שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דאגה בהונגריה: "רה"מ משתלט על התקשורת"
  באירופה ובקרב אזרחים הונגרים גוברת הדאגה מהשתלטות מקורבי רה"מ ויקטור אורבן על עוד ועוד כלי תקשורת גדולים - בהם המקומונים שאותם קוראים 80% מבעלי זכות הבחירה: "עיתונאים נתונים ללחצים פוליטיים, יש חשש לטוהר הבחירות"

  אנשים המקורבים לראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן הולכים ומהדקים את שליטתם בתקשורת ההונגרית ומגבירים את הדאגה בקרב מבקרי הממשלה ובקרב גופים בינלאומיים בנוגע לחופש העיתונות במדינה, וכל זה בשעה שהבחירות הכלליות הולכות וקרבות. כך טוענים גורמים באירופה ובהונגריה בשיחות עם סוכנות הידיעות רויטרס.

   

  עיתונאים אחדים ששוחחו עם סוכנות הידיעות סיפרו כי דאגה מיוחדת התעוררה בקרבם בחודש שעבר כשהבעלים האוסטרי של קבוצת התקשורת ההונגרית Mediaworks סגר את עיתון האופוזיציה הגדול ביותר במדינה ומכר את שאר הקבוצה לבעל ברית של אורבן. קבוצת התקשורת השעתה 80-70 אנשי סגל בעיתון Nepszabadsag, לפי רויטרס עיתון המזוהה עם השמאל, ולאחר מכן הבעלים החדשים פיטרו את רובם ושכרו את שירותיהם של עורכים תומכי הממשלה לשאר כלי התקשורת של הקבוצה.

  אורבן (משמאל) עם נשיא הפרלמנט האירופי. תכנים לחינמונים (צילום: EPA)
  אורבן (משמאל) עם נשיא הפרלמנט האירופי. תכנים לחינמונים(צילום: EPA)

  אורבן כבר נקט בעבר צעדים שמטרתם להגביל את התקשורת ההונגרית. בשנת 2010 הוא העביר חוקים נוקשים הנוגעים לתחום, ולאחר מכן הפחית את מרחב הפעולה של כלי התקשורת הממלכתיים.

   

  הצעד האחרון של אורבן במטרה להדק את שליטתו בתקשורת בא אחרי שבשנה שעברה חתול שחור עבר בינו לבין אחד מתומכיו הראשיים, איל ההון לאיוש סימיז'קה, שכלי התקשורת שלו הפסיקו לתמוך בראש הממשלה. מאז שנפרדו דרכיהם אישים הקרובים לאורבן התמנו לתפקידים בכירים בתקשורת, אחרי שהוא קרא באחד מראיונותיו לתומכיו להשקיע בענף התקשורת. הוא אמר כי מי שתומך במפלגת השלטון שלו צריך להשקיע "אנרגיה אישית וכלכלית" בהקמת כלי תקשורת חדשים.

   

  בתוך שנה השיק יועץ התקשורת הפוליטית הקרוב ביותר שלו, ארפד הבוני, את קבוצת Modern Media, המפיצה תוכן לאתרי אינטרנט וחינמונים. אנדרו ויינה, מפיק בהוליווד לשעבר שהפיק את סרטי רוקי ורמבו וכעת הוא נציב הקולנוע הממשלתי, השתלט על קבוצת הטלוויזיה השנייה בגודלה בהונגריה ורכש רישיונות רדיו.

   

  חשש להגינות הבחירות

  קבוצה של שותפים לעסקים עם קשרים אישיים, כלכליים או משפחתיים לנגיד הבנק המרכזי גיורגי מטלצי, אף הוא בעל ברית של אורבן, מפעילה כעת שני אתרי חדשות מרכזיים. מנכ"ל Mediaworks גאבור ליזקאי רכש עיתון כלכלי והעביר אותו מתיחת פנים – וכעת העיתון תומך בממשלה.

   

  דוברו של אורבן, זולטן קובאץ', דחה את הטענות על השפעה מופרזת של הממשלה על התקשורת. "מבחינה משפטית מבנה התקשורת שלנו תקין", אמר קובאץ'. כשנשאל על הגידול במספרם של בעלי כלי תקשורת שהם ידידותיים לממשלה אמר: "אתם מבלבלים את חופש העיתונות עם הבעלות על העיתונות".

  ראש ממשלת הונגריה עם נשיא רוסיה פוטין. משקיפים אירופים: "התקשורת פגיעה ונתונה ללחצים פוליטיים" (צילום: רויטרס)
  ראש ממשלת הונגריה עם נשיא רוסיה פוטין. משקיפים אירופים: "התקשורת פגיעה ונתונה ללחצים פוליטיים"(צילום: רויטרס)

  השליטה על חלקים גדולים בתקשורת על-ידי בעלי קשרים לראש הממשלה והתחושה שהמגמה הזו עשויה להתגבר לקראת הבחירות לפרלמנט ב-2018 גררו ביקורת בהונגריה עצמה ומחוצה לה. "אנחנו סבורים שמצב העניינים הנוכחי בתקשורת ההונגרית מדאיג מאוד", אומר בלזס נאגי נבארו, יו"ר המרכז האירופי לחופש העיתונות והתקשורת. "אנחנו חוששים לגבי היושר של הבחירות כשכלי התקשורת אינם מגוונים מספיק וזכות הציבור לקבל מידע הוגבלה".

   

  יו"ר המפלגה הסוציאליסטית מהאופוזיציה ההונגרית, גיולה מולנר, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס שכעת, כשחלקים גדולים מהתקשרות נשלטים על ידי מפלגת השלטון, מיליוני הונגרים אינם רואים ידיעות המותחות ביקורת על הממשלה. הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה, ארגון בין-ממשלתי העוקב אחר עניינים הקשורים לזכויות אדם ולחופש העיתונות, אומר אף הוא כי יש פיחות משמעותי של הפלורליזם בהונגריה, וכי התקשורת שם נעשתה "פגיעה מאוד ונתונה ללחץ פוליטי".

   

  הפריפריה בידינו

  יו"ר מפלגת הימין הקיצוני "יוביק", גאבור וונה, התלונן על דיווחים שגויים עליו ועל מפלגתו בכמה עיתונים פרו-ממשלתיים, ואמר כי הממשלה מנסה להסיח את תשומת הלב מהשחיתות. "אתם יכולים לקנות את כל התקשורת ההונגרית, עד למקומון הקטן ביותר, אבל לא תוכלו להמשיך להסתיר את מה שאתם עושים למדינה הזו מאחורי המסווה של התקשורת", אמר החודש וונה לחברי מפלגת השלטון בנאום בפרלמנט.

   

  ראש לשכתו של אורבן, יאנוש לזאר, אמר כי כמה אנשי עסקים שמרנים נענו לקריאתו של ראש הממשלה לקנות מניות בתקשורת או סייעו לעסקי תקשורת: "בכל הנוגע לאווירה התקשורתית בהונגריה אני לא בטוח שיש לזה קשר כלשהו לחופש, עכשיו כשהפקנו את הלקחים מהבחירות בארה"ב. התקשורת האמריקנית כולה הייתה נגד טראמפ – והוא רשם ניצחון מוחץ".

  "מאוחדים בחוסר ליברליזם". מפגינים נגד אורבן ופוטין בבודפשט (צילום: EPA)
  "מאוחדים בחוסר ליברליזם". מפגינים נגד אורבן ופוטין בבודפשט(צילום: EPA)

  קבוצת Mediaworks נרכשה על-ידי Opimus. לורינק מז'רוש, העומד בראש כפר הולדתו של אורבן וידוע כחבר קרוב שלו, הכחיש דיווחים בתקשורת שלפיהם יש לו קשר לשתי החברות, אבל מסמכים רשמיים מעידים על קשר בינו לבין החברות האלה באמצעות מתווכים. אחד מיועציו הקרובים ביותר הוא בעלים בלתי-ישיר של Opimus ומשתייך לחבר המנהלים של כמה חברות הקשורות ל-Opimus.

   

  Mediaworks היא השחקן הגדול ביותר בתחום העיתונים האזוריים, עיתונים הנקראים בפריפריה – שבה חיים כ-80% מבעלי זכות הבחירה. בתחום הזה שולטת הקבוצה ב-12 עיתונים ובעשרות מגזינים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "דאגה בהונגריה: "רה"מ משתלט על התקשורת""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים