שתף קטע נבחר

למרות התנגדות היועמ"ש: חוק ההסדרה ללא עמונה אושר בטרומית

ברוב של 60 תומכים מול 49 מתנגדים אושר החוק למרות התנגדות היועץ המשפטי לממשלה והפעם ללא הסעיף הנוגע לעמונה. ח"כ בני בגין מהליכוד הצביע עם האופוזיציה. שקד: "פעולות השמאל עוררו אותנו לעשות מעשה". לפיד: "מכרו את עמונה בשביל יחסי ציבור". הרצוג קרע מעל בימת הכנסת את הצעת החוק: "יום שחור לכנסת"

 

חוק ההסדרה החדש אושר אמש (ב') בקריאה טרומית ברוב של 60 תומכים מול 49 מתנגדים. בין המתנגדים היה חבר הקואליציה ח"כ בני בגין (הליכוד). החוק עבר עוד קודם לכן גם בוועדת השרים לענייני חקיקה למרות ההתנגדות שהביע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שאמר כי גם הנוסח החדש אינו חוקתי. החוק צפוי לעלות להצבעה לקריאה ראשונה בכנסת עוד השבוע.

 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, התייחס לאישור החוק בכנסת: "מה קורה באמת? יפנו את עמונה, יפנו תשעה בתים בעפרה, את נתיב האבות. והכול בשביל חוק שייפסל. הלב נשבר על תושבי עמונה שמכרו אותם בשביל יחסי ציבור".

 

בדיון במליאה על הצעת החוק אמר ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) לבני בגין: "אתה, שרצית למסור את אדמות הנגב, בשם איזה מוסר אתה מתנגד לחוק הזה שיעשה צדק עם האנשים שהמדינה שלחה אותם לשם? החוק הזה יעבור על אפכם ועל חמתכם, ומספיק עם הגישה השמאלנית-תבוסתנית שלכם".

 

נתניהו וכץ בכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו וכץ בכנסת(צילום: אלכס קולומויסקי)

גם הח"כים הערבים קרעו את הצעת החוק (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
גם הח"כים הערבים קרעו את הצעת החוק(צילום: אלכס קולומויסקי)

כמו אביו בבמת האו"ם. הרצוג, אמש (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
כמו אביו בבמת האו"ם. הרצוג, אמש(צילום: אלכס קולומויסקי)

מרוצה מהחוק. בנט (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
מרוצה מהחוק. בנט(צילום: אלכס קולומויסקי)

ח"כ סמוטריץ' הציג את הצעת החוק (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ח"כ סמוטריץ' הציג את הצעת החוק(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

 

היועמ"ש מנדלבליט. מתנגד גם לגרסה המרוככת של החוק (צילום: גיל יוחנן, AFP) (צילום: גיל יוחנן, AFP)
היועמ"ש מנדלבליט. מתנגד גם לגרסה המרוככת של החוק(צילום: גיל יוחנן, AFP)

שרת המשפטים איילת שקד אמרה: "אני רוצה להודות לשלום עכשיו, לא אחת בהיסטוריה של העם היהודי ראינו שמי שרצה לקלל יצא מברך. מבלי להתכוון, שלום עכשיו וארגוני שמאל אחרים מסייעים למפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון. הכבישים העוקפים בימי אוסלו סייעו ליישובים להתפתח ולהוסיף מתיישבים חדשים. הפעולות האינטנסיביות של ארגוני השמאל עוררו אותנו בקואליציה לעשות מעשה ולהסדיר את ההתיישבות".

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, שקרע את הצעת החוק, התנגד: "זה ויכוח שעוד ייזכר בהיסטוריה של המדינה. זה החוק להקמת המדינה הדו-לאומית. זו קומבינה של קרנפים. אתם יודעים שזה מסכן את מפקדי צה"ל וקברניטי המדינה ואת אופייה, אתם יודעים שזה מנוגד לחוות הדעת של כל היועצים המשפטיים. החוק הזה הוא יום שחור לכנסת".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "ההחלטה של הממשלה להעביר את חוק ההסדרה גם בלי עמונה מוכיחה מה היא המטרה האמיתית שלו. עכשיו ברור שעמונה הייתה רק תירוץ. עז שנכנסה רק כדי לצאת ולהעביר את חוק הסיפוח. זה חוק שיחיל בפעם הראשונה את החוק הישראלי על השטחים הכבושים שמחוץ לגבולות המדינה. ממשלת ישראל החליטה ללכת היום על סיפוח בניגוד לאינטרס של המדינה אך ורק לשם פוליטיקה זולה וניסיון לרצות קומץ מתנחלים משיחיים,

שמוביל אותנו למקום שהרוב המוחלט של אזרחי ישראל לא רוצה להיות בו".

 

באיגרת מיוחדת שפרסמו תושבי עמונה הם טענו שהם דוחים את מתווה "נכסי הנפקדים" שהוצע במסגרת חוק ההסדרה החדש. הם האשימו את השר נפתלי בנט ואת ראש הממשלה נתניהו בכניעה ליו"ר כולנו משה כחלון. "היום אנחנו כבר יודעים לומר שלו היו בנט ונתניהו מתעקשים ודורשים ממפלגת כולנו כחברת קואליציה לכבד את הדרישה הבסיסית ולשמור על המשמעת הקואליציונית, אזי עמונה הייתה נשארת על המפה ו-200 ילדים והוריהם לא היו נעקרים מבתיהם", נכתב במכתב.

 

בישיבת סיעת הליכוד אתמול אחר הצהריים אמר נתניהו: "אני מבקש להתנצל מכל מי שפיתח תקוות. אנחנו עובדים קשה מאוד כדי למצוא פתרון לעמונה, ואני מניח שכל מי שיושב כאן מבין את המצוקה של התושבים. הפתרון שאנחנו בוחנים ומתכוונים להציע יאפשר לתושבים להישאר על ההר ולהישאר כקהילה. זה נכון, הם יצטרכו לזוז, אבל הם יוכלו להישאר במקום וזו בשורה מאוד חשובה".

 

שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב הזהיר כי החוק הוא צעד בדרך לסיפוח הגדה המערבית, שיש לו השלכות משפטיות חמורות כלפי ישראל ושהוא מסכל את עתיד הפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני.


פורסם לראשונה 05/12/2016 22:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים