שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אנחנו דור מטוגן: הנוער הישראלי מכור לג'אנק פוד, מעשן ושותה

  הם אוכלים מול הטלוויזיה, התפריט שלהם מורכב מכמויות גדולות של שומן רווי, סוכר ומלח והם נוהגים לעשן ולשתות. כ־70% מהם נמצאים במשקל תקין, אבל כמעט חצי מהבנות ורבע מהבנים לא מרוצים ממשקלם. משרד הבריאות בדק את הרגלי התזונה והבריאות של בני הנוער בישראל וחזר עם בטן מלאה

  למרות המודעות ההולכת וגוברת לתזונה נכונה והחינוך האינטנסיבי להרגלי אכילה בריאים, בני הנוער בישראל עדיין אוכלים הרבה ג'אנק פוד, ורצוי מול הטלוויזיה - כך עולה מסקר בריאות ותזונה לאומי של משרד הבריאות, שנערך בקרב תלמידי כיתות ז' עד י"ב.

   

  קראו גם:

  נתונים קשים על נוער בישראל: שליש סובלים מדיכאון

  מחקר: בני הנוער בישראל מוטרדים ממשקלם

  הייתם בצופים? אתם בסיכון נמוך להפרעות נפשיות

   

  סקר בריאות ותזונה לתלמידי כיתות ז' עד י"ב בוצע לראשונה בישראל ב־2003. הסקר הנוכחי, השני במספר, נערך בשנים 2016-2015 ונועד לספק מידע עדכני על מצב התזונה והבריאות בקרב בני הנוער בישראל. השתתפו בו תלמידים הלומדים בבתי־ספר ממלכתיים או ממלכתיים־דתיים וכן תלמידים מהמגזר הערבי, הבדואי והדרוזי (לא נכללו תלמידים של המגזר החרדי, בתי־ספר פרטיים ופנימיות). בסך הכל השתתפו בסקר 5,237 תלמידים.

   

  רובם נמצאים במשקל תקין, אבל עדיין לא מרוצים ממשקלם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  רובם נמצאים במשקל תקין, אבל עדיין לא מרוצים ממשקלם(צילום: shutterstock)

   

  מהסקר עולה בין השאר כי 35% מהבנים ו־31% מהבנות בחטיבת הביניים ו־%42 מהבנים ו־38% מהבנות בחטיבה העליונה אוכלים ג'אנק פוד יותר מפעמיים בשבוע. 56% מתלמידי חטיבות הביניים ו־72% מתלמידי החטיבות העליונות ציינו כי בבית־הספר שלהם יש קפטריה, מזנון או קיוסק.

   

  למרות ההמלצות לאכול סביב שולחן האוכל, מתברר כי חלק ניכר מבני הנוער אוכלים את הארוחה העיקרית שלהם מול הטלוויזיה: בקרב יהודים, יותר מרבע (כ־27% בקרב שני המינים) אוכלים כך פעמיים או שלוש בשבוע, וכרבע נוסף אוכלים מול הטלוויזיה 5-4 פעמים בשבוע. בקרב ערבים, 30.6% מהתלמידים ו־30.2% מהתלמידות בחטיבות הביניים אוכלים מול הטלוויזיה פעמיים או שלוש בשבוע.

   

   (אינפוגרפיקה: ידיעות אחרונות) (אינפוגרפיקה: ידיעות אחרונות)
  (אינפוגרפיקה: ידיעות אחרונות)

   

  נתון מעניין נוסף נוגע לשיעור בני נוער המגדירים עצמם צמחונים, כלומר נמנעים מאכילת בשר ועוף: 4% מהבנים ו־11.26% מהבנות בחטיבת הביניים. בקרב תלמידי החטיבה העליונה שיעורי הצמחונים יורדים מעט: רק 2.3% מהבנים מגדירים עצמם צמחונים, ו־10.8% מהבנות.

   

  כ־68% מתלמידי חטיבות הביניים והחטיבות העליונות נמצאים במשקל תקין. כ־17% סובלים מעודף משקל, וכ־10% שמנים. רבע מהבנים וכמעט חצי מהבנות בחטיבת הביניים אינם מרוצים ממשקלם, ובחטיבה העליונה — 25.7% מהבנים ו־44.3% מהבנות. 20% מהבנות היהודיות ו־8% מהבנים שומרים על דיאטה שנועדה להפחית במשקל.

   

  מעשנים סיגריות ונרגילות ושותים אלכוהול

  הסקר לא בדק רק את הרגלי התזונה של בני הנוער, אלא גם את הרגלי העישון והשתייה שלהם: בקרב היהודים, 12.5% מהבנים ו־8.1% מהבנות מעשנים סיגריות או נרגילה. בקרב בני הנוער הערבים שיעורי העישון נמוכים יותר: 13.4% מהבנים בחטיבה העליונה ו־2.9% מהבנים בחטיבת הביניים מעשנים נרגילה, ו־10.6% בחטיבה העליונה ו־1.2% בחטיבת הביניים מעשנים סיגריות. גם אלכוהול בני הנוער היהודים שותים יותר: 65% מהבנים ו־47.4% מהבנות בחטיבה העליונה שתו אלכוהול בשנה האחרונה, לעומת 27.2% מהבנים ו־24.4% מהבנות בקרב בני הנוער הערבים.

   

  שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר בתגובה לנתונים: "שמירה על תזונה נכונה בקרב הילדים מהווה משימה לאומית חשובה. אלה שנים שבהן נקבעים הרגלי הבריאות של הדור הבא, וזו אחריות גדולה עלינו כהורים וכחברה. אני מאמין שבחינוך ובמניעה נוכל להפחית את התחלואה במדינה, וזה מתחיל בדור הילדים. אקדם בכל כוחי את מסקנות הוועדה לאסדרה של המזון".

   

   (אינפוגרפיקה: ידיעות אחרונות) (אינפוגרפיקה: ידיעות אחרונות)
  (אינפוגרפיקה: ידיעות אחרונות)


  מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, הוסיף: "הנתונים מדברים בעד עצמם. מכת הסוכר, המלח והשומן הרווי במזונם של הילדים שלנו מפחיתה את רמת הבריאות שלהם וגורמת למחלות שונות. אורח חיים בריא ותזונה נכונה חייבים להיות נושא מרכזי בשיח הישראלי".

   

   (אינפוגרפיקה: ידיעות אחרונות) (אינפוגרפיקה: ידיעות אחרונות)
  (אינפוגרפיקה: ידיעות אחרונות)

   

  הכתבה מתפרסמת ב"ידיעות אחרונות"
   

  איך הופכים את המטבח הביתי לבריא יותר ב-6 צעדים פשוטים? צפו:

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חינוך לתזונה בריאה יעזור?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים