שתף קטע נבחר

ניתוח אף: השיטה שתשיג את התוצאה הטובה ביותר

זה אולי הניתוח הכי פופולרי בתחום הפלסטיקה, אך למרות הוותק כמעט לא נעשו שינויים בשיטות העבודה בתחום ניתוחי האף. ודווקא בגלל זה ישנה מסקנה עיקרית אחת - לכו על בטוח

מה כבר יש לחדש בתחום ניתוחי האף? שאלתי את עצמי. בתום שלושה ימים אינטנסיביים בכינוס השנתי של הכירורגיה הקוסמטית (cutting edge) שמתקיים מדי שנה בניו־יורק, הגעתי לתובנה מרכזית אחת: ניתוח האף הקוסמטי הקלאסי הישן והטוב, שאותו למדתי ממוריי, נשאר הניתוח המוביל המתאים והטוב ביותר

 

לרוב רובם של ניתוחי האף הפשוטים.

 

מהו ניתוח אף קלאסי? זהו ניתוח העוסק ביישור גבנון קמור ובולט. הצרת עצמות האף וקירובן זו לזו, ושינויים בחוטם המכונה בשפה המקצועית קצה האף או nose tip. מתבצעות בו הנמכה ויישור הגבנון, הצרת עצמות האף, ועידון קצה האף בשיטה המכונה "שיטה סגורה" שבה מבצע המנתח חתך פנימי מוסתר בתוך האף. שיטה זו, כאמור, נחשבת עדין המתאימה למרבית ניתוחי האף.

 

לעומתה, הניתוח "הסגור" מתבצע כאילו "על עיוור" כלומר, המנתח הפלסטי ממשש את העצמות והסחוסים ובהתבסס על ניסיונו ולפי מעטפת העור יודע כמה ומאיפה להוריד. ניתוח זה הוא מהיר, ניתן לבצעו בהרדמה מקומית עם טשטוש לווריד, וההחלמה יחסית פשוטה. כאשר הניתוח הסגור מבוצע בידי מנתח מנוסה מאוד, תוצאותיו תהינה מצוינות.

 

הדרך להשיג תוצאה משביעת רצון

אולם הספרות מלמדת שכ־5־3 אחוזים מהניתוחים הסגורים מסתיימים בתוצאה שאינה משביעת רצון. זאת לרוב בגלל ביצוע בלתי מושלם של הניתוח על ידי המנתח, או התנהגות ביולוגית בלתי צפויה של הרקמות. במילים פשוטות, תגובה לא צפויה של החלמת הרקמות המנותחות ותביא לתוצאות פחות רצויות. מסתבר, שמרבית המטופלים שאינם מרוצים מהניתוח מסתפקים בתוצאה שקיבלו ואינם מחפשים תיקון.

 

ואם הם כן מחפשים תיקון ורוצים להגיע לתוצאה טובה יותר? כאן שוב, נכנסת לתמונה הגישה הפתוחה. לעומת הניתוח הסגור, בניתוח זה מבצע המנתח חתך בתחתית האף ועובד כשכל מרכיבי האף, סחוסים ועצמות גלויים לעין, ועל כן צפויות פחות "הפתעות".

 

בשיחות עם עמיתיי בכנס גיליתי שבמקום הפצירה והפטיש הקלאסיים המשמשים את הכירורגים לצורך הניתוח, יש מנתחים המשתמשים בסכין חיתוך מודרנית המשתמשת באנרגיית על־קול. לטענתם, התוצאה המושגת מדויקת יותר.

 

כיום, גם התומכים בניתוחים בשיטה הפתוחה מכירים בחסרונותיה לרבות משך הניתוח, הצורך בהרדמה כללית והשימוש הנפוץ במשתלי סחוס שאותו מפיקים ממחיצת האף או מהצלעות של המטופל עצמו כדי לתת לאף צורה מושלמת.

 

עבורי, המסקנה החשובה ביותר הייתה שניתוח אף אינו מוצר שקונים בחנות ומצרפים פתק החלפה. אי־אפשר ללכת לניתוח ולחפש "מבצעי הנחות". ניתוח אף הוא מורכב, הוא מתבצע במרכז הפנים.

 

כמו שהצלחת הניתוח מביאה לשינוי חיובי ודרמטי במראה הפנים ותפיסת הגוף, כל טעות עלולה להוביל לתוצאה מאוד לא נעימה. לכן בין אם בשיטה הקלאסית או הפתוחה, עם תוספות סחוס או בלי, את הניתוח הזה, כמו את כל הניתוחים הקוסמטיים, מבצעים רק אצל מנתחים מומחים המנוסים מאוד בניתוחי אף.


הכתבה מתפרסמת במוסף "זמנים בריאים" של "ידיעות אחרונות"




 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: index open
ניתוח אף. להשיג את האף היפה ביותר
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים