שתף קטע נבחר

שריפה גדולה בהרי ירושלים - תושבי בית מאיר פונו; נעצר חשוד בהצתה

גל השריפות נמשך גם בלילה, וכוחות הכיבוי נאבקו בלהבות ענק שאחזו בבתים ביישוב בית מאיר. לפחות 4 בתים נשרפו כליל. למשטרה דווח על חשודים שנמלטו, אדם אחד נעצר

 

 

הלהבות בבית מאיר, הלילה (צילום: כבאות והצלה ירושלים) (צילום: כבאות והצלה ירושלים)
הלהבות בבית מאיר, הלילה(צילום: כבאות והצלה ירושלים)
 

 

עוד לילה של שריפות, ובהלה גדולה במושב שבהרי ירושלים: 25 צוותי כיבוי שכוללים 60 לוחמי אש נאבקים הלילה והבוקר (יום ו') בשריפת חורש גדולה סביב ובתוך המושב בית מאיר. כל התושבים פונו, עשרה בתים נשרפו ואחרים ניזוקו. אחרי שעות ארוכות, בסביבות 5:00 לפי הודעת המשטרה הצליחו הכוחות להדוף את הלהבות, אך עדיין אין שליטה מוחלטת. נעצר חשוד בהצתה. מכבאות מחוז ירושלים נמסר כי "לוחמי האש הצליחו להקיף את חזית האש ולתחם אותה סביב בית מאיר, ובכך מנעו את המשך התפשטות האש בתוך בתי הישוב וביער הסמוך. חשוב לציין כי אין שליטה בשריפה, וההפוגה באש יכולה להשתנות בהתאם למשטר הרוחות, שמעת לעת משנות את כיוונן".

 

העדכונים האחרונים על חיפה

 

במשך דקות ארוכות היו תושבים שנלכדו למעשה בתוך היישוב, כאשר האש אחזה בכביש היחיד שמוביל ליציאה. הכוחות לא השתלטו עליה באותם רגעים אבל הצליחו בכל זאת לאפשר להם מעבר. במקביל, צוותי כיבוי רבים עדיין פועלים באזור השריפה בשער הגיא ומונעים מהלהבות לפרוץ לכיוון תחנת הדלק וכביש 1. מכיבוי האש נמסר מוקדם יותר כי הצוותים נאבקים בלהבות ענק על קו הבתים. מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר כי התושבים פונו ליישובים הסמוכים - מושב שורש וקיבוץ צרעה.

 

עוד נמסר הבוקר כי צוותי כיבוי רבים עדיין פועלים באזור השריפה בשער הגיא יוצרים קווי חייץ והגנה, ומונעים מהלהבות לפרוץ לכיוון תחנת הדלק וכביש 1.

 

בתוך כך, תנועת הרכבות מקריית גת הופסקה בעקבות שריפה שפרצה בשני מוקדים באזור כביש 6. הכביש נסגר לסירוגין באזור מחלף קריית גת בהתאם להנחיות כיבוי האש. מהמשטרה נמסר כי מוקד אש אחד כובה והושגה שליטה על המוקד השני.

הכבאים נאבקים באש בבית מאיר (צילום: כבאות והצלה ירושלים) (צילום: כבאות והצלה ירושלים)
הכבאים נאבקים באש בבית מאיר(צילום: כבאות והצלה ירושלים)

 (צילום: כבאות והצלה ירושלים) (צילום: כבאות והצלה ירושלים)
(צילום: כבאות והצלה ירושלים)

 (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

מכבים את האש בבית מאיר, הלילה (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
מכבים את האש בבית מאיר, הלילה(צילום: דוברות המשטרה)

ניצב יורם הלוי, הלילה בבית מאיר (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
ניצב יורם הלוי, הלילה בבית מאיר(צילום: דוברות המשטרה)

 

מהמשטרה נמסר כי עם קבלת הדיווח על השריפה בהרי ירושלים, התקבל דיווח על מספר חשודים שנצפו נמלטים מהמקום, ונערך מצוד אחריהם. בהמשך מסר מפקד המחוז, ניצב יורם הלוי, שהגיע לחפ"ק באזור, כי חשוד אחד נעצר.

 

"ההערכות, פריסת הכוחות בשטח והגעה מהירה של כוחות משטרה וכיבוי ליישוב מנעו אירוע בו עלולים היו להיות נפגעים רבים", אמר ניצב הלוי. "קצב התפשטות האש היה מהיר מאוד והגיע לחלק מבתי היישוב. תוך זמן קצר מאוד פונו כלל התושבים ובוצעו סריקות לאיתור אלו שנותרו.

 

מפקד המחוז הוסיף: "כלל הכוחות נפרסים סביב קו התפר ובמעטפת הישובים במטרה לאתר מוקדי שריפה עוד בראשיתם ככל שניתן. המאמץ הוא לאפשר לתושבים לשוב לבתיהם בהקדם ככל שניתן".

תושבי בית מאיר שפונו לשורש (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
תושבי בית מאיר שפונו לשורש(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

משה, יו"ר ועד המושב, אמר בזמן הרגעים הדרמטיים: "כוחות הביטחון וההצלה הגיעו ומפנים את המשפחות האחרונות. המצב לא פשוט. האש משתלטת בכמה מוקדים. כרגע ידוע לפחות על ארבעה בתים בוערים שאחד מהם בוודאות נשרף כליל. הכוחות פועלים מצוין. הם הגיעו רגלית, בכבאיות ובמסוקים. כרגע אנחנו בשליטה".

 

 

מלבד התושבים, פונו 400 בני אדם מבית ההארחה של המושב, שבו לנה קבוצה גדולה של משתתפי "מסע ישראלי" שהגיעו מחיפה. חלק מהחניכים הם תושבי השכונות שפונו עקב השריפה הגדולה בחיפה, והאש רדפה אחריהם עד להרי ירושלים. לירז מילר, מורה מחיפה ואחד המדריכים בקבוצה, סיפר ל-ynet: "היינו באכסניית רמות מאיר. פינינו את הילדים בהוראת המשטרה. האש בוערת, הרוח חזקה מאוד ומלבה אותה. כמה מבנים בוערים, ובדרך החוצה ראינו גם לולים עולים באש. יש כאן הרבה כוחות כיבוי. אנחנו כאן ארבעה אוטובוסים של תלמידים. הוצאנו את כולם".

 

מוחמד אבעס מכפר מנדה, נהג אוטובוס של אחת הקבוצות מבית ההארחה במושב, סיפר: "בשעה 3:00 פתאום פרצה שריפה. יצאנו מהחדרים, התחלנו להוציא את כל החיילים והתלמידים שהיו איתנו ממסע ישראלי. עזרנו להם, אני והחברים שלי הנהגים, הוצאנו אותם מהבתים השרופים. ברוך השם כולם בריאים ושלמים".

 

אמש פרצה שריפה נוספת בין נחף לסאג'ור סמוך לכרמיאל שהתפשטה במעלה ההר. הלהבות הגיעו עד לקו הבתים של היישוב הר חלוץ, שפונה מתושביו, ושש חצרות בתים נפגעו מהאש. לא היו נפגעים. 16 צוותי כיבוי פעלו בשריפה עד שהיא כובתה בסביבות 3:00 לפנות בוקר, החשמל הוחזר ליישוב והתושבים הורשו לחזור לבתיהם. הבוקר תיפתח חקירה בדבר נסיבות פרוץ האש.

 

 


פורסם לראשונה 25/11/2016 02:43

 

בהכנת הידיעה השתתפו קובי נחשוני, עומרי אפרים, רועי ינובסקי ואלי מנדלבאום
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כבאות והצלה ירושלים
השריפה בבית מאיר
צילום: כבאות והצלה ירושלים
מומלצים