שתף קטע נבחר

החשד: שטיינמץ שיחד את נשיא גינאה לשעבר

ביהמ"ש שלח את איש העסקים המיליארדר למעצר בית של שבועיים בערבות של 100 מיליון שקל, מהם 50 מיליון במזומן. הבוקר הוא נעצר בחשד למתן שוחד והלבנת הון. עורך דינו: "זה מיחזור של הליך ישן שמובילה ממשלת גינאה מאז עלייתו לשלטון של נשיאה המושחת"

בני שטיינמץ הוא איש העסקים הישראלי שנעצר הבוקר (יום ב') בחשד למעורבות בפרשה שעניינה מתן שוחד לעובד ציבור זר והלבנת הון במדינת גינאה שבאפריקה. כך הותר בצהריים לפרסום. בית משפט השלום בראשון לציון שלח אותו בצהריים למעצר בית של שבועיים בערבות של 50 מיליון שקלים במזומן ו-50 מיליון שקלים בנכסים.

 

בבקשת המשטרה נכתב כי "על פי חומרי החקירה, השוחד בשווי עשרות מיליוני דולרים ניתן לנשיא גינאה לשעבר ולאשתו, על ידי חברת BSGR שבשליטת החשוד וזאת בתמורה לקבלת זיכיונות לכריית ברזל בגינאה שהניבו רווח של מאות מיליוני דולרים. החשדות האמורים מתייחסים לתקופה שבין 2006 ל-2012".

 

בני שטיינמץ (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
בני שטיינמץ(צילום: עידו ארז)

עו"ד יובל ששון, המייצג את שטיינמץ ואת חברת הכרייה BSGR שבשליטתו, אמר כי "ההליך הנוכחי הינו מיחזור של הליך ישן שמובילה ממשלת גינאה מאז עלייתו לשלטון של נשיאה המושחת אלפא קונדה במטרה להפקיע שלא כדין את זכויות הכריה של BSGR. מדובר בניסיונות מתמשכים וחסרי בסיס המיועדים להסוות את מעשי השחיתות שמטרתם הפקעת הנכסים שלא כדין".

 

בתום חקירה סמויה בשיתוף פעולה עם רשויות אכיפה בארה"ב, עצרה הבוקר היחידה הארצית של משטרת ישראל את שטיינמץ בן ה-60.

 

בהודעת המשטרה נמסר כי "בית משפט השלום אישר את הסכמת הצדדים ושחרר בתנאים מגבילים את בני שטיינמץ, איש עסקים ישראלי, שעיכבה הבוקר יחידה ארצית של משטרת ישראל בגין חשד למעורבותו בפרשה חובקת עולם ורחבת היקף, שעניינה מתן שוחד לעובד ציבור זר והלבנת הון. התנאים המגבילים כוללים בין היתר מעצר בית עד ליום 2.1.17, איסור יצירת קשר עם מעורבים, הרחקה ממשרדו למשך 30 ימים ותנאים כספיים".

 

 

"על פי החשד, שילמו החשוד ומעורבים נוספים, ישראלים המתגוררים לרוב בחו"ל, שוחד בהיקף של עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור בכירים בגיניאה קונקרי, בתמורה לקידום ענייניהם העסקיים שם.

 

"החקירה מנוהלת במשותף על ידי רשויות אכיפה בארה"ב, שווייץ, גיניאה קונקרי וישראל, זאת במסגרת המאמץ הבינלאומי בהובלת ה-OECD כנגד תופעת השוחד לעובדי ציבור זרים ברחבי העולם. החקירה מלווה מראשיתה על ידי פרקליטות תל אביב (מיסוי וכלכלה) וגורמי פרקליטות המדינה".

 

עוד מסרה המשטרה כי "לאור החשד למעורבות הישראלים ולהיבטים הנגזרים מפעולתם הפלילית לכאורה בחו"ל ונוגעים לישראל, ניהלה משטרת ישראל בתיאום עם הרשויות בחו"ל חקירה סמויה אשר ביססה את החשדות, זאת בהמשך לחקירה הגלויה שנוהלה בחו"ל ולממצאי שורת פעולות חקירה שבוצעו במסגרתה. החקירה הגלויה בהקשר הישראלי בראשיתה וצפויים נחקרים נוספים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
בני שטיינמץ
צילום: עידו ארז
מומלצים