שתף קטע נבחר

מזגן, רדיאטור או תנור גז? כך תחסכו בחימום

על רקע הירידה בטמפרטורות, חברת החשמל ערכה בדיקה השוואתית איזה אמצעי חימום הוא החסכוני ביותר. אתר "המקצוענים" מסביר איך יהיה לכם חורף חם, חסכוני ובטוח. כך תבחרו את מכשיר החימום המשתלם ביותר

הפעלת מזגן זולה לחימום בצורה משמעותית מכל אמצעי חימום אחר. כך עולה מבדיקה השוואתית שערכה חברת החשמל במסגרת היערכותה לחורף. הבדיקה שנערכה מציגה את דירוג אמצעי החימום שיבטיחו לכם חימום מהיר, יעיל וחסכוני. חברת החשמל ערכה השוואה בין 14 סוגי מכשיר חימום ומתקני חימום ביתיים מקובלים, אשר ניתן להשתמש בהם בדירות מגורים. 6 מבין המכשירים שנבדקו מופעלים בחשמל, והאחרים בנפט, סולר או בגז.

 

עוד כתבות בנושא:

המדריך המלא לתיקון וטיפול במזגנים

תיקון מזגנים: להבין את התקלות

חמישה טיפים לשמירה על המזגן שלכם

 

מבין המכשירים החשמליים שנבדקו, עולה כי חימום באמצעות מזגן אוויר הוא הזול ביותר ומגיע לכשליש מעלות החימום באמצעות מכשירי חימום חשמליים נפוצים אחרים כמו תנור ספירלה, רדיאטור שמן חשמלי ומפזר חום חשמלי.

 

בהשוואה לחימום הבית באמצעות מזגן, חימום באמצעות גז יקר עד פי 7. חימום באמצעות מתקני חימום שמופעלים בנפט יקר עד פי 11 וחימום באמצעות סולר יקר עד פי 17.

 

הבדיקה של חברת חשמל התבססה על ניתוח מיוחד שכלל מספר פרמטרים: מחיר יחידת חום שמפיק המכשיר החשמלי לטובת חימום החדר, כלומר כמות האנרגיה החשמלית הנצרכת להפעלת המכשיר, מחיר מקור האנרגיה, יעילות חימום המכשיר אשר נמדדת ב-BTU או קק"ל (קילו קלוריות) ומציינת את היחס בין כמות האנרגיה התרמית המתקבלת מהמכשיר לכמות האנרגיה החשמלית הנדרשת להפעלתו. ככל שמקדם יעילות החימום גבוה יותר, כך פוחתת צריכת החשמל של המכשיר.

 

מהנתונים עולה כי עלות ממוצעת לייצור 1,000 קק"ל במזגן עומד על 21 אגורות. מנגד, עלות ייצור 1,000 קק"ל בתנור ספירלה עומד על 65 אג' ועלות ייצור זהה בתנור נפט מזנקת ל- 232 אג'.

 

"מתוך חשיבה על חסכון בחשמל והתייעלות אנרגטית ביצענו בדיקה צרכנית אשר יכולה לסייע לצרכנים לחסוך עלויות ולשמור על סביבה ירוקה", אומר יצחק בלמס, סמנכ"ל חטיבת הלקוחות בחברת החשמל. "על ידי בדיקת המוצרים רצינו לתת לצרכנים את הכלים לבצע השוואה בין מוצרים החימום השונים כדי לקבל החלטה נבונה בבואם לרכוש מכשיר חימום לחורף".

 

תחזוקה נכונה של המזגן תשאיר אותו חסכוני בחשמל  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
תחזוקה נכונה של המזגן תשאיר אותו חסכוני בחשמל (צילום: shutterstock)

ישנם משתנים נוספים שישפיעו על המחיר  

למרות הדברים, לא מספיק לרכוש את אמצעי החימום הזול והיעיל ביותר. ישנם פרמטרים נוספים שישפיעו על החשבונות שתקבלו בסיום עונת החורף. "כאשר רוכשים מכשיר חימום כמו מזגן, חשוב מאוד לבדוק מהו הדירוג האנרגטי שלו ולהעדיף דירוג A", מציע לידור חן מלידור מיזוג אוויר באתר "המקצוענים". זה אולי מייקר את המזגן בשלב הרכישה, אבל לרוב יחזיר את ההשקעה בצורת חיסכון בחשבון החשמל".

 

"כמו כן, נתוני הבדיקה ההשוואתית האלו לא יבואו לידי ביטוי כשמדובר במזגן בן 10 שנים שלא תוחזק כראוי", אומר חן. "ברגע שהפילטרים מכוסים באבק ולכלוך, ויש עליהם הצטברות של שומנים (מטיגון), החלקים הפנימיים של המזגן יתאמצו והוא לא יהיה יעיל אנרגטית באותה מידה, ולכן לא בהכרח יהיה זול יותר מאמצעים אחרים".

 

נתון נוסף שמשפיע הוא רמת הבידוד בדירה. "גם מזגן חסכוני יצטרך לעבוד שעות נוספות בדירה שבה רמת הבידוד של הקירות ושאר פתחי הבית אינה גבוהה במיוחד" מסביר חן.

 

"משתנים אחרים שישפיעו על נתוני הבדיקה הם תנאי האקלים בעונה הקרה, משך תקופת החימום ועמידות המוצר הנרכש", מסביר בלמס. 

 

כמה כללי בטיחות

אם אתם משתמשים במזגן, כדאי לבדוק את תקינות החיבורים והשקעים, ולוודא שאינם חרוכים. אל תחברו מזגן עם מפצל, שכן אינו מתאים לצרכן חשמל גדול כמו המזגן. אם אתם משתמשים ברדיאטור, בדקו את תקינות הכבל לכל אורכו וחברו אותו רק לנקודת חשמל המחווטת ל-16 אמפר. אל תשתמשו בו במקרה של נזילת שמן, שכן הוא יכול להתפוצץ. למרות הרצון לייבש כביסה מהר, הימנעו מלהניח בגדים ישירות על הרדיאטור שכן הם עלולים להידלק.

 

אם אתם מחממים את הבית באמצעות תנור גז, חשוב שהפעלתו הראשונית תתבצע אך ורק על-ידי מתקין גז מוסמך, שאורך הצינור הגמיש יהיה בהתאם לתקן ושהוא יהיה בתוקף. בעת הפעלתו הימנעו מלהזיז, הקפידו על פתח אוורור ואל תעמידו אותו במקום בו נושבת רוח. כלל חשוב במיוחד הוא לא להשאיר אותו ללא השגחה ובוודאי שלא ללכת לישון בזמן שהוא דולק.  

 

בשימוש בתנורי חימום חשמליים הקפידו לנקות את התנור מאבק, בדקו את תקינות הכבל, חברו אותו ישירות לנקודת חשמל (לא דרך מפצל) ולשקע המחווט ל-16 אמפר.

 

מפזר חום חשמלי הוא אמצעי חימום חסכוני יחסית, אך מסוכן במיוחד. חשוב מאוד לחבר אותו רק לשקע המחווט ל-16 אמפר, לנקות אותו מאבק כדי למנוע מצב שבו האבק מתלהט וגורם לשריפה ולהקפיד במיוחד לא לחסום את פתחי כניסת האוויר ויציאת האוויר שלו.

 

אם אתם מחממים באמצעות תנור המופעל בנפט (ללא ארובה), הימנעו מהשארתו ללא השגחה, אל תטלטלו אותו בעת ההפעלה ובוודאי שאל תמלאו אותו בנפט בזמן שהוא דולק. .גם כאן חשוב להקפיד על השארת פתחי אוורור בבית בעת הפעלתו.

 

מחפשים בעל מקצוע? לרשימה המלאה

 

Ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים