שתף קטע נבחר

סערה אחרי נובמבר בלי גשם: "היבש ביותר זה 100 שנה"

מערכת גשמים אמנם חתמה את חודש נובמבר, אך הוא נותר היבש ביותר מאז תחילת המדידות. המקום שבו ירד הכי הרבה גשם בנובמבר הוא מושב עמיקם - אך גם שם מדובר בחצי מהכמות הממוצעת. וזה מה שצפוי בסוף השבוע

 

 

 

את חודש דצמבר אמנם פתחנו עם רוחות וגשמים רבים, אבל חודש נובמבר הוכתר כשחון ביותר מאז החלו המדידות בישראל לפני כמעט 100 שנה. לפי נתוני השירות המטאורולוגי שפורסמו היום (ה'), בתל אביב נמדדו רק 5 מילימטרים של גשם כאשר הממוצע הרב-שנתי לחודש נובמבר עומד על 81 מילימטרים (6%). בחיפה נמדדו רק 11 מילימטרים כאשר הממוצע עומד על 85 מילימטרים (13%). בירושלים נמדדו 6 מילימטרים של גשם בחודש שעבר לעומת הממוצע הרב-שנתי שעומד על 55 מילימטרים (11%).  אך הגשמים הרבים שפקדו אותנו היום עם פתיחת חודש דצמבר ימשיכו גם מחר, ואולי אף יזלגו גם ליום שבת.

 

צילמתם סרטונים (לרוחב) או תמונות (נא לציין היכן צולמו)? שלחו למייל האדום

 

המקום שבו ירד הכי הרבה גשם בחודש שעבר הוא מושב עמיקם באזור בנימינה, שם ירדו 47 מילימטרים של גשם בחודש נובמבר, אך גם כאן מדובר ברמה נמוכה במיוחד, שכן הממוצע הרב-שנתי במושב עומד 86 מילימטרים (55%). אחריו נמצא קיבוץ דפנה שבגליל העליון, שם ירדו 27 מילימטרים של גשם, אך גם כאן עדיין מדובר בנתון הרחוק מאוד מהממוצע הרב-שנתי העומד על 81 מילימטרים (33%).

"הסופה היא רק פלסטר". תל אביב גשומה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"הסופה היא רק פלסטר". תל אביב גשומה(צילום: ירון ברנר)
 

יבש ושחון. נזקי השריפות בחודש נובמבר במושב בית מאיר (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
יבש ושחון. נזקי השריפות בחודש נובמבר במושב בית מאיר(צילום: אוהד צויגנברג )
 

בדרום כמעט שלא ירד גשם בחודש שעבר. בבאר שבע נמדדו 0.5 מילימטרים בלבד, בשדה בוקר 0.3 ובקיבוץ נגבה – 0.2 מילימטרים של גשם. מהשירות המטאורולוגי נמסר עם זאת עי בהשוואה לעבר, יש להדגיש כי השונות של הגשם בנובמבר היא גדולה, וישנן לא מעט שנים שבהן כמויות הגשם הן קטנות מאוד (לצד שנים עם כמויות משמעותיות). לאחרונה היו שנים כמו 2013 ו-2010 שבהן לא ירד גשם כמעט בכלל בחודש נובמבר.

 

נתוני הגשמים של נובמבר מצטרפים לתמונה הכוללת המראה כמות ממטרים שאינה מזהירה מתחילת העונה. בתל אביב ובירושלים ירדו רק 6 מילימטרים של גשם מתחילת עונת הגשמים, בחיפה 22 מילימטרים ובבאר שבע 4 מילימטרים בלבד.

מאמצי כיבוי בהרי ירושלים בשבוע שעבר (צילום: אריק אבולוף, מערך הכיבוי האווירי) (צילום: אריק אבולוף, מערך הכיבוי האווירי)
מאמצי כיבוי בהרי ירושלים בשבוע שעבר(צילום: אריק אבולוף, מערך הכיבוי האווירי)
נאבקו באש גם סמוך לחדרה (צילום: AP) (צילום: AP)
נאבקו באש גם סמוך לחדרה(צילום: AP)

נזקי השריפות בנטף שבאזור ירושלים (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
נזקי השריפות בנטף שבאזור ירושלים(צילום: אלי סגל)
אש ברחובות חיפה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אש ברחובות חיפה(צילום: AFP)
 

המקום שבו ירדו הכי הרבה גשמים מתחילת העונה הוא מושב עמיקם, שם נמדדו מתחילת העונה 53 מילימטרים. במקום השני נמצאת דווקא אילת – עם 35 מילימטרים של גשם – וזה המקום היחיד בארץ שבו ירדה כמות הגשמים הגבוהה מהממוצע מתחילת העונה. הממוצע הרב-שנתי של ממטרים באילת עומד על 22 מילימטרים לעונה כולה. במקום השלישי נמצא קיבוץ דפנה עם 31 מילימטרים, אחריו קיבוץ כפר גלעדי עם 29 מילימטרים, ואת החמישייה הראשונה סוגר מצפה חרשים שבמשגב עם 25 מילימטרים של גשם.

 

פרט לאילת ולקיבוץ יטבתה, בחודשיים הראשונים של עונת הגשמים, עדיין לא הגענו אפילו ל-10% של גשם בהשוואה לממוצע הרב-שנתי בכל הארץ.

 

"הגשם הגיע בדקה ה-90"

"נובמבר היה חם מהממוצע ודל בגשמים", הסבירו בשירות המטאורולוגי. "כמויות הגשם הקטנות התקבלו בשני ימי גשם, בתחילת החודש ובסופו. עיקר הגשם בצפון הארץ התקבל במערכת שהחלה ב-30 בנובמבר ונמשכת אל תחילת דצמבר. בחלקו השני של החודש היה פרק ארוך וחריג של רוחות מהגזרה המזרחית עם יובש רב שכלל ערכי לחות יחסית של פחות מ-10% במשך כמה ימים רצופים. במהלך תקופה זו אירעו שריפות נרחבות באזורים שונים בארץ".

 

 

 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)
ממטרים גם בגליל התחתון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ממטרים גם בגליל התחתון(צילום: עידו ארז)
 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 

"הסערה הזו באה בזמן", הסביר ד"ר עמיר גבעתי, מנהל תחום מים עיליים בשרות ההידרולוגי ברשות המים. "אני לא יודע אם אנשים מודעים עד כמה גרוע היה המצב עד עכשיו. נובמבר היה החודש הכי גרוע ושחון מאז החלו המדידות בשנות ה-20 של המאה הקודמת – הן מבחינת גשם והן מבחינת כמות המים שנכנסה לכינרת".

 

"עד כה לא ירד גשם ובנוסף התאדו מים – זה באמת דרמטי", הוסיף ד"ר גבעתי. "לכן הגשם הזה בא בזמן חשוב. הוא לא גורם למהפך, אך אלמלא הגשם היה מצב חירום. אי אפשר היה לתת לחקלאים עוד מים – כי אין. הגשם הזה הציל אותנו. נכון שאין כמויות אדירות, אבל אנחנו מקווים שיהיו עוד. עלפי התחזיות, עד מחר יירדו 100 מילימטרים".

 

ד"ר גבעתי אמר בנוסף כי "הנחלים עוד לא החלו לזרום והכינרת עלתה בסנטימטר. זה משמח, אבל אנחנו 83 ס"מ מתחת לקו האדום. אם הגשם ייפסק עכשיו, הסופה הנוכחית תהיה רק פלסטר. סופה אחת רחוקה מלהספיק, אנחנו צריכים עוד גשם. אנחנו במצב שבו אין מים. הגשם בא ממש בדקה ה-90".

 

הגשם ימשיך גם מחר, בשבת: התחממות קלה

הרוחות העזות שפקדו היום את כל הארץ ובפרט את אילת הביאו למבצע חילוץ של גולש רוח בן 48 על ידי כוחות השיטור הימי. לאחר שדווח כי לא שב במשך שעתיים לאחר יציאתו אל הים, אותר הגולש כקילומטר מזרחית מהחוף, כשהוא מסמן לעזרה ולא מסוגל לחזור בעקבות הגלים הגבוהים והרוח החזקה. החילוץ בוצע בתנאי מזג אוויר קשים, אך הגולש הוחזר לחוף ללא פגע.

 

כמו כן, גשמים בכפר אכסאל גרמו להצפות ביישוב, וחמישה כלי רכב שחנו בסמוך לבתיהם נסחפו בזרם. שוטרים ולוחמי אש נמצאים במקום ומסייעים לתושבים.

ענני סערה כיסו את חיפה (צילום: סתיו פאולמן) (צילום: סתיו פאולמן)
ענני סערה כיסו את חיפה(צילום: סתיו פאולמן)
שלג בחרמון (צילום: לירון מילס, אתר החרמון) (צילום: לירון מילס, אתר החרמון)
שלג בחרמון(צילום: לירון מילס, אתר החרמון)

מעבדת הברקים של חברת החשמל מדדה ביממה האחרונה 2,672 ברקים מחצות הלילה ועד לשעה 17:30. מחברת החשמל נמסר כי מדובר בכ-400 ברקים מעל הממוצע הרב-שנתי של חודש דצמבר שעומד על 2,250.

 

מזג האוויר הסוער יימשך גם הערב ומחר. גשמים מלווים בסופות רעמים, ברד ורוחות עזות יירדו הערב והלילה מצפון הארץ ועד לצפון הנגב. מחברת "מטאו-טק" נמסר כי קיים חשש להצפות במרכזי הערים ולשיטפונות בנחלים.

גם ירושלים גשומה (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
גם ירושלים גשומה(צילום: אלי מנדלבאום)
עננים השתלטו על שמי תל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
עננים השתלטו על שמי תל אביב(צילום: ירון ברנר)
 

מידות החום החזויות הלילה ומחר: קריית שמונה 12-11, קצרין 12-9, צפת 9-7, טבריה 15-11, נצרת 13-10, חיפה 17-13, תל אביב 16-12, ירושלים 11-8, אשקלון 17-13, עין גדי 23-17, באר שבע 17-11, ערד 14-9, מצפה רמון 13-9 ובאילת 21-15.

 

במרכז הנגב ובדרום ייתכנו סופות חול מקומיות ובהמשך יירד גשם מקומי. בחרמון יוסיף לרדת שלג. רוח דרום מערבית תנשב בעוצמה של 30 עד 50 קמ"ש וייתכנו משבי רוח של עד 90 קמ"ש. הים יהיה רוגש עד גועש. גובה הגלים עשוי להגיע לשישה מטרים וחצי ואף לתשעה מטרים בלב ים.

 

מחר, יום שישי, יימשך מזג האוויר הסוער. גשמים יירדו מצפון הארץ ועד לצפון הנגב ויהיו מלווים בסופות רעמים וברוחות עזות. קיים חשש להצפות במרכזי הערים ולשיטפונות בנחלים. לקראת הערב ייחלשו הגשמים ויתמעטו. רוחות עזות ינשבו בעוצמה של 25 עד 50 קמ"ש וייתכנו משבים של עד 80 קמ"ש. הים יוסיף להיות רוגש עד גועש. גובה הגלים ינוע בין שלושה מטרים לשישה מטרים וחצי. בלב ים עשוי להגיע גובה הגלים לתשעה מטרים.

 

בשבת בבוקר עדיין ייתכן גשם מקומי וקל. יהיה מעונן חלקית ותורגש עלייה במידות החום. ביום ראשון יהיה מעונן חלקית ותחול עלייה נוספת במידות החום שיהיו רגילות לעונה. ביום שני יהיה מעונן חלקית עד בהיר ולא צפוי שינוי ניכר במידות החום.

 

איתי בלומנטל, מאיר אוחיון וחסן שעלאן השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
סוף כל סוף הגיעו הממטרים
צילום: עידו ארז
מומלצים