שתף קטע נבחר

ח"כ ברקו למתלוננת על הטרדה מינית: "אל תפתחי כאן את היחסים האינטימיים"

משתתפת בדיון בוועדה לקידום מעמד האישה טענה כי חברת הכנסת מהליכוד לא טיפלה כראוי בתלונה על אחד מעוזריה: "היא 'כיסת"חה' את המקרה". ח"כ ברקו הגיבה: "תפני למשטרה, ואל תפתחי את היחסים האינטימיים שלך כאן בפני כולם". אחר כך היא הבהירה: "טיפלתי בתלונה". צפו בעימות

 

 

 

עימות סוער בין אישה שטוענת כי הוטרדה מינית לבין חברת כנסת: במהלך דיון שנערך היום (ג') בוועדה לקידום מעמד האישה של הכנסת, טענה אחת הנוכחים כי חברת הכנסת ענת ברקו (הליכוד) לא מטפלת בתלונה שהעבירה לה על הטרדה מינית לכאורה מצד אחד מעוזריה. האישה ציינה כי "ברקו 'מכסת"חת' את המקרה", וחברת הכנסת טענה מנגד כי התלונה טופלה על ידה.

 

האישה, שטוענת כי הוטרדה מינית, הטיחה בח"כ ברקו: "הגעתי במיוחד, אני רק רוצה להעלות את הסוגיה. גברת ברקו הסבירה את עצמה, אז היא יודעת במה מדובר. המקרה הועבר לח"כית והיא 'כיסת"חה', סליחה על הביטוי הלא-פרלמנטרי".

 

עוד אמרה האישה לעברה של חברת הכנסת כי "זה הועבר לממונה על ההטרדות המיניות שעשתה עבודת קודש. משם זה עבר ליועץ המשפטי לכנסת, ונאמר שאין מי שיטפל בו, רק המשטרה, ואת גברת ברקו איימת עליי שאני מטרידה אותך, וזה יוכח, את איימת עליי שאני מטרידה אותך".

 

ח"כ ברקו הגיבה: "תפני למשטרה, ואל תפתחי את היחסים האינטימיים שלך כאן בפני כולם, אם היה לך חבר, טוב? את מוזמנת לפנות למשטרה". בשלב זה קראה יו"ר הוועדה ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) את ח"כ ברקו לסדר, ובהמשך הרחיקה אותה מהדיון.

 

אחרי הדיון פרסמה ח"כ ברקו הודעה שבה נאמר: "לפני כמה חודשים פנתה אליי מתלוננת שטענה כי העוזר הפרלמנטרי שלי הטריד אותה הטרדה מינית מילולית במהלך חילופי מסרונים ביניהם. היא עצמה ציינה כי הם שוחחו ונפגשו מחוץ לכנסת. הצעתי למתלוננת לפנות למשטרה ואף פניתי מיידית ליועץ המשפטי של הכנסת. תלונה זו אף טופלה על ידי הממונה בכנסת לפי החוק למניעת הטרדה מינית".

 

ברקו ציינה עוד בדברי ההבהרה שלה: "פניתי בעצמי למשטרה ושאלתי אם אני יכולה להתלונן עבור אותה מתלוננת, ואולם נמסר לי שהמתלוננת חייבת להתלונן באופן אישי. צר לי כי המתלוננת בחרה שלא להביא את תלונתה בפני הגורמים המוסמכים ולדבר בעניין זה בפני ועדה רבת משתתפים בכנסת, שאין לה כלים וסמכות לבחון טענותיה".

 

גם דובר הכנסת פרסם הודעה בעקבות התקרית. לדבריו, "לפני כשמונה חודשים הועברה תלונה לממונה בכנסת לפי החוק למניעת הטרדה מינית נגד יועץ פרלמנטרי של חברת הכנסת ענת ברקו. התלונה הוגשה על ידי מתלוננת אשר אינה נמנית עם סגל עובדי הכנסת או היועצים הפרלמנטריים. בתלונה נטען כי היועץ הפרלמנטרי שלח למתלוננת מסרונים בעלי אופי מיני.

 

"התלונה נבחנה הן על ידי ח"כ ברקו והן על ידי הממונה בכנסת, בליווי הלשכה המשפטית של הכנסת. לאחר בחינת הדברים עלה ספק רב אם לאירוע הנטען יש קשר לעבודה בכנסת. על כל פנים טיפול במישור המשמעתי לא היה רלוונטי נוכח זהותם של המעורבים שאינם עובדי הכנסת. לאור זאת הציגה הממונה בפני המתלוננת את האפשרויות העומדות לרשותה בהתאם לחוק, ובהן האפשרות להגיש תלונה במשטרה".

 

עוד ציין דובר הכנסת כי "התייחסותן של הממונה בכנסת ושל ח"כ ברקו אף הועברה בכתב למתלוננת. הטיפול בנושא נעשה באופן מקצועי וללא דופי, הן מצד ח"כ ברקו והן מטעם הממונה בכנסת. מפאת צנעת הפרט של המעורבים לא נוכל למסור פרטים נוספים".

 

דיון ב"הטרדות מיניות בערים מעורבות" 

במהלך הדיון, שעסק בנושא "הטרדות מיניות בערים מעורבות", הדגיש נציג המשטרה כי הוא לא מכיר תופעה של יהודיות שמוטרדות על ידי ערבים, ואף ציין כי חלה ירידה במספר ההטרדות המיניות ביישובים מעורבים.

 

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), שהייתה בין יוזמי הדיון, אמרה: "אני נגד כל הטרדה מינית, אבל מותר לנו לדבר על הטרדות מיניות בצבא, אז למה לא אצל הערבים? זה לא פוליטיקלי קורקט? צריך לדבר על זה אחרת זה לא ייעלם. הטיפול בעבריין מין מתחיל בכך שהוא מודה. אם לא נגדיר את הבעיה לא נוכל לטפל בה".

 

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר מנגד: "כולנו הורים, גם לנו יש בנות ודבר כזה בהחלט גורם לטראומה קהילתית. אנחנו קוראים למשטרה למצות את הדין עד תום, לא משנה יהודים או ערבים. אני רואה כאן הרכב חסר תקדים של אורחים וחברי כנסת בנושא שהיה רצון לעשות אותו נפיץ על רקע לאומי. לבי עם המשטרה שאמרו נתונים שלא עלו עם מה שחברת הכנסת מלינובסקי אמרה. בואו נתאחד כדי להיאבק בתופעה הבוטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים