שתף קטע נבחר

הפרקליטות על שחרור קצב: אם תהיה התקדמות בטיפול - נשקול בעוד חצי שנה

אם הנשיא לשעבר שהורשע באונס יתמיד בהליך טיפולי במשך חצי שנה, ישקלו בפרקליטות להסיר ההתנגדות לשחרורו המוקדם. קצב משתתף בכלא בסדנה לאסירים שמסרבים להכיר במצבם, אך עדיין לא הודה בעבירות שבהן הורשע

 

משה קצב (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
משה קצב(צילום: אלכס קולומויסקי)

ריכוך בעמדת פרקליטות המדינה לקראת הדיון מחר (יום א') באפשרות שחרורו המוקדם של משה קצב. אף שפרקליט המדינה שי ניצן הורה לפרקליטות להתנגד לשחרור המוקדם, בדיון בפני ועדת השחרורים של בתי הסוהר ניתן לקצב פתח של תקווה. ככל הנראה תצהיר פרקליטות מחוז מרכז שככל שהאסיר יתמיד בהליך טיפולי במהלך שישה חודשים נוספים, וככל שתהיה התקדמות נוספת בהליך הטיפולי, תהיה הפרקליטות מוכנה לשקול בחיוב הסכמה לשחרור מוקדם.

 

עד כה התנגדו הפרקליטות וועדות השחרורים לשחרור, בעיקר נוכח העובדה שקצב לא מקבל אחריות על מעשיו הפליליים ומסרב להביע חרטה, וממילא אינו עובר שיקום כמקובל.

 

קצב משתתף בסדנה של השב"ס למען אסירים המורשעים בעבירות מין שמסרבים להכיר במצבם. אך הוא עדיין לא הודה בעבירות שבהן הורשע ואף לא הביע חרטה בפני הנשים.

 

בתום דיון בלשכת פרקליט המדינה בהשתתפות צמרת הפרקליטות, הוחלט שאין בנתונים החדשים כדי להוות שינוי נסיבות המצדיק שינוי החלטות קודמות. כמו כן ימסרו לוועדת השחרורים שאין בטיפול שעבר קצב, טיפול שאינו נחשב "משמעותי" - כדי להפוך אותו ראוי לשחרור. הפרקליטות תמסור שיש לתת משקל משמעותי לפגיעה בנפגעות העבירה, בין היתר נוכח ההכחשה הציבורית של האסיר.

 

קצב שהורשע בעבירות מין ובהן גם עבירת אונס, נידון לשבע שנות מאסר ועד כה ריצה חמש מהן. אם תקבע הוועדה לשחררו, ולא תהיה בקשה לערעור מצד הפרקליטות, הוא צפוי להשתחרר מיידית, כיוון שכבר ריצה יותר משני שליש ממאסרו.

 

עד כה טענו בפרקליטות כי יש לתת משקל משמעותי לפגיעה בנפגעות העבירה, בין היתר נוכח ההכחשה הציבורית של האסיר. עם זאת, לא פסלו שינוי עתידי בעמדתם, כאמור, אם יראו שינוי משמעותי.

 

בדיון שייערך בכלא מעשיהו ישקלו את חוות דעת של הרשות לשחרור האסיר, שכבר בדיון הקודם המליצה על שחרורו המוקדם בכפוף לתוכנית שיקום שיעבור מחוץ לכותלי הכלא, וכן את חוות דעת של גורמי הטיפול בשב"ס שקובעת כי התנהגותו בכלא הייתה טובה. בנוסף ציינו כי אין לו עבירות משמעת ומידעים מודיעיניים שליליים. חוות דעת של הטיפול שעבר למכחישי עבירה קבעה כי חל שינוי חיובי בגישתו.

 

רק לפני כמה חודשים דחתה ועדת השחרורים את בקשת השחרור הקודמת של קצב, ולאחריה נמסר: "לא הגיעה העת להורות על שחרורו של האסיר ואין מקום לבטל את החלטתה הקודמת של הוועדה". הוועדה קבעה כי קצב יוכל להתייצב לפניה תוך שישה חודשים מהיום בתנאי שימשיך בהליך הטיפולי בכלא.

 

לאחר דחיית בקשת השחרור בחודש אפריל ערער קצב לבית המשפט המחוזי בלוד, וזה החזיר את ההכרעה לוועדת השחרורים שדנה בחוות דעת חדשה של הרשות לשיקום האסיר, שהמליצה לשחררו. גם אז הפרקליטות אז התנגדה לשחרורו. את קצב מייצגים עורכי הדין ציון אמיר ושני אילוז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים