שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מגיע לכם כסף: כך תקבלו החזר מס

  שכירים? ספק אם אתם מודעים למלוא הזכויות המגיעות לכם במס הכנסה, זכויות ששוות לא מעט כסף. רגע לפני סוף שנת המס - כל הדברים שכדאי לכם לעשות כדי לנצל את הטבות המס, לשלם פחות וגם לקבל החזרים

  מגיע לכם כסף: רוב השכירים לא מתעמקים בתלוש המשכורת שלהם, ולא מייחסים חשיבות רבה מדי לנושא חישובי המס, שמשום מה נחשבים לנחלתם הבלעדית של העצמאיים ובעלי העסקים.

   

  כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

   

  פעמים רבות, גובה המס שאנו משלמים אוטומטית דרך תלוש המשכורת, גבוה מהנדרש על פי חוק, וניתן לעיתים להפחית אותו באופן משמעותי.

   

  איך זה קורה? מס ההכנסה בתלוש השכר מחושב ברמה החודשית. אולם חישוב המס הסופי נעשה באופן שנתי ובהתייחס לכל הזיכויים והניכויים המותרים גם לשכירים.

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  לקראת סוף שנת המס זו הזדמנות לבדוק האם אתם זכאים להחזרי מס הכנסה מהמדינה ולהגיש דו"ח להחזר מס. גם אם זה נשמע מסובך, מסתבר שזה פשוט מאוד.

   

  חשוב רק לציין כי שכירים זכאים לבקש החזר מס בגין שש שנים, רטרואקטיבית, לכן מי שלא יפנה לרשות המסים עד סוף השנה הנוכחית, יאבד את זכאותו להחזר מס בגין שנת 2010.

   

  בעזרת ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס וגיתית שלומי, ממונה תחום חקיקה בלשכה, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת כדי לקבל את ההחזר.

   

  מי זכאי להחזר מס?

  קיימות מספר סיבות נפוצות המזכות שכירים בהחזרי מס הכנסה. הנה העיקריות שבהן:

   

  פעילות בשוק ההון - כאשר קיימים הפסדים בתיק ההשקעות מניירות ערך שנמכרו, ניתן לקזז אותם מההכנסות החייבות במס וכך להקטין את החבות במס.

   

  • תשלומים באופן עצמאי לביטוחי חיים ופנסיה מזכים אף הם בהטבות מס בדרך של ניכוי או זיכוי.

   

  • הולדת ילד בשנת המס עשויה לזכות בנקודות מס הן לאב והן לאם, סיום תואר אקדמי או לימודי מקצועי אף הוא מזכה בנקודות זיכוי במס, כאשר שווי נקודת מס אחת בשנת 2016 שווה 216 שקל לחודש (2,592 שקל לשנה).

   

  • לא רבים מודעים לכך, אך הורים לילדים המאובחנים כסובלים מהפרעות קשב וריכוז, אשר עברו ועדת השמה מטעם משרד החינוך והוחלט לשלב את ילדם בחינוך המיוחד או בלימוד מתוגבר, עשויים להיות זכאים לשתי נקודות זיכוי אשר יינתנו לאחד מההורים על פי בחירתם.

   

  • ילד שאובחן כסובל מליקוי רפואי או הפרעת קשב וריכוז ותשלום מזונות.

   

  • החלפת מקומות עבודה במהלך השנה או עבודה ביותר ממקום עבודה אחד עשויים לשנות את חישוב המס ולהקנות לעובד זיכוי הנובע מהפער הנוצר בין חודשי המס במהלך השנה.

   

  • תרומות למוסדות מוכרים, מגורים ביישוב מוכר, קבלת קצבאות (אבטלה, דמי לידה ודמי פגיעה) מביטוח לאומי, נכות ועוד עשויים להוביל לזיכוי במס.

   

  אם אחד או יותר מהקריטריונים הללו רלוונטי לגביכם, יש סיכוי גבוה שמגיע לכם החזר ממס הכנסה.

   

  איך בודקים? בדיקת הזכאות להחזר מס מתבצעת באמצעות איסוף האישורים לגבי כל ההכנסות וההוצאות המקנות זיכויים. קצת בירוקרטיה, אבל מהסוג שיכול להניב לכם החזר מס מהמדינה. שווה להשקיע בזה את הזמן.

   

  אילו אישורים נדרשים ואיך משיגים אותם?

  אישורי שכר ממעסיקים (טופס 106) - בו מפורטים הסכומים ששולמו לעובד במהלך השנה והניכויים כדוגמאת ניכוי למס הכנסה שהופחתו מהשכר.

   

  איך מקבלים את האישור? את האישור ניתן לקבל ממקום העבודה.

   

  אישור על ניכוי מס מהבנק (טופס 867) – בו מפורטים הרווחים וההפסדים מפקדונות, ניירות ערך, דיבידנד וריבית מניירות ערך והמס שנוכה במקור מהרווחים.

   

  איך מקבלים את האישור? את האישור ניתן להדפיס בקלות מאתרי האינטרנט של הבנקים השונים. עם זאת, בחלק מהבנקים לעיתים כשמדובר בשנים קודמות, יש צורך לבקש זאת מהפקיד והפעולה כרוכה בעמלת הנפקת מסמך.

   

  אישור על נכוי מס הכנסה מתשלומים המחייבים נכוי מס במקור (טופס 857) – בו מפורטים הסכומים ששולמו למשל בגין שכר מרצים, שכר סופרים וכן והמס שנוכה בגין הכנסות אלו.

   

  איך מקבלים את האישור? את האישור ניתן לקבל מהגורם ששילם לכם את השכר.

   

  אישור תשלומים לחברת ביטוח או קרן פנסיה – בו מפורטות הפרמיות וההפקדות ששולמו באופן עצמאי.

   

  איך מקבלים את האישור? את האישור ניתן להדפיס בקלות מאתרי האינטרנט של חברות הביטוח וקרנות הפנסיה.

   

  אישור על גמלאות מביטוח לאומי – בו מפורטות הגמלאות ששולמו והמס שנוכה מהן, יש לשים לב כי לא כל הגמלאות חייבות בתשלום מס הכנסה.

   

  איך מקבלים את האישור? את האישור ניתן להדפיס בקלות מאתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי, באמצעות כניסה ל"אזור האישי".

   

  אישור על סיום תואר אקדמי או תעודת מקצוע – לגבי תעודת מקצוע יש להקפיד על כך שהאישור יכלול את מספר שעות הלימוד לקבלת התעודה.

   

  איך מקבלים את האישור? ניתן לקבל מהמוסד האקדמי או הגוף שבו נלמד המקצוע.

   

  אישור על סיום עבודה וקבלת פיצויים (טופס 161 ו-161א) – בו מפורטים סכומי הפיצויים ותשלומי המס שנוכו מהם בעת המשיכה.

   

  איך מקבלים את האישור? טופס 161 ניתן לקבל ממקום העבודה, טופס 161א ממולא על ידי העובד בעת פנייתו לפקיד השומה לקבלת אישור לניכוי מס ממענק פרישה, בעת בחינת הזכאות להחזרי מס הכנסה יש להמציא את האישור שהתקבל מפקיד השומה.

   

  אישור לילד המאובחן כסובל מהפרעות קשב וריכוז  - כל מה שנדרש לצרף אל הטופס שמורידים מאתר מס הכנסה (טופס 116 א' – "בקשת זיכוי ממס בגין קרוב נטול יכולת") אישור של ועדת ההשמה ממשרד החינוך. גם אם לא ידעתם על זכאותכם, תדעו כעת שהיא מוכרת רטרואקטיבית גם שש שנים אחורה, אז מומלץ להזדרז ולהגיש את הטופס והאישור.

   

  אישורים רפואיים לגבי נכות או ילד הסובל מליקוי רפואי המקשה על תפקודו – רצוי לצרף גם אישור מביטוח לאומי המפרט את הנכות שנקבעה.

   

  צילום תעודת זהות כולל ספח – בו מפורטים תאריכי הלידה של הילדים וכתובת המגורים העדכנית. חשוב לוודא כי פרטי הילדים והכתובת העדכניים מעודכנים.

   

  אישורי תרומות – יש לוודא כי על גבי האישור מצויין כי התרומה שולמה למוסד מוכר לפי סעיף 47 לפקודת מס הכנסה. יש לוודא כי ברשותכם אישורים מקוריים בלבד.

    

  לאחר איסוף המסמכים הנדרשים, יש לבצע בדיקה על ידי הזנת כל הנתונים לתוכנה המבצעת את חישוב המס.

   

  איך מבקשים החזר?

  בקשה להחזר מבוצעת על ידי הגשת דו"ח לרשות המסים, שהוא למעשה בקשה לחישוב המס על פי הנתונים והאסמכתאות המצורפות לדו"ח. את הדוח יש להגיש פעמיים: פעם אחת באופן מקוון באמצעות האינטרנט ובפעם השניים על ידי הגשת דו"ח חתום בצירוף כל האסמכתאות למשרדי רשות המיסים באזור מגוריכם.

   

  ניתן להיעזר ביועץ מס לטיפול בתהליך מול רשות המסים, כאשר שכר הטרחה משולם רק במידה ואכן מגיע לכם החזר מס, והוא משולם לו רק לאחר שהחזר המס יגיע אל חשבון הבנק שלכם בפועל.

   

  מתי יתקבל ההחזר?

  לאחר בחינת הדו"ח והאסמכתאות יאושר (במידה והכל תקין) הדו"ח על ידי רשות המסים וההחזר יועבר לחשבון הבנק על שמכם. לשם אימות פרטי חשבון הבנק לכל דו"ח יש לצרף גם צילום של המחאה מבוטלת או אישור על ניהול החשבון בבנק.

   

  תהליך אישור ההחזר אורך לרוב מספר חודשים בהתאם למשתנים כגון סכום ההחזר, עיתוי הגשת הדו"ח ועוד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Gettyimages
  צילום: Gettyimages
  צילום: איריס מזור
  ירון גינדי
  צילום: איריס מזור
  מומלצים