שתף קטע נבחר

חשיפה: איראן שותפה בחברה שמוכרת צוללות לישראל

בדיקת "ידיעות אחרונות": חברת "טיסנקורפ" הגרמנית נמצאת בבעלות חלקית של חברת השקעות איראנית השייכת למשטר האייתולות. יו"ר החברה האיראנית מאשר: "יש לנו מניות בחברה". השאלות המטרידות: האם הטכנולוגיה הצבאית הסודית עלולה להיחשף לעיניים איראניות והאם טהרן נהנית מהכסף שישראל משלמת על הצוללות? משרד הביטחון: "לא מכירים מעורבות איראנית בחברה"

פרשת עסקת הצוללות לא מפסיקה לספק גילויים מפתיעים: במשך שנים נלחמת ישראל כדי למנוע עסקאות בין מדינות בעולם לחברות איראניות, גם אם הן ברמת אחזקות נמוכה או דרך חברות בת. הבוקר (ו') מפרסם "ידיעות אחרונות" כי כסף ישראלי מעסקת הצוללות מול החברה הגרמנית טיסנקרופ יועבר לידיים איראניות.

 

התאגיד הגרמני "טיסנקרופ" עלה לכותרות בישראל בשבועות האחרונים בעקבות עסקת הצוללות בין ישראל לגרמניה וסימני השאלה שעלו בעניינה. טיסנקרופ מייצרת את הצוללות, וכן את ספינות הסער 6 לחיל הים, באמצעות חברת HDW, השייכת לחטיבה הימית של התאגיד.

 

כעת מתברר, כי בהתקשרות עם התאגיד ישנו היבט נוסף שמעורר תהיות. חברה ממשלתית איראנית מחזיקה בקרוב ל-5% ממניותיה של טיסנקרופ. מדובר בחברת השקעות החוץ האיראנית (IFIC), חברה בבעלות ממשלתית שהיא החברה העיקרית שמשקיעה כספי ממשלה איראניים בעולם, השקעות שאותן היא מבצעת בעיקר דרך שתי חברות בת. המעורבות האיראנית מעלה גם סימני שאלה מדאיגים בנוגע לחשיפה אפשרית של בעלי המניות האיראניים לאחד הפרוייקטים המסווגים ביותר של צה"ל.

הקשר האיראנית לחברה הגרמנית. צוללת אח"י רהב (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הקשר האיראנית לחברה הגרמנית. צוללת אח"י רהב(צילום: דובר צה"ל)

על פי פרסומי החברה משנת 2011, היא מחזיקה ב-4.5% מתאגיד "טיסנקרופ". בראיון שנערך השנה במגזין ההשקעות של מכון המחקר The Business Year עם ד"ר פרהאד זארגארי, יושב הראש של חברת השקעות החוץ האיראנית, אישר האחרון כי ל-IFIC עדיין יש מניות בתאגיד "טיסנקרופ", אם כי לא פירט כמה. "בתור הגוף המרכזי האחראי להשקעות חוץ של הממשלה, ל-IFIC יש אחריות גדולה לחזק את היחסים הכלכליים העולמיים של איראן. IFIC נוכחת כיום בחמש יבשות, ויש לה השקעות ב-22 מדינות. יש לנו מניות בחברות חשובות כגון 'בריטיש פטרוליום', 'טיסנקרופ', 'אדידס' ומותגים גדולים אחרים", אמר זארגארי בראיון שנערך לפני כמה חודשים למוסף מיוחד שהוציא מכון המחקר בנוגע להשקעות באיראן ב-2016. השקעותיה של חברת ההשקעות האיראנית בעולם אדירות. ב-2007 דיווח מנהל חברת ההשקעות כי עד אותה שנה הושקעו על ידה מיליארד וחצי דולר ברחבי העולם. על פי אתר החברה, 57% מההשקעות מתבצעות באירופה.

 

מעורבותה ההיסטורית של איראן ב"טיסנקרופ" הייתה משמעותית ביותר. בתקופת השאה השקיעה הממשלה האיראנית ב"טיסנקרופ" יותר ממיליארד מארק (שהיה שווה אז כ-400 מיליון דולר). החברה החלה להשקיע ב"טיסנקרופ" ב-1974, וביצעה השקעה גדולה נוספת ב-1977, כשהתאגיד נקלע למשבר. כתוצאה מהשקעות אלו החזיקה טהרן בסוף שנות השבעים ב-24.9% מהחברה. בשנים ההן, יש לציין, טיסנקרופ עדיין לא החזיקה במספנה האחראית לבניית הצוללות הישראליות, אלא התמקדה בתחום הפלדה, הרכב והמעליות. החברות המרכיבות כעת את "טיסנקרופ מערכות ימיות" (TKMS) נרכשו ב-2005.

 

בתחילת שנות האלפיים אף ישב סגן שר הכלכלה האיראני, מוחמד-מהדי נאוואב-מוטלאע', במועצת המנהלים של החברה. אולם ב-2003, כשאיראן הוכרזה כחלק מ"ציר הרשע" על ידי הנשיא בוש, איימה וושינגטון כי לא תחתום על חוזים חדשים עם "טיסנקרופ" כל עוד מעורבותה של איראן בחברה לא תצומצם. איראן החזיקה אז ב-7.8% ממניות החברה, בעל המניות השלישי בגודלו בקונצרן.

 

על מנת לעמוד בתנאי האמריקני נאלצה "טיסנקרופ" לרכוש 17 מיליון ממניותיה של חברת ההשקעות האיראנית, ובכך להוריד את אחוזיה בחברה לכדי מתחת ל-5%. הדבר עלה ל"טיסנקרופ" ביוקר, שכן המניות נקנו במחיר כמעט כפול מהשווי שלהן והרכישה כולה הסתכמה בכ-400 מיליון אירו. לאחר הרכישה נותרה החברה האיראנית עם 4.5% מהמניות. עוד בעקבות הלחץ האמריקני נאלצה החברה להוציא את נאוואב-מוטלאע' ממועצת המנהלים.

 

ב-2007 העריך מנהל חברת השקעות החוץ האיראנית את שווי מניותיה ב"טיסנקרופ" בכ-700-600 מיליון אירו. מאז 2010 נכנסו חברת השקעות החוץ האיראנית ושתי חברות הבת שלה באופן רשמי תחת הסנקציות האמריקניות. באותה שנה הכריזה "טיסנקרופ" על הקפאת כל עסקיה עם איראן כולל חיסול חוזים קיימים בתגובה להחמרת הסנקציות הבינלאומיות, שעליהן היו חתומים גם גרמניה והאיחוד האירופי.

 

עסקיה של "טיסנקרופ" באיראן כללו אז בעיקר פרוייקטים הנדסיים בענף הבטון, ורווחיה במדינה עמדו אז על כ-200 מיליון אירו בשנה, כ-0.5 אחוז מרווחי הקונצרן. בכך בחרה "טיסנקרופ" להחמיר בפירוש הסנקציות הבינלאומיות, שהתמקדו בסקטור הגז והנפט. כיום החברה הממשלתית האיראנית מחזיקה על פי הערכות בקצת פחות מ-5% ממניותיה של חברת "טיסנקרופ".

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי הם לא מכירים מעורבות איראנית בחברה.

 

 

איתי משיח השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
צוללת אח"י רהב
צילום: דובר צה"ל
מומלצים