שתף קטע נבחר

שריפת ענק בהרי ירושלים, מסעדה ובית עלו בלהבות

היישוב נטף פונה כולו, בית ומסעדה נשרפו כליל - ורק אחרי שעות ארוכות דעכה האש. החשד: השריפה פרצה כתוצאה מהשלכת בקבוק תבערה מכפר פלסטיני

 

 
המלחמה מול האש, עדכונים אחרונים:
דעכה האש בשריפת הענק בהרי ירושלים, שהובילה לפינוי נטף
האש הובילה לפינוי אורחים מחתונה, ומסעדת "המטבח של רמה " נשרפה כליל
החשד: השלכת בקבוק תבערה הובילה לשריפה זו
שריפה ליד מבוא חורון, הכבאים מנעו ממנה להגיע לבתים
כובתה אש סמוך לבית מאיר, ליד מבשרת ציון
כובתה שריפה שפרצה ביער דבירה בדרום. החשד: הצתה
אש בחרשים שבגליל העליון, התושבים הורשו לחזור לבתים
כמעט כל תושבי חיפה שבו לבתיהם , 700 בתים נפגעו בשריפות
 

כמעט כל תושבי חיפה הורשו לחזור אחרי סיום פעולות הכיבוי בעיר שעלתה בלהבות, אבל ביתר חלקי הארץ - ובמיוחד בהרי ירושלים - עדיין משתוללות שריפות. עשרות צוותי כיבוי הוזעקו לאזור קיבוץ מעלה החמישה שבהרי ירושלים, שם פרצה שריפה גדולה מאוד שהתקדמה ליישוב נטף. במשטרה בודקים חשדות ועדויות שאותה שריפה החלה בעקבות השלכת בקבוק תבערה מאזור הכפר הפלסטיני קטאנה. 

 

כל תושבי נטף פונו מהיישוב, ועקב האש פונו גם אורחי חתונה שנערכה במסעדת "המטבח של רמה" ביישוב. למרות מאמצי הכיבוי, ביניהם גם של מטוסי הכיבוי היוונים, שיכולים להטיל 6,000 ליטר מי ים וחומרי מעכבי בעירה, השריפה המשיכה להתפשט והגיעה עד לחצרות הבתים בנטף. המסעדה עצמה נשרפה כליל, וכך גם ביתה הפרטי של המסעדנית. בתים נוספים נמצאים בקו האש, ומדובר על חזית אש של קילומטרים. רק אחרי שעות ארוכות דעכה האש ברוב המוקדים. לתושבים לא הותר לשוב לבתיהם בשלב זה.

 

להבות באזור נטף, אחרי רדת החשיכה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
להבות באזור נטף, אחרי רדת החשיכה(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

עשן מיתמר באזור נטף (צילום: כבאות והצלה ירושלים) (צילום: כבאות והצלה ירושלים)
עשן מיתמר באזור נטף(צילום: כבאות והצלה ירושלים)

מול האש פעלו 30 צוותי כיבוי, ועוד 40 צוותים מכל הארץ הוזעקו אף הם לסיוע בפעולות הכיבוי. באזור פעלו גם 20 מטוסי כיבוי, אך עקב החשיכה הם סיימו את הטלת המים וחומרים מעכבי בעירה. דליקה גדולה אחרת התפתחה ליד מבוא חורון, וצוותי כיבוי מנעו ממנה להגיע לבתים ולאזור התעשייה. שריפות נצפו גם בבית מאיר וברכס חלילים, לא הרחק ממבשרת ציון, ושם הצליחו הכבאים להשתלט על האש. 

 

ארבעת צוותי הכיבוי הפלסטינים שפעלו בחיפה חברו לארבעת הצוותים שפועלים בהרי ירושלים, כדי לנסות ולכבות את האש בנטף. ממשטרת מחוז ירושלים נמסר כי בכל מוקדי השריפות שכובו יישארו כוחות כדי לוודא שהאש לא מתחדשת.

 

שריפה פרצה גם בכמה מוקדים בו זמנית ביער דבירה שבדרום, ועלה חשד להצתה. ארבעה צוותים מבאר שבע פעלו במקום והשתלטו על האש. בצפון הורשו תושבי חרשים שבגליל העליון לחזור לבתיהם, לאחר שפונו עקב שריפה באזור. עדיין לא הוכרזה שליטה על האש ושלושה צוותי כיבוי ממשיכים לפעול במקום ולאבטח את היישוב.

אש ועשן בהרי ירושלים (צילום: כבאות והצלה) (צילום: כבאות והצלה)
אש ועשן בהרי ירושלים(צילום: כבאות והצלה)

החשד: השלכת בקבוק תבערה הובילה לשריפה (צילום: כבאות והצלה) (צילום: כבאות והצלה)
החשד: השלכת בקבוק תבערה הובילה לשריפה(צילום: כבאות והצלה)
 

גם ביהודה ושומרון משתוללת כמה שריפות. ביצהר הושגה שליטה על האש בשריפת קוצים שאליה הוזעקו ארבעה צוותים ושני מטוסי כיבוי. בגבעות כובו שתי שריפות קטנות, ליד ריחן פרצה שריפה במטע זיתון ובטלמון שבבנימין עדיין פועלים חמישה צוותי כיבוי.

 

מהמשטרה נמסר כי עד כה שוגרו מטוסי הכיבוי ל-480 גיחות המסתכמות ב-310 שעות טיסה, במסגרתן הוטלו 1,440,000 ליטר נוזלים, קצף ומעכבי בעירה מעל מוקדי האש וסמוך לצירי התנועה, על מנת לשמור על ציר פינוי והגעת כוחות.

 

בחיפה נמשכות הפעולות מבית לבית, במטרה לוודא שאין מוקדי שריפה נוספים. חיילים מחיל הים עם מרססי גב נכנסו לשטח שרוף ליד בית החולים כרמל לכיבוי ידני של "נקודות חמות". עד כה זוהו על ידי מהנדסי עיריית חיפה 44 מבנים מסוכנים, מהם 30 עם בעיות קשות. הדיירים אינם מורשים לחזור לבתים אלה והעירייה נערכת לשמור עליהם. ראש העיר חיפה יונה יהב העריך כי הסך הכול נפגעו 700 בתים בעיר.

 

כמו כן, עדיין אין חשמל ברחובות גוט לוין, הנטקה, רמת ספיר, חלק מפרויד וחלק מאיינשטיין. עוד נמסר כי בכל האזורים תהיה נוכחות מוגברת של שירותי הביטחון וההצלה שיישארו בשטח ביממה הקרובה. תושבים שבתיהם נפגעו מתבקשים לפנות למוקד 106.

 

 
כלי רכב שעלו באש בשכונת רוממה (צילום: אלעד גרשגורן  ) (צילום: אלעד גרשגורן  )
כלי רכב שעלו באש בשכונת רוממה(צילום: אלעד גרשגורן )

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

בית שנשרף בבית מאיר (צילום: אוהד צוייגנברג) (צילום: אוהד צוייגנברג)
בית שנשרף בבית מאיר(צילום: אוהד צוייגנברג)

 

 

במקביל, נמשכים המעצרים של חשודים בהצתה. המשטרה עצרה כמה תושבי כפר ערבי בצפון בחשד להצתה סמוך ליישוב אלון הגליל. מעצרם הוארך עד ליום שני בבית משפט השלום בנצרת. קרובי משפחתם אמרו כי "הם הדליקו אש בכפר וישבו לידה ועצרו אותם ואין בסיס לחשדות".

 

בתוך כך, ראש הממשלה נתניהו אמר בצהריים במסיבת עיתונאים בבסיס חצור כי הוא "רוצה להשתמש בהזדמנות זאת כדי להודות לממשלות מצרים וירדן ששולחות סיוע. אני רואה כאן תופעה מאוד מבורכת של מדינות רבות, שלפני שאנחנו מספיקים לפנות אליהן, הן פונות אלינו. זה מספר גדול מאוד. המדיניות שלי היא שכל עזרה תתקבל בברכה".

 

בנוגע לחקירת השריפות אמר ראש הממשלה כי "איננו יודעים מה יילד יום ביחס לתופעה של הצתות זדוניות. המשטרה עובדת כאן שעות נוספות וכך גם שאר כוחות הביטחון. ההנחיה שלי היא להעמיד לדין כל מי שביצע עבירה כזו למען יראו וייראו ולמען הכלל הפשוט שמי שמנסה לשרוף את מדינת ישראל ייענש במלוא החומרה. לצערי, אין שום ספק שהיו כאן מקרי הצתה. יש מחיר לפשיעה ולטרור ההצתה, ואנחנו נדאג לגבות אותו".


פורסם לראשונה 25/11/2016 15:42

 

חסן שעלאן ואליאור לוי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן פורת
אש באזור נטף
צילום: דן פורת
מומלצים