שתף קטע נבחר

בדרך לפינוי בכוח: תושבי עמונה דחו את הפשרה

בתום יום של ויכוחים סוערים ולחץ פוליטי כבד, הכריעו תושבי עמונה: 59 נגד ההצעה מול 20 תומכים בלבד. במאחז הסבירו: אין ודאות שלכל התושבים יהיה פתרון מגורים על ההר. פינוי בכוח צפוי כבר בימים הקרובים, אלא אם יהיה פתרון של הרגע האחרון או דחייה נוספת של בג"ץ

 

דנו במשך יום שלם. התושבים בעמונה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
דנו במשך יום שלם. התושבים בעמונה(צילום: אוהד צויגנברג)


תושבי עמונה דחו הלילה (ה') את מתווה הפשרה שהוצע להם להעתקת המאחז, בתום יום ארוך שבו דנו בהצעה וניסו להגיע להסכמות. בתום ספירת הקולות, מעט לאחר חצות, התברר כי המתווה נדחה ברוב גדול של 59 מתנגדים מול 20 תומכים בלבד.

 

התושבים ניסו לנווט בין דרישת נציגי הממשלה וראשי ההתיישבות שיגיעו להסכמה, לבין גורמים קיצוניים שקראו להגן על הבית - ולא להתפנות. הם הסבירו את ההחלטה לדחות את המתווה בכך שאינו מבטיח שלכל תושבי המאחז יהיה פתרון מגורים על ההר עצמו. עם זאת, התושבים אמרו אמש כי אם יגיע בכל זאת פתרון של הרגע האחרון הם יהיו מוכנים לשקול גם אותו, אך לנוכח תוצאות ההצבעה נראה כי פינוי בכוח עלול להתרחש כבר בקרוב מאוד. על פי החלטת בג"ץ, על המאחז להתפנות עד ל-25 בדצמבר, ומשעות הערב הגיעו אלפי בני נוער בכדי להתנגד לפינוי אפשרי.

 

החלטתם של אנשי עמונה עוררה תגובות רבות בימין, משני צידי המתרס. אנשי הבית היהודי והשרים הבכירים קיבלו את ההחלטה על הדחייה בתדהמה: "זה חוסר אחריות, הם הכניסו את המערכת לסחרור מסוכן שלא ברור איך נצא ממנו", אמר גורם בימין. מנגד אנשי ימין קיצוני בירכו על ההחלטה ואמרו כי יש להיאבק על השארות עמונה על ההר.

 

"המתווה לא מבטיח פתרון לכולם". רוב גדול הצביע נגד (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"המתווה לא מבטיח פתרון לכולם". רוב גדול הצביע נגד(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

לאורך כל שעות הדיונים הארוכות עמדו מחוץ לחדר מאות בני נוער ושרו שירי ארץ ישראל במטרה לחזק את רוחם של התושבים. על הפרק: הסוגיה המשפטית שמטלטלת את המערכת הפוליטית כבר כמה חודשים. לפי מתווה נכסי נפקדים האחרון שהועבר לתושבים לאישור, הוראת בג"ץ לפינוי היישוב תבוצע במלואה ובאופן מיידי. המשמעות: כל המבנים המצויים במתחם הקיים של עמונה יפונו. במקביל, המדינה תפעל להקמת 11 מבנים יבילים וזמניים בגבעה סמוכה ששטחה בין 6 ל־8 דונמים.

 

"לצורך כך", נכתב במתווה, "חלקה זו תוקצה באופן מיידי למועצה האזורית מטה בנימין לתקופה של שנתיים, ויינתן בה היתר בנייה שתוקפו לשנתיים". בנוסף, המדינה תפעל להציב כ־40 מבנים יבילים בחלקות הסמוכות ליישוב עמונה לתקופה של שנתיים.

 

מעבר לרצון להימנע ממאבק מול כוחות המשטרה וצה"ל, הדילמה העיקרית של תושבי עמונה סובבת את גורל המפונים בטווח הארוך. העובדה כי מתווה הפשרה הנוכחי שעליו עמלו בממשלה שבועות רבים, ואשר קיבל את אישור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, מקצה כשנתיים למציאת פתרון קבע - מעלה חשש כי לא כל תושבי עמונה יזכו לכך.

 

"לאחר שיובהר, בסיומם של תהליכים אלו, היקף השטח הנמצא בחזקת הממונה, יבחנו הגורמים המקצועיים אם ניתן מבחינה תכנונית להקים התיישבות ארוכת טווח במקום, ובהמשך לכך יבחן היועץ המשפטי לממשלה אם ניתן לאשר זאת מבחינה משפטית", נכתב במתווה. "אם התהליך המפורט בסעיף זה לא יסתיים, בהכרעה כזו או אחרת, בתום תקופת השנתיים האמורה לעיל, יוארכו היתרי הבנייה וההקצאות ביחס לחלקות לפרק זמן קצר נוסף, כפי שיידרש עד להשלמת התהליך".

 

אף שבמתווה שהועבר לאישור התושבים צוין גם כי "המדינה תכין פתרונות דיור זמניים לתושבי עמונה ביישוב עפרה, למקרה שבו ייווצר פער בלוחות הזמנים בין יום הפינוי של היישוב עמונה לבין הצבת המבנים בחלקות", התושבים חוששים כי רק אותן 11 המשפחות הראשונות שיועברו זמנית לעפרה למעשה יזכו למגורי קבע, בעוד שיתר המשפחות, שאמורות לקבל מגורים בשלבים מאוחרים יותר, עלולות להיתקל בהתנגדות בג"ץ ולמצוא עצמן ללא פתרון.

הפגנה נגד הפינוי בכיכר פריז בירושלים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגנה נגד הפינוי בכיכר פריז בירושלים(צילום: EPA)

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

 

מטעם תושבי עמונה נמסר: "אנחנו תושבי עמונה, הגענו לכאן כזוגות צעירים לפני שנים רבות. כאן ילדנו את ילדינו, כאן בנינו את בתינו, כאן ברגבי מולדת נטועים כל זיכרונותינו המשפחתיים, כאן צמחו זיכרונות ילדינו, כאן נולדו רגעי האושר שלנו, כאן, בבתינו, ציינו את ימי ההולדת וימי הנישואין, את חגי ישראל ואת מועדיה.

 

"בשנה האחרונה ניהלנו את מערכת חיינו במטרה אחת ויחידה - רצון להישאר בבית. רצון להישאר בהר עמונה. המאבק שהובלנו הביא להישגים רבים להתיישבות ביהודה ושומרון ולהתבססות עם ישראל בערש הולדתו - בין היתר הבאנו לקידום חוק ההסדרה ולהצגת עמדת המתיישבים בציבור הרחב באופן בהיר ומכובד. לצערנו, בישורת האחרונה של המערכה על בתינו - נותרנו מחוץ לחוק ההסדרה. נותרנו מול אמת מרה של גירוש צפוי - הרס הבית והיישוב וטראומה לילדינו ולנו.

 

"היום הזה, לאחר מערכה סיזיפית בת שנה ארוכה וקשה, הוצע לנו מתווה לפיו יוכשר שטח מצומצם בעמונה לבתים זמניים חלופיים, עבור רבע ממשפחות היישוב, ואילו בנוגע לשאר המשפחות – קיבלנו הצהרות מעורפלות ומתווה בעייתי ביותר. למרות השמחה הראשונית, מעיון בפרטי ההצעה התברר לנו כי מדובר ב'גבינה שוויצרית' - המדינה איננה מתחייבת לכלום, והכל תלוי ומותנה בפרוצדורות משפטיות רבות כאשר לא ניתנה שום ערובה להצלחתן ולעמידת המדינה מאחוריהן. אנחנו למודי ניסיון העבר מגירושים קודמים, ואיננו סומכים על אמירות שאין מגובות בהתחייבות, בייחוד לאור העובדה שגם המתווה הנוכחי הוצג לנו בתחילה באופן אחד, אך בפועל המסמך עליו התבקשנו לחתום היה רחוק מכך מאוד.

 

"במצב דברים זה אנחנו בוחרים להיות נאמנים למטרה שבשמה יצאנו לדרך. היינו מוכנים לספוג את הרס ביתנו הפרטי, ואת המעבר ממקום למקום, ובלבד שיישאר ישוב יהודי על ההר. אך המתווה שהוצע לנו אינו מספק כל ודאות או התחייבות כי אכן נצא מביתנו לבית חלופי. לאחר משא ומתן נוסף נודע לנו כי המדינה אף איננה מתכוונת לכרוך בין עזיבתנו את ביתנו ובין מימוש המתווה - היועמ"ש לא יבקש התליית פסק הדין לפינוי במקרה שמנגנון נכסי נפקדים ייתקף בבג"ץ וייעצר בצו ביניים.

 

"לאור זאת ולאור אי הוודאות המובנה במתווה, החליטו הערב תושבי עמונה ברוב מוחלט לאחר עשר שעות דיון, לדחות את המתווה המוצע. נדגיש: אם תהיה התחייבות מפורשת של המדינה לבניית הבתים החלופיים כאן בעמונה ולדחיית הפינוי עד לאחר הבנייה - נוכל לקבל זאת. אם לעומת זאת, המדינה לא תוכל להתחייב לבניית הבתים החלופיים ולמעבר מדלת בתינו לדלת הבתים החלופיים מבלי לרדת מההר, כי אז לא נוכל לקבל את הצעת המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
התכנסות תושבי עמונה, אמש
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים