שתף קטע נבחר

מעצר שווא: "ישיבה בתחנת אוטובוס אינה עבירה"

לקוי שמיעה, שעורר חשד בתחנת אוטובוס בירושלים, נעצר בגין החזקת כלי פריצה. הכלי לא נמצא, והאיש שוחרר. השופט תקף את המשטרה: "נסעתי באוטובוסים, ישיבה בתחנה אינה עבירה". המשטרה: היה חשד סביר

התיישב על ספסל בתחנת אוטובוס, נעצר לשווא ושוחרר תוך כדי ביקורת נוקבת של בית המשפט על המשטרה. בית משפט השלום בירושלים שחרר אתמול (יום ד') ממעצר אדם שנעצר לאחר ששוטרים סברו כי הוא מחזיק כלי חיתוך המשמש לפריצה. הכליאה הזמנית התבצעה אף על פי שהכלי לא נמצא ברשות האיש וחרף העובדה כי מדובר בעבירה שאינה מהווה עילה למעצר.

 

מדו"חות הפעולה של השוטרים עולה כי הם החלו לעקוב אחרי החשוד לאחר שישב בתחנת אוטובוס ולא עלה לכלי הרכב. המעצר התרחש ביום שלישי בעת שהשוטרים זיהו את האיש, לקוי שמיעה, יושב על ספסל בתחנת אוטובוס ברחוב בצלאל בבירה.

 

אתמול הובא החשוד להארכת מעצרו. נציג המשטרה טען בדיון כי השוטרים עקבו אחר החשוד, וכשביקשו ממנו להזדהות בפניהם, הוא השליך מידיו כלי עבודה מסוג "קאטר" צהוב. נציג המשטרה הבהיר כי השוטרים סברו שהחשוד החזיק בכלי פריצה ולכן עקבו אחריו. לכן, לדעת המשטרה, הייתה עילה למעצר.

מעצר שווא בירושלים (אילוסטרציה) (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מעצר שווא בירושלים (אילוסטרציה)(צילום: shutterstock)

בחקירתו הכחיש העצור מכול וכול את הטענה על השלכת "קאטר" לרצפה. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של החשוד בשישה ימים בחשד להחזקת כלי פריצה, אולם בית המשפט ציין כי אין כל חשד שהוא תכנן לבצע עבירה. יצוין כי לחשוד עבר פלילי בעבירות רכוש.

 

השופט דוד שאול גבאי ריכטר החליט לשחרר את החשוד לאלתר, ביקר בחריפות את השוטרים ודרש להעביר את החלטתו למפקד תחנת לב הבירה. "לא ברור לי מדוע אנחנו כאן", ציין השופט. "ישיבה בתחנת אוטובוס ואי עלייה לאוטובוס המגיע לתחנה, למיטב ידיעתו של בית המשפט, שנסע לא אחת באוטובוסים, אינה מהווה עבירה ובוודאי שאינה מקימה חשד סביר. מלבד זאת, ההתנהלות לא הייתה במקומה".

 

עו"ד עיסא מחמדיה, שייצג את החשוד מטעם הסנגוריה הציבורית, אמר בדיון כי "זוהי בקשה מופרכת המרתיחה את הדם. האיש הלך לתומו ברחוב, לא השליך שום 'קאטר', לא היה חשד סביר שהצדיק מלכתחילה את התנהגות הבלשים. במה חשדו בו? מה העילה? זה מעצר שווא".

 

בסיום הדיון דרש הפרקליט לפסוק למרשו פיצויים, והשופט הגיב כי פתוחה בפני החשוד דרך לפסוק זאת בהליך אחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים