שתף קטע נבחר

כל מה שרציתם לדעת על כדור הארץ

מהחלל הוא נראה כמו גולה קטנה וכחולה - אבל עבורנו הוא עולם ומלואו. מה אתם יודעים על הבית שלכם - כדור הארץ? צפו בפרק השלישי של "מדע בין כוכבים"

 

 

כדור הארץ הוא כוכב לכת במערכת השמש, בין נוגה למאדים; השלישי במרחקו מהשמש (מרחק ממוצע מהשמש: 150 מיליון ק"מ). סובב סביב צירו 365.256 פעמים בשנה (יחסית לכוכבי השמים). לכדור הארץ בן לוויה טבעי אחד - הירח.

 

הפרקים הקודמים

השמש

הירח

 

כדור הארץ יוצא דופן מבין כוכבי הלכת והירחים של מערכת השמש בכך שהטמפרטורה שלו מאפשרת את הימצאותם של מים על פניו ומעליהם בשלושת מצבי הצבירה - גזי, נוזלי ומוצק. לדעת רבים, זהו התנאי הבסיסי המאפשר את קיומם של חיים בעולמנו, לפחות כפי שהמושג "חיים" מוכר לנו. במיוחד, כדור הארץ יוצא דופן בכך שחלק גדול מפניו מכוסה במים - כמעט 70%.

 

 (צילום: נאס"א) (צילום: נאס
(צילום: נאס"א)

 

האטמוספירה של כדור הארץ מכילה חנקן (77%), חמצן (21%), אדי מים (1%) וכמויות קטנות יותר של גזים אחרים, כמו פחמן דו-חמצני (CO2) גזים אצילים ועוד. המים, הפחמן הדו-חמצני וכמה גזים אחרים אחראים לתוצא החממה שהודות לו הטמפרטורה הממוצעת על פני עולמנו (15º צלזיוס בקירוב) מאפשרת קיום מים נוזלים.

 

 

כמו שאר כוכבי הלכת, כדור הארץ נוצר לפני 4.6 מיליארד שנה בקירוב מהתלכדות גושי חומר, במסגרת התהליך שיצר את כל מערכת השמש. מאז עברו עליו תמורות גיאולוגיות רבות, ופני השטח שלו צעירים מאוד, משום שהם שרויים בתנועה מתמדת, כפי שמתארת אותה טקטוניקת הלוחות. נוסף על כך, פעולת הרוחות והמים משנה בהתמדה את תוואי השטח של העולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים