שתף קטע נבחר

מנכ"ל רשת מלונות פרימה: "שהאורחים יזכרו את המלון, גם אם הוא רק 'בסדר'"

בשיחת מנהלים, אבי דור מספר איך מושכים אורחים למלונות שאינם חמישה כוכבים, על התקופות הקשות בהן ענף התיירות נפגע מהמצב הביטחוני, מה הוא חושב על כסף ("אמצעי להשגת מטרות") ובמה היה עוסק בעולם מקביל ("ימאי. אני רוצה לחצות אוקיאנוסים"). ראיון

"לרוב, כשמנסים להיזכר בשם של מלון ששהו בו, בכל מקום בעולם, לא זוכרים את שמו, אלא אם השהייה בו היתה כרוכה בחוויה שלילית במיוחד או חיובית באופן יוצא דופן. אחרת זה נכנס להגדרה של מלון 'בסדר'", מסביר מנכ"ל רשת מלונות פרימה, אבי דור, ומוסיף, "כמנהל של רשת מלונות, שאינם מלונות יוקרה של 5 כוכבים או מלונות דרכים, חיפשתי דרך, שמי שיצא מהמלון יזכור אותו, גם אם הוא רק 'בסדר'. המטרה, שהמלון לא יהיה רק אמצעי, ולאחר שיצאו ממנו, ירגישו כאילו לא היו בו".

 

כתבות נוספות במדור שיחת מנהלים

 

איך זה מתקיים בפועל?

דור מספר שהכל טמון בסלוגן של הרשת, "מלון עם רעיון": "חיברנו את המלונות השונים לסביבה בה הם חיים. אם זה להיסטוריה של המקום, לקהילה או לתרבות. ככה נוצר פרימה מיוזיק באילת, שמעוצב בצורה ססגונית ומתחבר בהלך הרוח שלו לתחושת החופש בעיר. הפעילויות בפרימה ספא בים המלח, מעניקות רגיעה וחיבור בין גוף לנפש.

 

אבי דור ומשפחתו ()
אבי דור ומשפחתו

"המלונות בירושלים מחברים את השוהה בהם למורשת, לתרבות ולמסורת. אם זה בפאלאס, בו מקפידים על ערכי הדת ומקבלים חוויה אנתרופולוגית, או בפרימה פארק, שמחבר את השוהים בו לחוויית היין, וכל הפעילויות והעיצוב שלו הם בהשראת הכרמים בהרי יהודה".

  

גיל: 53

מצב משפחתי: נשוי, אב שלוש לבנות וכלבה

מגורים: רעננה

השכלה: תואר שני במנהל עסקים, עם התמחות בתיירות

תפקיד: מנכ"ל רשת מלונות פרימה במשך 5 שנים.

נתוני חברה: המלון הראשון בישראל, אסטור בתל אביב (היום פרימה אסטור), הוקם בשנות ה-60 על ידי הנרי מוסקוביץ'. ניצול שואה, שעבר להתגורר בארה"ב, התעשר מנדל"ן מניב והקים מלון בישראל מטעמים ציוניים. לפני שנתיים מוסקוביץ' נפטר בגיל 102, ובעלות הרשת הועברה לבניו. נכון להיום, הרשת כוללת 14 מלונות בישראל בלבד. המחזור השנתי שלה עומד על כ-250 מיליון שקל, ומועסקים בה כ-1,000 עובדים.

 

ומי שלא מתחבר לפעילויות ורק רוצה לנוח?

"אנחנו לא כופים את עצמנו על הלקוחות. מי שרוצה יכול להשתתף בפעילות, בטיולים או בסדנאות שמותאמים לקונספט המלון. ב-DNA של הרשת נמצאת החשיבה, שמי שלוקח חלק פעיל בפעילויות - חווית האירוח תישאר חקוקה בו".

 

דור בזמן השקת פרימה לינק פתח תקוה ()
דור בזמן השקת פרימה לינק פתח תקוה
 

סדר יום

06.30: מתעורר, שותה קפה יחד עם עיתוני הבוקר ובמקביל עובר על מיילים בחטף.

07:30 : לוקח את בתי לביה"ס, משם ממשיך לעבודה. בדרך עורך שיחות עדכון עם המנהלים בחברה.

09.00: יוצא לסיורי שטח במלונות הרשת הקיימים והעתידיים, שצפויים להיפתח ברבעון הראשון של 2017, או מקיים פגישות במשרד עם צוותי הכספים, שיווק, רגולציה וקונספט.

20.30: מסיים את יום העבודה.

22.00: שוחה פעמיים בשבוע.

 

איך הגעת למנכ"ל את החברה?

"לפני כעשר שנים הכרתי את בעלי החברה, מארק מוסקוביץ, שמתגורר בארה"ב. באותו זמן שימשתי כסמנכ"ל השיווק של מלונות אפריקה ישראל. 5 שנים לאחר מכן נפגשנו שוב דרך מכר משותף, ונעניתי לאתגר לשמש כמנכ"ל של רשת מלונות פרימה".

 

עם ניר צוק ממסעדת מאפו בפרימה סיטי תל אביב ()
עם ניר צוק ממסעדת מאפו בפרימה סיטי תל אביב

מתי הבנת שאתה במסלול להצלחה?

"די בתחילת הקריירה המקצועית. מיד עם הכניסה לתפקיד הראשון בענף הבנתי שאני אוהב את תחום התיירות, נלהב לשרת את ציבור הלקוחות שלי וכנראה טוב במה שאני עושה. הודות ליוזמה ולהתלהבות שגיליתי בכל תפקיד ותפקיד הצלחתי להתקדם בתפקידים רוחביים ולהגיע לכל יעד שסימנתי לעצמי - וזה הפידבק המשמעותי ביותר עבורי, שאני נמצא על המסלול שאני צריך להיות בו".

 

מה ההישג הכי גדול שלך?

"בענף התיירות ישנה רמה גבוהה תמידית של אי ודאות. הוא תלוי בהרבה משתנים שאינם תחת האחריות שלנו. אחת התקופות המאתגרות היתה במהלך 'צוק איתן' וסדרת הפיגועים בירושלים. הפגיעה בענף התיירות הנכנסת ובתיירות הפנים היתה מיידית.

 

"במהלך אותה תקופה ועד היום הצלחנו לעמוד בשלוש מטרות משמעותיות, המשך הרחבת הרשת בהתאם ליעדים שהגדרנו לעצמנו, בניית מלונות חדשים ברעננה ובפתח תקווה ובהוצאת תכנית השיפוצים לפועל. חשוב לציין, שבמהלך כל התקופה לא פיטרנו עובדים מתוך תחושת אחריות הדדית לשמור על צוות הרשת. במהלך כל הזמן הקשה הצלחנו לראות את היום שאחרי המשבר, שמרנו על קור רוח וידענו שנגיע ליום שאחרי מחוזקים יותר".

 

ספר על כישלון שלך בדרך, משהו שאתה מתחרט עליו

"אני לא נוהג להתייחס להחלטות או למהלכים שלי כאל כישלונות, אלא כטעויות. אני תמיד מזכיר לעצמי שטעיתי כי גיליתי יוזמה וקיבלתי החלטה שעלולה להוביל לטעות.

 

לא פוטרו עובדים בצוק איתן. אבי דור ()
לא פוטרו עובדים בצוק איתן. אבי דור

"כדוגמא, אם בחרתי מנהל והתברר שהוא לא מתאים לתפקיד, בסופו של יום צריך להיפרד ממנו, וזה מוביל לשרשרת פעולות שנגזרות מכך. כל טעות שנפגעים ממנה אנשים - אני מצטער עליה, גם אם אני יודע שפעלתי נכון. גם החלטה שיווקית כזו או אחרת עלולה להתברר כטעות, מה שמביא לחישוב מסלול מחדש. כל עוד אני לומד מטעויות, אני לא צריך להצטער עליהן, מה גם שאפשר לתקן את חלקן. אני מסתכל קדימה".

 

מודל לחיקוי, מנטור

"שמעון פרס. הוא היה אדם שהצליח לשלב רקורד עשייה בלתי רגיל עם אמונה בצדקת הדרך, גם כשזו אינה פופולרית. פרס היה איש שלום ופיוס, לא נשבר מכישלונות, נחוש בדרכו, איש עבודה. שאף פעם לא מדד את מעשיו ובחירותיו על פי הרייטינג שיזכה לו".

 

מה אתה מחפש בעובד שמגיע אליך לראיון?

"קודם כל את התשוקה שלו לעבודה, אהבה לתחום ולתפקיד. אני מחפש אנשים חרוצים, אמינים עם יחסי אנוש טובים ואופטימיים. כאלה שמאמינים ביכולת שלהם וביכולתה של המערכת להוביל שינוי ולא מונעים ממקומות של אגו וקבלת קרדיט. אני מאמין גדול בקידום במערכת. בזמן הראיון, אני מנסה לבחון את אותו מועמד גם לתפקיד הבא, כי אני רוצה לראות אותו מסוגל להתקדם במערכת במגוון תפקידים".

 

דור עם סמנכ"לים של חלק מבתי המלונות של פרימה ()
דור עם סמנכ"לים של חלק מבתי המלונות של פרימה

מה אסור ומה צריך להגיד לך בראיון עבודה?

"ירתיעו אותי אנשים שיתרברבו בראיון או ייקחו קרדיט באופן מוגזם. אני מעריך צניעות, ויכולת עבודה בצוות גם בתפקידים בכירים. לדעת לקבל ביקורת היא אחת התכונות החשובות ביותר".

 

מה יכולה להיות עילה לפיטורים של עובד?

"פגיעה באמון, ואז ההחלטה על פיטורים היא פשוטה. ההחלטה מורכבת יותר, כשמדובר על חוסר יכולת שמתבטא בתפקוד נמוך או בחוסר מוטיבציה. עובדים שאזהה אצלם חוסר יכולת ללמוד מטעויות או להתפתח, יתקשו להישאר בארגון לאורך זמן".

 

איך אתה מפטר עובד?

"במקרה של חוסר נאמנות או יושר אפטר את העובד בצורה ברורה וישירה. לעומת זאת, קשה יותר לקבל החלטה לפטר אנשים בגלל חוסר הצלחה שנמשך לאורך זמן. כי אני תמיד מזכיר לעצמי שמדובר באנשים. כיוון שאני רואה את עצמי כקואוצ'ר, אסביר להם היכן אני חושב שלא הצלחנו, ואומר להם שבחלק מהמקרים חוסר ההצלחה לא נבע דווקא מחוסר היכולת שלהם, אלא מהיעדר כימיה. לכן ייתכן שהם יצליחו במקום אחר או בנסיבות אחרות".

 

מה תדאג שהעובדים שלך ידעו עליך?

"אנחנו חיים בעולם שאין בו כמעט פרטיות, וכך גם אני באופיי. הדלת שלי תמיד פתוחה לעובדים, אני קשוב להם ורגיש להלכי הרוח מסביב. אני לא מבקש מהם משהו שלא הייתי מבקש מעצמי. חשוב לי שהעובדים ידעו את הכבוד שאני רוחש למנהלים תחתיי, ואקפיד שלא לעקוף אותם או לערער על סמכותם בפניהם. חשוב לי שהעובדים ידעו שהם יכולים לסמוך עליי גם בתקופות קשות ומאתגרות".

 

ביום קורס מנהלי המלונות של רשת פרימה. יואב בכר, אלי שפירא, אבי דור, דגנית ליש, אהובה בן זקן (צילום: תומר פדר) (צילום: תומר פדר)
ביום קורס מנהלי המלונות של רשת פרימה. יואב בכר, אלי שפירא, אבי דור, דגנית ליש, אהובה בן זקן(צילום: תומר פדר)

מה לעולם לא תרצה שהעובדים ידעו עליך?

כמי שמוביל חברה וצריך לנהוג בה כמבוגר האחראי, יש לא פעם חששות שאני סוחב איתי. לא הייתי רוצה שהעובדים ידעו או ירגישו בכך - זה התפקיד שלי לפתור את הבעיות האלו. מבחינה אישית, העובדים שלי יודעים עליי הכל, העולם היום פתוח, אני לא עושה דברים בהיחבא ואין לי מה להסתיר".

 

בעולם מקביל, מה היית רוצה להיות?

"ימאי. הייתי רוצה לחצות אוקיאנוסים. אולי עוד אעשה את זה בעתיד".

 

ממה אתה פוחד ואיך אתה מתגבר על פחדים?

"אני יותר מוטרד מיכולת ההנהגה בישראל להסתכל קדימה ולהיות אנשי חזון. קבלת ההחלטות בישראל היא לעיתים שטחית ופופוליסטית, וזה משהו שגורם נזק לכולנו".

 

איך אתה מעלה מוטיבציה של עובדים בכלל ובימים קשים בפרט?

"אני מסתכל על עצמי כמראה לאנשים, מדבר על פרופורציות עם כל עובד שמתקשה או מתוסכל. זו נקודת מבט שחשוב לשמור עליה. אני מזכיר להם שהעבודה היא אמצעי ולא מטרה, ולכן לא צריך לנהוג בפאניקה, אלא לתכנן את הצעדים שלך ליציאה ממשברים".

 

"רוצה לחצות אוקיאנוסים". דור בים ()
"רוצה לחצות אוקיאנוסים". דור בים

מה המשמעות של כסף עבורך?

"אמצעי להשגת מטרות. רווחים הם כמובן יעד חשוב בניהול עסק, אבל השאלה היא כיצד אתה מפנה את הכסף לפיתוח המשאב האנושי בארגון, לצמיחה של החברה ולהוצאה לפועל של החזון שהגדרת לעצמך".

 

עד כמה העבודה "מארגנת" לך את החיים?

"היכולת שלי כמנהל נבחנת בהגדרת סיטואציה כדחופה ולא דחופה, ולייצר תעדוף. אמנם בתפקיד כמו שלי העבודה משתלטת לא מעט על החיים, אבל אני מנסה לשמור על איזונים. סופי השבוע מוקדשים למשפחה ולתחביבים שלי. אנחנו נמצאים בעולם מחובר, לכן תמיד אני מעודכן ברמה כזו או אחרת".

 

מה אתה חושב על הכלכלה הישראלית?

"בסך הכל יש לנו כלכלה טובה ויציבה. יש צמיחה, אינפלציה נמוכה ויציבות כלכלית מרשימה ביחס למדינות אחרות, למרות חוסר ודאות שהעולם מציב בפנינו. אם היה כאן שקט ביטחוני, התוצאות היו טובות יותר. עם זאת, אנחנו מנצלים רק 10% מהפוטנציאל בענף התיירות. כל ההוצאות על תקציבי ביטחון באות על חשבון ענפים אחרים. המדינה צריכה לשאול את עצמה בכל נקודת זמן אם סדר העדיפויות שלה נכון".

"רואה את עצמי כקואוצ'ר". דור ()
"רואה את עצמי כקואוצ'ר". דור
 

איך אתה מסתדר עם בעלי המניות / יו"ר החברה?

"מצוין. יש לי הרבה אוטונומיה, ושורר בינינו הרבה אמון, מה שמאפשר למערכת לפעול בזרימה נפלאה. מארק מוסקוביץ' פועל לא רק על ידי שורת הרווח, אלא מתפישה ערכית שמחלחלת עד רמת העובד הזוטר ביותר".

 

תפתיע אותנו במשהו אישי שלא יודעים עליך

"אני שייט קטמרנים (סירות מפרש מהירות. י"ו) וסקיפר על יאכטות. כמי שנולד וגדל בחיפה, אני קרוב לים מאז שהייתי ילד ועוסק בתחביב הזה מגיל 8. בעבר, תובענות הקריירה גרמה לי להפסיק עם זה,, אך חזרתי אליו לפני כ-15 שנה.

 

"הים הוא הפסיכולוג הכי טוב". דור ()
"הים הוא הפסיכולוג הכי טוב". דור

"הים והשייט הם הפסיכולוג הטוב ביותר. השהייה במקום הזה מביאה אותי לניקיון נפש. זו הגשמת שאיפות 'רוחניות'. יש בתחום הזה שילוב של עבודת צוות, ספורט, טבע וניקוי ראש. בשבוע שלא אצא לים, ארגיש כאילו השבוע לא הסתיים. הים הוא אחד המקומות הבודדים בהם אין חיבור וקליטה בסלולר, מה שמוסיף לשלווה".

 

5 טיפים למנכ"ל/ית מתחילה

כשאתם נכנסים לארגון, אל תתחילו מיד לשנות. היו פתוחים, הקשיבו. לא צריך לקלקל משהו מתוקן.

אם ראיתם פגמים, תקנו אותם כבר ב-100 הימים הראשונים.

זכרו שאין עבודות של אדם אחד, תמיד הקפידו על עבודת צוות. אחד ועוד אחד הם יותר משניים במקרה זה.

העזו. אל תחששו להיות החלטיים ולקבל החלטות.

שמרו על איזונים, מצאו דרכים לצאת מהשיגרה מדי פעם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים