שתף קטע נבחר

משפחת פרס בחנוכה האחרון של אובמה

בנו ונכדתו של הנשיא התשיעי הוזמנו לוושינגטון לטקס הדלקת הנרות עם הנשיא אובמה. "הוא אמר פעם אחר פעם כמה שהוא העריך את אבא שלי וכמה שהוא חסר, לא רק לו - אלא לכל העולם". בני משפחת פרס הביאו עמם חנוכייה שניצלה מאש הנאצים בתקופת השואה

 

במסגרת חגיגות החנוכה המוקדמות ברחבי העולם התקיים לפנות בוקר (ה') טקס הדלקת הנרות החגיגי המסורתי בבית הלבן. השנה, להדלקת הנרות האחרונה שלו כנשיא ארצות הברית, החליטו ברק אובמה ורעייתו מישל להזמין את בני משפחתו של שמעון פרס ז"ל, שהיה חבר קרוב שלהם לאורך השנים.

 

בנו של הנשיא התשיעי, חמי פרס, ונכדתו מיקה אלמוג, הדליקו יחד עם הנשיא אובמה את הנרות לצלילי שירי החג, בחנוכייה משפחתית בעלת ערך רב ששרדה בשואה ועברה מדור לדור במשפחת פרס-וולדן. אל השירה הצטרפו מאות המוזמנים - ראשי הקהילות היהודיות, שר האוצר האמריקני ג'ק לו, חברי קונגרס, בכירי הבית הלבן ומכובדים.

"מעין התאספות משפחתית". הנשיא אובמה עם בני משפחת פרס בטקס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"מעין התאספות משפחתית". הנשיא אובמה עם בני משפחת פרס בטקס(צילום: AFP)
 

"החנוכייה שעברה את אש הכיבוש הנאצי". הדלקת הנרות בבית הלבן (צילום: mct) (צילום: mct)
"החנוכייה שעברה את אש הכיבוש הנאצי". הדלקת הנרות בבית הלבן(צילום: mct)

בטקס נכחו גם קרובי משפחתו של ניצול השואה וחתן פרס נובל לשלום אלי ויזל, שהלך לעולמו בחודש יולי האחרון. "היה מרגש מאוד להיות שם בהדלקת החנוכייה שעברה את אש הכיבוש הנאצי והאירה בבית הלבן. זה מסמל בעיניי סוג של נס ואת המשכיותו של העם היהודי", אמר חמי פרס בשיחה עם ynet לאחר סיום האירוע.

 

הנשיא אובמה העניק בעבר לשמעון פרס את מדליית החירות, והקשר האישי בין הנשיאים היה חם. "התחבקנו והוא אמר פעם אחר פעם כמה שהוא העריך את אבא שלי וכמה שהוא חסר, לא רק לו - אלא לכל העולם. מרגש מאוד לשמוע דברים כאלה מפי נשיא מכהן, במיוחד כשהוא נמצא בסיום תקופתו וזה באמת בא מהלב. אני מקווה שנשמור על הקשר איתו", אמר חמי פרס.

 

חמי פרס מספר על האירוע, שהיה לדבריו מעין "התאספות משפחתית": "יש בחג הזה ערכים משותפים, זה חג של אור ושל תקווה, ושל ניצחון הטוב על פני הרע וגירוש החושך, שנראה שהוא הולך וגדל בעולם, והחג הזה מביא תקווה".

"שמעון פרס לימד איתנו שאמונה וחזון יכולים להאיר את חיינו". אובמה בטקס הדלקת הנרות (צילום: mct) (צילום: mct)
"שמעון פרס לימד איתנו שאמונה וחזון יכולים להאיר את חיינו". אובמה בטקס הדלקת הנרות(צילום: mct)

גם הנשיא אובמה התייחס לקשר הידידות העמוק ששרר בינו לבין פרס ז"ל, ואמר: "הלילה מיקה וחמי ידליקו את החנוכייה בבית הלבן, כשם ששמעון פרס לימד אותנו שאמונה וחזון יכולים להאיר את חיינו. אני מקווה שזכרו יעניק לנו השראה לראות את אלו הזקוקים לאור, לזהות ולסייע לאלו שנמצאים באפלה ובמצוקה וזקוקים לסיוע, גם אם הם שונים מאיתנו. אני מקווה כי נרות החנוכה יסייעו לנו לשאוף ולעבוד למען השלום כפי ששאף שמעון פרס, גם כשזה קשה - בעיקר כשזה קשה".

 

עוד אמר אובמה כי "סיפורו של חג החנוכה הוא סיפור על עקשנותו והתמדתו של העם היהודי, והמשפחות המדליקות נרות מהללות את חירותן לקיים בגאווה את מצוות הדת היהודית".

 

החנוכייה שניצלה מאש הנאצים

סיפור החנוכייה שבה הדליקו את נרות החנוכה בבית הלבן מתחיל בכפר קטן בפריז, שבו התחבאו בני משפחת וולדן - משפחת חתנו של שמעון פרס ז"ל, תוך הסתרה מוחלטת של היותם יהודים. למשפחה היה אוסף יודאיקה וכלי כסף בן כמה דורות, והם הפקידו אותו במחבוא אצל איכר מהעיירה הסמוכה מאחר שידעו כי הנאצים קרבים ואוסף היודאיקה היקר ללבם עשוי להסגיר את היותם יהודים ולגרום למותם.

 (צילום: mct) (צילום: mct)
(צילום: mct)

עת הגיע חג החנוכה, החליט סב משפחת וולדן לקיים את מצוות הדלקת נרות החנוכה, והשיב לביתו את החנוכייה מן האוסף המוחבא. את ההדלקה ביצעו בני המשפחה ספונים בביתם עם וילון סגור, ובהיחבא. במהלך אותו חג חנוכה שרפו הגרמנים את חוות האיכר, ובה כל האוסף המשפחתי - הפריט היחיד שניצל היה החנוכייה, שאותה לקחה המשפחה לביתה.

 

את החנוכייה ששרדה בשואה ועברה מפולין לצרפת ולישראל הביא לחיק משפחת פרס חתנו של הנשיא התשיעי, פרופ' רפי וולדן. הנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל, אשר גדל וחונך בידי סבו הרב צבי מלצר על ערכי המסורת והדת היהודית, הקפיד על טקסי הדלקת הנרות בכל חג חנוכה, וחנוכייה זו תפסה מקום של כבוד מדי שנה במשפחת פרס-וולדן המורחבת. פרס עצמו נולד בעיירה וישנייבה בפולין, אשר הועלתה באש להבות הנאצים במהלך השואה, ורבים מבני משפחתו ובהם סבו וסבתו נרצחו.

 

בין אולמות הבית הלבן התמקמה מקהלה ווקאלית, ועם יציאתו של חמי פרס מהאירוע הא פתחה בשירה בעברית של השיר "עוף גוזל". "ריגש אותי מאוד לשמוע שיר בעברית של אריק אינשטיין שאני מאוד אוהב, זה היה רגע שנגע בי במיוחד", סיפר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הדלקת נרות בבית הלבן
צילום: AFP
מומלצים