שתף קטע נבחר

ועדת הכספים אישרה: "חיסכון לכל ילד" יוקדם

הוועדה אישרה את הקדמתה של תכנית חיסכון לכל ילד, ל-1 בינואר. החל מהחודש הבא תפקיד מדינת ישראל 50 שקלים לכל ילד, מדי חודש. החלטת הוועדה גם מאשרת סופית את עצם התכנית, שהופרדה מחוק ההסדרים

ועדת הכספים אישרה היום (א) להקדים לראשית החודש הבא, מה-1 בינואר, את הפעלת תכנית החיסכון ארוך הטווח לכל ילד. החלטת הוועדה גם מאשרת סופית את עצם התכנית. הוועדה קיבלה את בקשת האוצר להוציא את תכנית החיסכון מהצעת חוק ההסדרים לשנים 2017/18 ולאשר אותה בנפרד מהחוק הראשי שהכנסת אמורה להצביע עליו יחד עם חוק התקציב עד סוף החודש.

 

חיסכון לכל ילד: כל מה שחובה לדעת

 

האישור הנפרד להקדים התכנית ניתן במסגרת הסעיף בהצעת החוק להגדלת שיפוי המוסד לביטוח לאומי עבור יישום התכנית בסך 2.7 מיליארד במקום מתקציב המדינה בשנתיים הבאות. המוסד קיבל על עצמו ליישום בפועל של התכנית שעלתה כחלופה לדרישת יהדות התורה במשא ומתן הקואליציוני על הרכבת הממשלה הנוכחית. הסיעה דרשה החזר רטרואקטיבי של הסכומים שקוצצו מקצבאות הילדים מ-2013, בתקופת הממשלה הקודמת. זאת בנוסף להשבת הקצבאות לרמתן הקודמת בתקופת הממשלה הנוכחית.

 

הביטוח הלאומי משלם בפועל את הקצבאות. הסיעה החרדית הציעה את תכנית החיסכון כחלופה לאחר שנדחתה תביעתה להחזר הרטרואקטיבי של הסכומים שקוצצו מהקצבאות. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ציין שסיעתו היא שביקשה מהאוצר להקדים את ביצוע תכנית החיסכון והוא הודה לאוצר על שאימץ את שתי הבקשות של הסיעה, את עצם החלופה שנכנסה להסכם הקואליציוני והיום את הקדמת ביצועה.

 

לפי התכנית, המדינה באמצעות הביטוח הלאומי תפקיד עבור כל ילד סך של 50 שקל בחודש עד הגיעו לגיל 18 או עד 21 לבקשת הוריו שתמורתה יקבל הילד 500 שקל נוספים. ההורים יוכלו מצדם להפריש 50 שקל בחודש לחשבונו של כל ילד. הכספים יושקעו בתוכניות חיסכון בנקאיות או בקופת גמל לפי בחירת ההורים ללא אפשרות לנייד את החיסכון בין המסלולים. החיסכון המצטבר לכל ילד אמור להיות כ-22 אלף שקל.

 

תשלומי החיסכון יהיו צמודים למדד. המדינה תממן גם את דמי ניהול החסכונות ולא ההורים, אבל במשיכת הכספים המדינה תנכה מהם מס רווחי הון רק על החלק של הרווח והריבית שנצברו לאורך השנים. הקדמת התכנית אושרה פה אחד בקולותיהם של 3 ח"כים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים