שתף קטע נבחר

ועדה המליצה: המל"ל יעדכן באופן שוטף את השרים בקבינט

בנט דרש למנות מזכיר צבאי לקבינט כחלק מלקחי צוק איתן. נתניהו הקים ועדה שהמליצה להקים גוף חדש במטה לביטחון לאומי, שיסייע לשרים. סיורי שטח של שרים יחייבו אישור רה"מ. בנט מרוצה: "ההתעקשות שלנו השתלמה"

גוף ייעודי חדש יוקם במטה לביטחון לאומי, אשר יהיה אחראי על מתן עדכונים ותדרוכים שוטפים לשרי הקבינט והכנתם לדיונים באמצעות רפרנט קבוע שייקבע לכל שר. כך ממליצה הוועדה לעניין עבודת הקבינט המדיני-ביטחוני שבה חברים יוסף צ'חנובר, האלוף במיל' יוחנן לוקר ואלוף במיל' יעקב עמידרור. אין במסקנות שהוגשו היום (ב') המלצה למנות מזכיר צבאי לשרי הקבינט, כפי שדרש שר החינוך נפתלי בנט. 

 

הוועדה הוקמה בחודש יוני לאחר משבר פוליטי בין נתניהו לבין בנט, שדרש למנות לשרי הקבינט מזכיר צבאי כחלק מהפקת לקחי צוק איתן והטיפול במנהרות. הוועדה המליצה שבעתות לחימה אין לאפשר ביקורי שרים באופן עצמאי ביחידות הצבא ובגורמים המקצועיים (כפי שעשה אז בנט), אלא במסגרת ביקור קבינט שיתואם על ידי המל"ל. ביקור אישי של שר או מספר שרים יתאפשר רק באישורו של ראש הממשלה.

נתניהו ובנט (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
נתניהו ובנט(צילום: אמיל סלמן)

הוועדה קיימה שיחות עם שורה של גורמים כולל ראשי הממשלה לשעבר אהוד ברק, הרמטכ"ל, ראשי המוסד, חברי כנסת בהווה ובעבר ועוד. נתניהו קיבל לידיו את הדו"ח בן 20 העמודים והודיע שילמד את ההמלצות ויביאן לדיון בקבינט.

 

על פי החוק כיום, הממשלה מוסמכת להחליט על הכרזת מלחמה והקבינט על פתיחה של מבצע צבאי. הוועדה ממליצה על מנת להסיר ספק, הממשלה תקבל החלטה המסמיכה את הקבינט להורות על מבצע צבאי. הסמכת הקבינט בנושא זה חשובה לצורך ייעול תהליכי קבלת ההחלטות, שימור הסודיות טרם תחילת המערכה וקביעת מסגרת מוסמכת אך מצומצמת ככל האפשר של שותפי סוד.

 

הוועדה קובעת כי בכל סוגי הדיונים על הקבינט להתמקד ברמה המדינית בקביעת התכלית האסטרטגית במטרות המערכה ובעיקר בניין הכוח. וכנגזרת מכך, תפקיד גופי הביטחון בדגש על צה"ל, שב"כ, מוסד, משטרה לגבש את התוכניות המבצעיות ואת בניין הכוח למימוש התכליות שקבע הקבינט. בתקופות חירום הקבינט אינו אמור לנהל את המערכה ברמה האופרטיבית ולא ראוי שיעסוק בנושאים טקטיים. מחויבותו לרמה המדינית-אסטרטגית.

 

הוועדה ממליצה לחייב כל חבר חדש בקבינט להקצות בחודשיים הראשונים לכהונתו שמונה ימים להשתלמויות שהמל"ל יגבש. הוועדה ממליצה שחלק מדיוני הקבינט בנושאים מהותיים, שיש בהם חשיבות להתרשמות באופן בלתי אמצעי, יתקיימו במסגרת סיורי שטח להכרת הגזרות הגיאוגרפיות השונות וביקורים ביחידות הרלוונטיות. במהלך השנה יתקיימו לפחות ארבעה סיורים. הוועדה ממליצה עוד שהקבינט יתארח לפחות פעם בשנה בתרגיל מטכ"לי כמשקיף.

 

הוועדה ממליצה להקים גוף ייעודי במל"ל שתפקידו יהיה לעדכן את שרי הקבינט על בסיס שוטף וקבוע בנושאים אשר בתחומי עיסוקו של הקבינט. הגוף יורכב משני עובדים בכירים בדרגת ראש חטיבה, בעלי ניסיון רלוונטי בקהילת המודיעין או במערכת הצבאית, שיהיו כפופים לראש האגף האחראי לעבודת הקבינט. לכל שר ייקבע רפרנט קבוע אשר ייפגש עמו לפחות פעם בשבוע ויהיה אחראי לעדכון באופן שוטף וסדור בתמונת המצב בזירות השונות, כמו גם להכנת השר לדיוני הקבינט.

 

חברי הקבינט יוכלו להפנות שאלות לרפרנטים בתחום סמכותו של הקבינט. התשובות שפרטיהן יתואמו, ככל הנדרש, עם הגופים האחראים לנושאים אלו, יועברו לשרים בהקדם האפשרי ולא יותר מחמישה ימים. העתק מהשאלות והתשובות יועברו לידיעת ראש הממשלה וכלל חברי הקבינט במרוכז על ידי המל"ל. הוועדה ממליצה על צמצום משמעותי של נוכחות הדרג המקצועי הלוקח חלק בדיוני הקבינט. באחת מישיבות הקבינט נכחו נוסף על השרים 29 בעלי תפקידים שונים.

 

לגבי קבינט בעתות מלחמה: הוועדה סבורה שעל הקבינט לאצול מסמכויותיו בכל הנוגע לקבלת החלטות הנוגעות לניהולה השוטף של המערכה לראש הממשלה, לשר הביטחון ולשר החוץ.

 

בנט: חל שיפור משמעותי

"אני מודה לחברי הצוות על עבודתם המקצועית. התרשמתי מהעבודה התכליתית והיסודית. אלמד את ההמלצות ואביא אותן לשרי הקבינט", אמר נתניהו לאחר הגשת ההמלצות. השר בנט בירך עליהן: "ההתעקשות שלנו השתלמה. אין ספק כי בחודשים האחרונים חל שיפור משמעותי בעדכון שרי הקבינט, שמתרחש באופן שבועי ובצורה מספקת ומקצועית. אני מצפה שהמלצות הוועדה ייושמו במלואן".

 

נתניהו הודיע בחודש מאי על הקמת הצוות שימליץ על הדרכים לתדרך את שרי הקבינט, אולם במפלגת הבית היהודי תקפו אז את המהלך ואמרו בתגובה כי "הודעתו של ראש הממשלה חסרת משמעות. שום ספין לא יציל חיי אדם, ובטח לא עוד הקמת ועדה חסרת חשיבות כפי שהוא נוהג להקים מעת לעת".

 

ח"כ עפר שלח (יש עתיד) מסר בתגובה: "לצערי, העבודה המסורה של עמידרור, צ'חנובר ולוקר תהיה לשווא. איך אני יודע? כי אם ראש הממשלה היה מתכוון באמת, הוא היה מיישם מזמן את מה שנכתב בדו"ח. לא נדרש דו"ח כדי ליישם מה שהנחתי בפני הציבור בנובמבר שעבר, ובחוק בכנסת ביולי השנה – חוק שהופל, בניגוד לדעתם של רוב חברי ועדת השרים לחקיקה, רק בגלל לחצו של ראש הממשלה.

 

"שימו לב להמלצות 'דו"ח עמידרור', וכמה הן זהות ל'חוק הקבינט' שכאמור נתניהו הפיל: הם אומרים שהקבינט צריך לקיים דיוני לימוד ולהעמיק את בסיס הידע של חבריו, דיונים על קבלת החלטות בעלות משמעות ארוכת טווח, וכמובן לנהל אירועים בעת חירום. זה בדיוק מה שנאמר בהצעת החוק. בפועל, רק כדוגמה אחת, הקבינט לא דן בעסקת הצוללות לפני שראש הממשלה כבר הציג אותה בפני קנצלרית גרמניה. זה הכבוד שיש לו לדיוני הקבינט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים