שתף קטע נבחר

ההייטקיסט שיצא לחופשת לידה פעמיים

אמיר אמברצ'י יצא לחופשת לידה של חודש עם בנו הראשון וחופשה נוספת של חודשיים כשבתו נולדה, ואף זכה ל"שעת הנקה" כדי לצאת מוקדם מהעבודה. "זו הזדמנות חד פעמית להיות נוכח בבית ולחזק את הקשר עם המשפחה. עבודה יש כל החיים וזה זמן שלא חוזר על עצמו"

אמיר אמברצ'י רגיל כבר לתגובות של אנשים כשהם שומעים שהוא לקח פעמיים חופשת לידה: "גברים אומרים לי שאני משוגע ונשים אומרות לי שאין סיכוי שהבעלים שלהם היו מוכנים לצאת לחופשת לידה. יש גם כאלו שאומרים לי כל הכבוד על האומץ", הוא מספר.

 

"אשתי ים ילדה את בננו הראשון, אור, לפני 4.5 שנים ויצאה לחופשת לידה. בשלב מסוים הרגשתי שאני צריך לעזור לה. רציתי לצאת לחופשת לידה אבל היה לי ממש קשה לבקש כי בזמנו זה לא היה מקובל אז ביקשתי לצאת לחופשה של חודש", מספר אמברצ'י שעובד בחברת הייטק. "כשנולדה בתנו, אמורי, לפני שמונה חודשים היה לי ברור שאני רוצה להיות איתה בבית וביקשתי מראש לצאת לחופשת לידה של חודשיים. אשתי הייתה איתה עד גיל חודש וחצי ואחר כך החלפתי אותה".

ים ואמיר עם אמורי. חולקים את חופשת הלידה (צילום: אלבום פרטי) (צילום: אלבום פרטי)
ים ואמיר עם אמורי. חולקים את חופשת הלידה(צילום: אלבום פרטי)
 

- איך הגיבו במקום העבודה?

"החברה והצוות שלי ב'אלפאטים' תמכו באהבה ולא הטרידו אותי בחופשה. להפך, אני התקשרתי אליהם לשאול לשלומם ולוודא שהכל בסדר. בנוסף, אחרי שחזרתי אישרו לי שלוש פעמים בשבוע 'שעת הנקה' במשך חודשיים וחצי, כלומר לצאת שעה מוקדם יותר כדי להיות עם המשפחה".  

 

אולי יעניין אותך גם:

- אמא החליטה להיאבק בעייפות בדרך יצירתית

- 28 משפטים שכל ילד צריך לשמוע מהוריו

- מחקר: כמה מילים ילד בגיל שנה וחצי צריך לומר

 

- מה לגבי אשתך? היא שמחה לחזור לעבודה מוקדם?

"היא מדריכת הורים וילדים בפסיכודרמה אימונית. מטופלים חיכו לה והיא עובדת מדי פעם מהבית, כך שלפעמים היא הייתה איתנו. בחופשת לידה השנייה היה לי חיבור מדהים עם הבן הגדול שלי וזה השפיע על כל המשפחה. לא היה לו 'משבר אחות קטנה' כי פתאום הוא נהנה מאבא נוכח שאוסף אותו מהגן ונמצא איתו אחר הצהריים. כמובן שזה השפיע לטובה גם על הזוגיות שלנו".

"הקשר עם הבן הגדול התחזק" (צילום: אלבום פרטי) (צילום: אלבום פרטי)
"הקשר עם הבן הגדול התחזק"(צילום: אלבום פרטי)
 

- באיזה שלב הבנת שחופשת לידה היא ממש לא חופשה?

"תכננתי לעשות כל כך הרבה דברים אבל הימים טסים והעבודה סביב הילדים שואבת. רציתי לטייל וגם כתבתי ספר בעבר 'הנסיך הרקדן' והיו לי שאיפות להוסיף פרק חדש למהדורה המחודשת, אך בסוף התוודעתי לכך שאין זמן בחופשת לידה למותרות. ממש לא הספקתי כלום. לא מצליחים להגיע לדברים שרוצים. אפילו לסדר את הבית זו משימה שקשה להגיע אליה, הזמן פשוט טס. היו רגעים שאמרתי שאני צריך קצת אוויר אבל אז פשוט יצאתי עם אור לגינה כשאשתי חזרה מהעבודה וזו הייתה המנוחה שלי מהטיפול באמורי".

 

- אתה חושב שסידור כזה יכול להתאים לכל האבות?

"זו הזדמנות חד פעמית להיות נוכח בבית ולחזק את הקשר עם המשפחה. עבודה יש כל החיים. החופשות האלו ממש פתחו לי את הלב, היו בהן הרבה רגעים מקסימים. זה זמן שלא חוזר על עצמו".

אמיר ואמורי. "עבודה יש כל החיים" (צילום: אלבום פרטי) (צילום: אלבום פרטי)
אמיר ואמורי. "עבודה יש כל החיים"(צילום: אלבום פרטי)
 

 

היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

- ואחרי חופשת לידה נשאבים שוב למיילים ולישיבות הארוכות?

"אני משתדל להיות ב-18:00 בבית ופעם בשבוע ב-16:00. לא צריך להשתעבד לעבודה. אפשר לצאת מוקדם יותר בימים מסויימים ולהשלים שעות בימים אחרים. חשוב לפחות יום אחד בשבוע להקדיש לכל ילד ולכן אני מקפיד על 'יום אבא' עם אחד הילדים לבד. מבחינתי זו זכות וזמן שלא יחזור".

 

- יש תכנונים לחופשות לידה נוספות?

"אין ספק שהחופשות האלו והחלוקה בינינו מדרבנת לעשות עוד ילד אבל כרגע אין תכנונים".

 

 

צפו בראיון עם תמר זנדברג על חופשת לידה לאבות:

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבום פרטי
"זמן שלא יחזור"
צילום: אלבום פרטי
מומלצים