שתף קטע נבחר

ליצמן: "קורא לציבור להימנע מאכילת סופגניות"

שר הבריאות החרדי פתח חזית נגד המאכל של חג החנוכה: "סופגניות אאוט. אפשר למצוא תחליפים לכל דבר ואין שום צורך להלעיט את הילדים שלנו בסופגניות שאינן תואמות את ערכי הבריאות והתזונה הנכונה"

 

 (צילום: חגית גורן, אלכס קולומויסקי) (צילום: חגית גורן, אלכס קולומויסקי)
(צילום: חגית גורן, אלכס קולומויסקי)

שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה נגד המאכל של חנוכה. "אני קורא לציבור להימנע מאכילת סופגניות עתירות שומן", אמר ליצמן בכנס בהרצליה של עמותת "מהיום" שמקדמת אורח חיים בריא.

 

לדברי השר, "אפשר למצוא תחליפים לכל דבר היום ואין שום צורך שנלעיט את ילדינו בסופגניות שאינן תואמות ערכי הבריאות והתזונה הנכונה".

 

ליצמן הוסיף ואמר: "כשאמרתי להימנע מאכילת מקדונלדס, אנשים חשבו שהשתגעתי. אולי לא הייתי צריך לציין אז את שם החברה. התכוונתי לג'אנק פוד. אם הייתי צריך להגיד היום, הייתי אומר: סופגניות אאוט. אפשר לאכול כמובן, כי זה חלק ממנהג החג, אבל יש גם אפשרות לתחליפים".

 

במסגרת קמפיין של משרד הבריאות לעידוד צריכת מזון בריא, תקף בחודש אפריל ליצמן את ענקית המזון המהיר מקדונלדס. "צריך לחנך את הילדים לא לאכול ג'אנק פוד. מקדונלדס אאוט. לא במדינתנו", קרא השר. "אני יודע שיצעקו עליי מאחורי הגב, ויגידו: 'במשרד הבריאות מחלקים שתייה'. צריך לא לאכול כל כך הרבה סוכריות. זה נכון לסוכרת וזה נכון ללב. זה מה שאנחנו הולכים לעשות בשנה הקרובה - מניעה", הוסיף.

 

ליצמן הדגיש כי האמירות הללו מתקבלות בכעס רב אצל גופים שונים: "אני יודע שלוחצים ואני יודע שיש אנשים שלא אוהבים את זה וחברות גדולות לא אוהבות את זה. יש לי סוד בשבילכם. אין לי פריימריז. בחרתי במשרד הבריאות כי חשבתי שזה המקום שבו אפשר להציל אנשים".

  

"אני מתכוון ללכת עד הסוף בקמפיין לתזונה נכונה", הבהיר ליצמן בוועידת ישראל לרפואה בחודש אוגוסט. "אי-אפשר לצאת לרחוב עם רובה ולמנוע אכילת ג'אנק פוד, אבל צריך לעשות סדר באוכל, והדרך לעשות זאת היא בחינוך - להתחיל בבתי ספר. ביחד עם שר החינוך אנו פועלים לאסור על מכירת דברים מתוקים בתוך בית הספר", אמר השר.

 

 

לפני כשלושה שבועות הגישה ועדת האסדרה לקידום תזונה בריאה בישראל את המלצותיה לשר הבריאות ליצמן. עיקרי ההמלצות שלה: הפחתת סוכר, מלח ושומן רווי במוצרים, וסימון מוצרים מזיקים באדום ומוצרים בריאים בירוק. אחוזי הסוכר יסומנו באמצעות כפיות, וסימון קלוריות, מלח ושומן רווי יובלט על גבי העטיפה. עוד היא ממליצה למנוע שיווק של מזון מזיק לילדים ולהגביל את פרסומו, ולדאוג להנגשה כלכלית של מזון בריא, בין היתר על ידי סבסוד לחם מלא.

 

יישום התוכנית יחל בינואר 2018, עם אפשרות להארכה של עד שישה חודשים, בכפוף לאישור שר הבריאות. זאת, על מנת לאפשר ליצרנים לפתח מוצרים קיימים מחדש ולהתאים אותם לטעם הקהל.


פורסם לראשונה 11/12/2016 23:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגית גורן, אלכס קולומויסקי
הסופגניה - האויב החדש של שר הבריאות
צילום: חגית גורן, אלכס קולומויסקי
מומלצים