שתף קטע נבחר

הניסוי בפינלנד מתחיל: 560€ לכל אזרח, מובטל או לא

התוכנית המהפכנית של פינלנד יוצאת לדרך: הפרלמנט הפיני אישר צעד ניסיוני שבו 2,000 מובטלים יקבלו כל חודש "שכר בסיס" - בין שיעבדו ובין שלא. המטרה: שיעזו ליזום ולהסתכן בהקמת עסקים בלי לחשוש להיכשל. אם התוכנית תצליח - היא תורחב לכל אזרחי פינלנד

הפרלמנט בפינלנד אישר אמש (יום ג') להוציא לדרך את התוכנית הניסיונית שבמסגרתה מובטלים יקבלו מדי חודש 560 אירו, שיהיו בגדר "שכר בסיס". זהו צעד שייתכן שבעתיד יורחב לכל אזרחי המדינה, בלי קשר לשאלה אם הם מובטלים או לא.

 

התוכנית היא חלק מהבטחת בחירות של ראש הממשלה יוהה סיפילה. הממשלה מקווה שבעזרתו היא תקדם את התעסוקה, תקל את הבירוקרטיה ותפשט את מערכת הרווחה המסובכת. 143 חברי פרלמנט הצביעו בעד, 21 הצביעו נגד ו-31 נמנעו.

560 אירו? בפינלנד תחיו מזה טוב ()
560 אירו? בפינלנד תחיו מזה טוב

בניסוי, שיימשך שנתיים ויסתיים בסוף 2018, ישתתפו 2,000 מובטלים בני 58-25. המטרה היא לגלות אם כפי שהממשלה חושבת למובטלים המקבלים שכר בסיס גם בלי לעבוד תהיה מוטיבציה גדולה יותר למצוא עבודה או לפתוח עסק בגלל הידיעה שגם אם ייכשלו – תהיה להם הכנסה מובטחת.

 

ראש הממשלה סיפילה, איש עסקים בעברו, משוכנע שהבטחת הכנסה בסיסית לכל אזרח תגרום לפינים לגלות יוזמה רבה יותר ושהרפורמה היא תגובה הולמת לשינויים שחלו בשוק העבודה, שהוא בלתי יציב כיום בהשוואה לעבר.

 

באופוזיציה הפינית לא דוחים את הרעיון, אך טוענים שקבוצת המחקר קטנה מדי לנוכח העובדה שבמדינה חיים 5.5 מיליון בני אדם, וכי לא די במחקר המצומצם הזה כדי לקבל החלטות גורפות.

 

שכר בסיס בגובה 560 אירו יכול לאפשר חיים יפים מאוד בפינלנד.

פורסם לראשונה 13/12/2016 20:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
פינלנד. אולי מובילה מהפכה
צילום: shutterstock
מומלצים