שתף קטע נבחר

כחלון בחיפה: "מעל 500 בתים כבר נסרקו ע"י מס רכוש"

רשות המסים הודיעה כי לפי מסקנות המשטרה ונציבות הכבאות, תשעה יישובים יפוצו באירועי הצתות שמקורן בפעולות איבה. בחיפה יתחילו הבוקר לחלק כספים לתושבים שבתיהם נפגעו. שר האוצר נתן סקירה על הטיפול המדינה

שר האוצר משה כחלון, מנכ"ל האוצר שי באב"ד ונציג השר בחיפה עו"ד דוד עציוני בישיבה בחיפה הבוקר ()
שר האוצר משה כחלון, מנכ"ל האוצר שי באב"ד ונציג השר בחיפה עו"ד דוד עציוני בישיבה בחיפה הבוקר

 

רשות המסים פרסמה הבוקר (ג') הודעה שקובעת אילו ישובים יפוצו על יד המדינה באמצעות קרן הפיצויים של מס רכוש.

 

בהודעה נמסר כי על פי חקירת המשטרה ונציבות הכבאות, באירועים במושב טל-אל, זכרון יעקב, דולב, גילון, טלמון, חיפה, נירית, נטף ונווה צוף, מדובר בהצתות מכוונות "שעולה בהן חשד סביר כי מקורן בפעולות איבה".

  

ברשות המסים מציינים כי "לגבי יתר אתרי השריפה הבדיקה מול גורמי הביטחון וכיבוי אש טרם הסתיימה או לא ידוע לנו על נזקים, וככל שיתקבלו בהמשך ממצאים חדשים אשר מצביעים על פעולת איבה ולנזקים שנגרמו לרכוש, הרשות תעדכן רשימה זו בהתאם". 

 

בחיפה יתחילו הבוקר בחלוקת הכספים לתושבים שבתיהם נפגעו והם אינם יכולים להתגורר בהם. התושבים מוזמנים באמצעות הטלפון להגיע על פי סדר למרכז החלוקה.

 

במקביל, שר האוצר, משה כחלון קיים הבוקר בעיריית חיפה, הערכת מצב בנוגע להתקדמות הטיפול בנפגעים ובנזקי השריפה, עם בכירי משרדו ונציגי משרד ראש הממשלה, המשרד לביטחון פנים, משרד הפנים ומשרד הביטחון. הוא אמר כי "הרבה פעמים אזרחים יקבלו פחות ממס רכוש מאשר חברות הביטוח יכולות לשלם. נשב על כך אחר כך בהמשך עם חברות הביטוח אבל בשלב הראשוני המענה יינתן על ידי מס הרכוש. נכון להיות מעל ל-500 בתים נסרקו על ידי מס רכוש. עד היום בערב יש צפי של 1,000 דירות שייסרקו. עד סוף השבוע נתחיל כבר לחלק מקדמות ליישובים שנפגעו ופורסמו ברשימת רשות המסים".

 

כחלון מינה אתמול את עו"ד דוד עציוני לנציגו לריכוז פניות ציבור התושבים שביתם נפגע בשריפה בחיפה.

 

בעמוד הפייסבוק של משרד האוצר פרסמו את מספר הטלפון של עו"ד עציוני שאליו יכולים לפנות התושבים: 054-6968671.

 

מלבד הישובים שהוכרזו כנפגעי איבה, והתושבים המתגוררים בישובים שלא הוכרזו אך מבוטחים בביטוח פרטי, קיימות עוד משפחות רבות שניזוקו מהשריפות אך אין להן ביטוח וגם לא זכאיות לפיצוי ממס רכוש. כדי לטפל בבעיה הזו הורתה הבוקר שרת המשפטים איילת שקד לוועדת העזבונות במשרד המשפטים להקצות כספים עבור אותם נפגעים שאין להם מענה כאמור. שקד אמרה הבוקר: "נעשה כל שביכולתנו על מנת להחזיר את החיים למסלולם התקין ונדאג שאיש לא יופקר. הטיפול בנפגעי השריפות צריך להיעשות ברגישות המירבית ומתוך התחשבות במצבם הקשה, המדינה תעמוד לצידם עד שהדברים יחזרו לקדמותם".

בית שנשרף בנטף ממבט על (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
בית שנשרף בנטף ממבט על(צילום: אלי סגל)

  

 

ראש העירייה, יונה יהב, הודה לשר ולאנשי צוותו שפעלו במהירות ובנחישות. "לא ראיתי כזו התארגנות במהירות. אנחנו אמונים כרגע לטפל בפרט ולתת לו תחושה שהדברים בטיפול ובשליטה. סקרנו באמצעות קונסטרוקטורים ומהנדסים את כל הדירות. מקווים שצרכני הקצה, שהיום הם אנשים פגועים, מרגישים שיש מי שמטפל ודואג להם", אמר יהב.

 

פיצוי ממס רכוש יינתן על נזק למבנה, נזק לתכולה וכן תשלום לדיור חלופי עד תיקון הנזקים - כאשר לא ניתן להתגורר בבית. נציין כי במקרים בהם הוכרז כאמור שמדובר בהצתה בה הניזוקים יפוצו על ידי המדינה, לא ניתן לממש את פוליסת הביטוח, שכן הפוליסה אינה תקפה במקרה של פעולת איבה.

 

עוד נציין כי למרות שהפיצוי בגין נזק למבנה הינו זהה פחות או יותר בין הביטוח הפרטי לפיצוי ממס רכוש - בהתאם לשווי הנזק, הרי שכאשר מדובר בביטוח לתכולה, קיימים הבדלים, והכיסוי במסגרת קרן הפיצויים הממשלתית של מס רכוש מוגבל בסכום בהתאם לסוג החפצים שניזוקו ולמספר הנפשות המתגוררות בדירה. כך לדוגמה, זוג נשוי עם 2 ילדים יוכל לקבל פיצוי מקסימלי של כ-50 אלף שקלים בגין ריהוט שנשרף, ו-37 אלף שקלים בגין מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, כ-20 אלף שקל עבור בגדים ועד 25 אלף שקל בגין חפצים ביתיים אחרים.

 

הבדל נוסף קיים בכך שבמרבית הביטוחים הפרטיים הפיצוי על תכולה נעשה לפי "ערך כינון", כלומר לפי חפץ חדש, בעוד מס רכוש מפצה לפי שוויו הנוכחי של החפץ. בנוסף, הקרן אינה מפצה בגין תכשיטים, חפצי אומנות וכסף מזומן.

 

צפו: תושבי חיפה מגיעים לקבל תשלומים ממס רכוש

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים