב מסחרר, עם תנאי רוח חזקה במיוחד, רוח הממחישה את עוצמת איתני הטבע".

 

הוא ציין שהאירוע היום המחיש את הבעיה המאפיינת את גזרת מחוז ירושלים: ישובים בתוך מרחב מיוער. 

שריפה ביער משגב (צילום: גדי שבתאי) (צילום: גדי שבתאי)
שריפה ביער משגב(צילום: גדי שבתאי)

 (צילום: גדי שבתאי) (צילום: גדי שבתאי)
(צילום: גדי שבתאי)

  

 

 

 

בצהריים הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לחדר הפיקוד הממוקם בשפיה, סמוך לשריפה בזיכרון יעקב. לפני שנחת ביצע המסוק שלו כמה הקפות סביב האזורים שנפגעו בשריפה. "יש כאן שיתוף פעולה יוצא מן הכלל של כל הכוחות", אמר נתניהו. "הייעוד הראשון שלנו הוא הצלת חיים. אני מבקש מכל האזרחים לעשות בדיוק מה שמבקשות הרשויות. היעד השני הוא כיבוי השריפות. התנאים יימשכו גם מחר ומחרתיים. ביקשתי להגדיל את מצבת המטוסים. כיום יש לנו טייסת משלנו. יכול להיות שנבקש מהשכנות שלנו לקבל את הסיוע הזה. יש סימנים גם להצתות".

 

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, כתב בטוויטר כי נשקלת אפשרות לבקשת סיוע ממדינות שכנות: "אנחנו בודקים אפשרות לממש את הסכמי הסיוע ההדדי עם יוון וקרואטיה ולהביא לארץ מטוסי כיבוי מהן אם יידרש". בהמשך הודיעו נתניהו וארדן כי עקב מזג האוויר הצפוי וליתר ביטחון, החליטו לבקש סיוע אווירי מיוון, קפריסין ואיטליה - עקב החשש שמספר מטוסי הכיבוי שפועלים בארץ כיום לא יספיקו לכיבוי השריפות שעלולות לפרוץ מחר. בנוסף, שוקלים בישראל לפנות גם לטורקיה.

 

בתוך כך, בשל מזג האוויר והתחזקות הרוחות, לא מתאפשרת כעת הכנסה והוצאה של אוניות מנמל חיפה. אוניות הנמצאות בנמל ממשיכות לעבוד נכון לעכשיו. 

הבית המפויח של משפחת כהן בנטף (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
הבית המפויח של משפחת כהן בנטף(צילום: רועי ינובסקי)

תמר כהן. ביתה נשרף (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
תמר כהן. ביתה נשרף(צילום: רועי ינובסקי)

יעקב כהן: "נחזיר את הכול למצב הקודם - ואפילו נשפר" (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
יעקב כהן: "נחזיר את הכול למצב הקודם - ואפילו נשפר"(צילום: רועי ינובסקי)

"אני מזמין אתכם בעוד חצי שנה, שמונה חודשים, לראות שהצלחנו להחזיר את הכול למצב הקודם ואולי אפילו לשפר במשהו", אומר יעקב כהן, שביתו ניזוק בצורה קשה כתוצאה מהשריפה בהרי ירושלים. "אני לא יודעת מה אני מרגישה כרגע, אבל אני שמחה שהילדים שלי בריאים", הוסיפה רעייתו תמר. "הבת שלי אמרה שהלהבות היו קרובות אליה והיא צרחה. היא והחברה של הבן שלי יצאו מהר מהבית. אנדרטה, זה מה שאני רואה".

 

תמר עדיין לא יודעת היכן תישן הלילה, אך שומרת על אופטימיות: "יש אנשים נהדרים בנטף. הם יעזרו לנו, הם יהיו איתנו ואנחנו נהיה איתם".

 

לרוני ורחל בלומנפלד, שגרים בסמוך, היה מעט יותר מזל. "האש הגיעה ממש עד לבית, אבל לא נכנסה פנימה", סיפר רוני. "כשהאש התחילה אני הייתי כאן, התכוננו עם הצינורות של היישוב, ובינתיים הגיעו מכבי האש. בשלב מסוים האש הייתה יותר חזקה בבית הסמוך אז ניגשתי לנסות לעזור להם. האש הייתה בגובה של 20 מטר והעשן סמיך מאוד -  ואז כבר לא יכולנו לעזור. למזלנו, בבית שלנו הפגיעה הייתה בגינה, לא בפנים".

 

"ברגע האמת לא יכולנו לקחת כלום", הוסיפה האישה רחל. "אתה רץ על החיים שלך", אמר רוני. "בפעם הבאה נכין לנו ערכה מתאימה - מניח שתמונות, מחשב".  

 (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
(צילום: רועי ינובסקי)

 (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
(צילום: רועי ינובסקי)
 

רוני ורחל בלומנפלד: "ברגע האמת לא יכולנו לקחת כלום" (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
רוני ורחל בלומנפלד: "ברגע האמת לא יכולנו לקחת כלום"(צילום: רועי ינובסקי)
 

גרשון, שחצר ביתו ניזוקה בשריפה עד שהכבאים הצליחו לבלום את האש ממש בכניסה לביתו, אמר: "היה הרבה מזל. כולם בסדר, אף אחד לא נפגע. רכוש הוא בר-החלפה. האבן תחזיק מעמד".

 

שירותי כיבוי האש ברחבי הארץ מסכמים כעת 48 שעות קשות ועמוסות של דליקות באזורים שונים בארץ. החל מאתמול בלילה פרצו שריפות בלטרון, עתלית, יער לכיש ומגדולה מכולן ליד זכרון יעקב, שחרף מאמצים מוצלחים בחלקם להשתלט עליה מאז אתמול בצהריים, עדיין לא כובתה סופית. בשריפה זאת נפצעו כ-20 איש באורח קל משאיפת עשן ו-30 בתים נפגעו. 20 מתוכם הוגדרו כלא ראויים למגורים.


פורסם לראשונה 23/11/2016 15:17

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי שבתאי
השריפה במשגב
צילום: גדי שבתאי
מומלצים