שתף קטע נבחר

75 טון מים ומעכבי בעירה. הסופרטנקר יגיע מחר

המטוס נחשב למילה האחרונה במטוסי הכיבוי בעולם והחל לפעול רק לפני כחצי שנה. החברה שמפעילה אותו כבר קיבלה מידע טכני מחיל האוויר ומכבי אש. עוד מדינות מצטרפות לסיוע ושולחות מטוסים

 

משרד החוץ הישראלי התקשר אמש בחוזה עם חברת גלובל סופרטנקר שמפעילה את מטוס הכיבוי הגדול בעולם – אחיו של הסופרטנקר המפורסם מהשריפה בכרמל. אוורגרין, החברה שהייתה הבעלים של אותו מטוס, פשטה רגל והמטוס פורק. המטוס יגיע לארץ מחר ויסייע במקרה הצורך בכיבוי שרפות.

 

המטוס החדש – בואינג 747-400 נכנס לכשירות מבצעית רק לפני כחצי שנה ונחשב למילה האחרונה במטוסי הכיבוי בעולם. הוא יכול להטיל כ-75 טון מים או חומרים מעכבי בעירה. יש לו מנועים מיוחדים שיוצרים לחץ, זורקים את החומר מלמעלה ויוצרים אפקט של סופת גשם. המטוס שנמצא כרגע בקולורדו ספרינג בארצות הברית, יכול להטיל את החומר והמים בשמונה סבבים.

 


הסופרטנקר. יופעל רק במקרי קיצון ()
הסופרטנקר. יופעל רק במקרי קיצון

משרד החוץ יצר קשר עם חברת גלובל סופרטנקר והעביר לה מידע טכני חיוני ממכבי אש ומחיל האוויר בנוגע לנחיתות, תדלוק ועוד. המטוס אמור להגיע לישראל בתוך 26 שעות, דהיינו ביום שישי בלילה.

 

ראש הממשלה נתניהו: "צריך להבין שלמטוסי הכיבוי שפועלים כרגע אין יכולת פעולה בלילה. יש רק מטוס אחד שיש לו יכולת כזו, זה הסופרטנקר ואני הנחיתי להביא אותו. ייקח לו יממה לעשות את הדרך מארה"ב. אנחנו שומרים אותו למצב קיצון, לא משתמשים בו לכל דבר, אבל אני מעדיף שתהיה לנו יכולת עודפת מאשר יכולת חסרה".

 

במקביל, משרד החוץ יצר אמש קשר עם מדינות נוספות בבקשה שישלחו עוד מטוסי כיבוי לארץ. בין השאר, נעשתה פנייה לצרפת, ספרד ופורטוגל. הצרפתים כבר הודיעו שישלחו עוד שני מטוסי כיבוי שיגיעו ביום שישי בבוקר וגם מטוס תצפית. גם רוסיה הודיעה שתשלח עוד מטוס כיבוי גדול, שיצטרף לשני מטוסי הכיבוי שצפויים לנחות עד חצות. המטוס הרוסי השלישי הוא עם יכולת נשיאה של 50 אלף קוב מים. אוקראינה תשלח שני מטוסי כיבוי וגם אזרבייג'אן תשגר מטוס לישראל. 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים