שתף קטע נבחר

קור יבש מגיע מסעודיה: היובש יימשך עד השבוע הבא

אוויר קר שמגיע מהמדבריות ממזרח נכנס לאזור, וגשם משמעותי לא נראה באופק. חזאי מטאו טק מזהיר: "הקור מביא איתו יובש בלי טיפת לחות". מחר: רוחות מזרחיות עזות, אובך ויובש קיצוני

 

 

הסיכוי לשריפות יימשך גם בימים הקרובים: מזג האוויר ימשיך להיות יבש גם מחר (יום ה') עם רוחות חזקות, אף שהטמפרטורות ימשיכו לרדת. "אוויר קר נכנס לאזורנו והטמפרטורות יורדות משמעותית", מסביר חזאי חברת "מטאו-טק" צחי וקסמן. "אבל האוויר הקר הזה לא מביא גשם. במקרה הזה להיפך. האוויר הזה מגיע מאזור המדבריות הגדול שבערב הסעודית ובירדן. לכן הוא מביא איתו יובש בלי טיפת לחות שיכולה להפוך את הפוטנציאל שיש באטמוספרה לכדי גשם".

 

לדברי וקסמן, מדובר בבשורה קשה עבור לוחמי האש: "כשהלחות היחסית באוויר נמוכה באופן קיצוני זה גורם לאידוי מאוד חזק מהעשבייה, שהיא ממילא כבר יבשה משום שלא ירד עדיין גשם משמעותי בסתיו הזה. אם היה יורד גשם, אפילו קצת, אז רוב השריפות לא היו בכלל פורצות.

 

"הרוחות החזקות מחריפות את האש כי הן מעתיקות אותה למוקדים אחרים באמצעות הגיצים והעשבייה היבשה שמתעופפת באוויר. ההשתלטות על השריפות בעייתית מאוד כי ברגע שמכבים מוקד אחד, מיד פורצת אש במוקד אחר".

 


 

שריפה ביער משגב בצפון (צילום: גדי שבתאי) (צילום: גדי שבתאי)
שריפה ביער משגב בצפון(צילום: גדי שבתאי)

מטוס כיבוי ליד נטף (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מטוס כיבוי ליד נטף(צילום: רויטרס)

השריפה בזכרון יעקב (צילום: AP) (צילום: AP)
השריפה בזכרון יעקב(צילום: AP)

משנת 2000 נרשמת עלייה בתדירות התקופות השחונות בעונת החורף. האזור חווה נובמבר יבש ב-2010, לקראת השריפה בכרמל, וב-2013. "זה קיצוני כי זה לא אמור להתרחש בתדירות כזאת אלא פעם ב-20-15 שנה", ממשיך וקסמן. "התדירות גוברת במקומות רבים בעולם.

אזורי הים התיכון הם אלה שמיד נפגעים מתקופות יובש בגלל הקרבה למדבר".

 

החל משעות הלילה (בין רביעי לחמישי) ועד מחר ינשבו הרוחות במשבים של עד 70-60 קמ"ש. הטמפרטורות החזויות להלילה ומחר: קריית שמונה 18-13, קצרין 16-8, צפת 13-8, טבריה 22-14, נצרת 17-10, חיפה 20-15, תל אביב 21-16, ירושלים 13-8, אשקלון 21-16, עין גדי 23-18, באר שבע 20-13, ערד 17-11, מצפה רמון 14-8, אילת 24-16.

 

גם מחר (חמישי) ינשבו רוחות מזרחיות חזקות במיוחד, שעשויות להגיע עד ל-70 קמ"ש, ישרור יובש קיצוני ויהיה אביך. ייתכנו סופות חול ותחול ירידה בטמפרטורות. ביום שישי יהיה בהיר, קר ויבש במיוחד. גם בשבת יהיה קריר ויבש אך הרוחות ייחלשו ברוב אזורי הארץ. יום ראשון צפוי להיות נאה עם עלייה קלה בטמפרטורות - אך עדיין יהיה יבש מאוד ובצפון הארץ ינשבו רוחות מזרחיות ערות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי שבתאי
שריפה ביער משגב
צילום: גדי שבתאי
מומלצים